Knihy

Zveřejněno dne 23. 7. 2017
RECENZE: Doba Anthropoidu
O operaci Anthropoid bylo napsáno mnoho. O přípravách, dopadu i o samotném atentátu na Reinharda Heydricha. Ale co víme o samotné době? Ne o válce, ale o tom, jaký byl samotný život v protektorátu. Co se třeba psalo v novinách? Co prožívali obyčejní lidé?V kontextu knihy mi pomalu ale jistě došlo, že je nepatřičné kohokoli dnes, v době míru, soudit. Za to, jak „nehrdinsky“ se tehdy zachoval, když „zrovna“ nebyl v odboji a okupantům nekladl odpor. Teď nemluvím o vyloženě přesvědčených kolaborantech. Myslím, že můžeme už jenom obdivovat ony neznámé hrdiny, kteří se opravdu vzepřeli, i když věděli, co je čeká a co je může potkat. A sami si pak můžeme položit otázku, jak bychom se tehdy asi zachovali my.

Stalo se vám někdy, že jste snili opravdu živý sen? Sen, který jako by byl odrazem skutečnosti, ale když jste se zaměřili na ten či onen obraz, zjistili jste, že ten nápis prostě nepřečtete? Tak tato kniha na mne působí podobným dojmem, tedy především, co se grafiky týká. Mnohé snímky, detaily předmětů nebo fragmenty plakátů vypadají právě tak, jako by se mi zdály.

Až to téměř dnes z hlubin věků vypadá, že se atentát nestal. Ale on se stal. A oč méně souvislého textu kniha obsahuje, tím výraznější a více vypovídající je. Reprodukce protokolů i strohých úředních služebních hlášení střídají útržky z denního tisku i anonymní zprávy bez data a uvedení zdroje hovořící o tom, co se tehdy u nás dělo.

Vedle sebe tu najdeme například recept na lívance ze syrových brambor, výsledky sportovních utkání nebo blahopřejný telegram Emila Háchy Hitlerovi, v němž líčí svou neochvějnou víru ve vítězství Říše. Ne, nesuďte ho! Byla to výjimečná doba.

Kniha Dotek Anthropoidu je řazena chronologicky, jako tomu bylo i v případě předchozí knihy stejného autora s názvem Anthropoid (edice Průvodce). Od začátku, tedy seskoku výsadku Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše na území tehdejšího protektorátu, přes represálie po atentátu a následné smrti říšského protektora až po jejich hrdinskou smrt.

Vedle uniformních hlášení a výstřižků z novin je do knihy vložen další dramatický prvek: fabulované příběhy o tom, jak se asi mohli cítit lidé, kteří byli do atentátu jakkoli zapleteni. Smyšlené situace pro dokreslení atmosféry. Atmosféry, kterou si dnes při sebelepší vůli nedokážeme představit. Nebo dokážeme? Z dálky.

Knihou si připomínáme 75 let od chvíle, kdy československý odboj provedl úspěšný atentát na jednoho z nejvýše postavených nacistů – jediný svého druhu za druhé světové války. Myslím, že dokonalým shrnutím této publikace s velmi závažným tématem je oznámení/upozornění k odběru marmelád na konci knihy. Strohé, dobové, výstižné.

Jiří Padevět: Dotek Anthropoidu
Academia, 2017

Robert Žďárský
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Rudolf Havlík
Po čem ženy touží - DVD
Cinemart
Charismatický cynik Karel Král (Jiří Langmajer), na kterého ženy letí, je šéfredaktorem časopisu Playboy. Jednoho dne jeho nezávazný způsob života utrží hned několik ran. Dostane výpověď kvůli průšvihům a poklesu prodejnosti časopisu, bývalá manželka a dcera ho opět naštvou, neznámá žena mu nabourá auto a na jeho místo je dosazena pohledná mladá šéfredaktorka Leona. Karel vyřeší problémy po chlapsku – společně s nejlepším kamarádem se opije a v dobrodružné noci si přeje, aby se stal ženou, protože „ženský to mají v životě mnohem jednodušší a on je na tom kvůli nim bídně.“ Ráno Karel zjistí, že následkem noční alkoholické „jízdy“ a zásahem vědmy Zoltany se stal ženou. Karel se musí vyrovnat nejen s novým vzhledem, ale hlavně se naučit fungovat v ženském těle a zjistit, zda to mají ženy opravdu snazší?
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+