Knihy

Zveřejněno dne 20. 12. 2018
RECENZE: Houbaření jako terapie
Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si nazuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví.


Pokud po přečtení anotace na deskách Houbařky očekáváte zadumanou prózu o nalezení sebe sama nebo tzv. přírodního člověka v tišině lesů, pak budete nuceni již po prvních kapitolách své "předporozumění" výrazně změnit. Šumava není hlavní postavě Sáře cílem, nýbrž exilem, z něhož hledá východisko. A tak zatímco sbírá opeňky, ryzce a václavky, nedívá se před sebe, ani tolik do sebe, jako spíše za sebe - do minulosti. Vrací se do dětství a dospívání, kde hledá příčiny svého vyobcování. V této retrospektivní dějové linii se pak odehrává jádro románu a velké téma současné české literatury - komplikované a nezdravé rodinné vztahy.

A ono to není špatné. Vyprávěcí strategie, kdy čtenář zná nejdříve následky a až postupně se dostává k příčinám, není sice nová, ale to ani není potřeba, protože stále funguje. Na druhou stranu je škoda háčků typu "byla jsem šťastná, ale potom přišly mé desáté narozeniny", jejichž vysvětlení přichází až o hromadu stránek později. V tu chvíli jako by čtenář autorce Viktorii Hanišové viděl do karet a měl dojem, že všechno to je pouze dobře nalíčená past . Zabere? Ale jistě, beze všeho. Do tramvaje nebo do práce, když není co na práci. Ale v případě další volné sychravé neděle bych tentokrát už osobně zavítal mezi zaprášenější regály.

Houbařka
Viktorie Hanišová
Host, 2018


RaT
Článek otištěn v Kult 12/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Novinky:
Adam Hudek (ed.)
Čechoslovakismus
Nakladatelství Lidové noviny
Čechoslovakismus patří mezi nejspornější pojmy českých a slovenských dějin. Byl-li jedněmi vnímán jako snaha o prosazení české nadvlády na Slovensku, pro jiné představoval symbol zápasu o republiku a státně-politickou existenci v meziválečném období. Autoři a autorky knihy zbavují čechoslovakismus jeho emocionálních nánosů a pojímají jej jako důležitý koncept, jehož proměny a kulturně-politické souvislosti sledují od poloviny 19. století až po rozpad Československa v roce 1993. Publikace předních českých a slovenských historiků a historiček je určena nejen pro odborné publikum, ale i širší veřejnosti, zejména novinářům, učitelům či pracovníkům diplomatického sboru.
Partneři:
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+