Knihy

Miroslav Zikmund, Petr Horký, Miroslav Náplava, Vladimír Kroc, Jota, Století Miroslava Zikmunda

Zveřejněno dne 16. 1. 2018
RECENZE: 4x Miroslav Zikmund
Jedna kniha, jeden muž. Čtyři autoři, čtyři pohledy. Taková je biografie cestovatelské bezmála stoleté legendy jménem Miroslav Zikmund. Kniha, která si svou výpravností nezadá s filmem. A nemluvím jen o fotografické příloze, ale i o slohu.


Miroslav Zikmund v knize vypráví. O svém životě, době, v níž vyrůstal. Jako zralý muž se ve vzpomínkách velmi otevřeně vrací do nejútlejšího dětství. Pak do jinošských let, aby se přenesl do období zralé dospělosti a nakonec skončil v současnosti. Nepíše o všem. Spíš o klíčových událostech svého života. A končí jakousi výsledovkou „má dáti – dal“, kde celkem bolestně vnímá, co mu život světoběžníka vzal i dal v osobním životě.

Je to zpověď velmi otevřená a osobní. Nijak intimní, ale přesto důvěrná. Souhrn osobních vzpomínek na minulost ve věku, kdy už si člověk opravdu nemusí nic dokazovat. Čtenář pochopí, kde se vzal fenomén Zikmund. Ne co formovalo jeho osobnost, ale co je jeho přirozeností, nedělitelnou součástí – ZVÍDAVOST!

Petr Horký vzpomíná především na natáčení svého filmu o Zikmundovi a zasvěcuje čtenáře do svého postupu. Jak rozkrýval jeho příběh. Jak zprostředkovával svému hlavnímu hrdinovi jeho návraty. V té souvislosti mě napadá, zda Zikmunda příliš neglorifikuje. Jenže Petr ví trošku víc. A potom, pokud je člověk schopen ještě v osmadevadesáti letech napsat čtvrtinu knihy (!), pak si obdiv přirozeně zaslouží!

Miroslav Náplava jako zkušený cestovatel, cestopisec a editor výboru z díla H+Z analyzuje. Primárně cestopis samotného pana Zikmunda. Cestopis, který napsal ještě sám, bez Jiřího Hanzelky, kterému je tahle biografie věnovaná.
Napůl vážně, napůl nevážně rozebírá pan Náplava jeho první dílo, kdy se svým bratrem podnikli v roce 1944 na „režijku“ cestu do Vysokých Tater a do Korutan. Aby zjistili, kam až se nejdál dostanou a co tam uvidí. Miroslav analyzuje tento cestopis, aby nakonec zjistil „diagnózu“ autora. Čím Zikmund „trpí“ v podstatě již od svého dospívání.

A Vladimír Kroc? Ten jako ryzí reportér přináší na stránky knihy nejen rozhovor se Zikmundem, ale rozvíjí i svůj osobitý pohled na něj. Reflektuje okolnosti, ptá se – a Zikmund velmi otevřeně odpovídá. Je až s podivem, co vše na sebe řekl, kam všude nechal reportéra nahlédnout.
Závidím mu tu zkušenost. Nejen proto, že každé setkání s panem Zikmundem je obohacující a jedinečné, ale řekněte, přespat u něj doma, v jeho zlínské vile a v jeho spacáku?! Se kterým projel Afriku? Já bych asi pohnutím nezamhouřil oka.

Ne, tuto knihu nelze zodpovědně shrnout do několika vět. Jen obrazová příloha by zasloužila samostatnou recenzi. Možná knihu až příliš glorifikuji, ale proč mermomocí hledat chybu tam, kde prostě není?! No, ale přece: myslím, že televizní cyklus o Zikmundovi měl jen tři díly, ne pět...

Psáno ve vlaku Zlín–Brno.

M. Zikmund, P. Horký, M. Náplava, V. Kroc: Století Miroslava Zikmunda
Jota, 2017


Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 01/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Miroslav Zikmund, Petr Horký, Miroslav Náplava, Vladimír Kroc, Jota, Století Miroslava Zikmunda
Reklama:

Novinky:
Meik Wiking
Lykke. Tajemství nejšťastnějších lidí na světě
Jota
Zapojte se do revolučního tažení za štěstím! Autor světového bestselleru Hygge – Prostě šťastný způsob života přichází s dalšími inspirativními nápady a návrhy, jak dosáhnout většího štěstí. Vezme nás na výpravu za pokladem jménem Lykke, tedy hledáním a nalézáním dobra, které ve světě kolem nás ještě je.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+