Knihy

Zveřejněno dne 23. 7. 2017
RECENZE: Doba Anthropoidu
O operaci Anthropoid bylo napsáno mnoho. O přípravách, dopadu i o samotném atentátu na Reinharda Heydricha. Ale co víme o samotné době? Ne o válce, ale o tom, jaký byl samotný život v protektorátu. Co se třeba psalo v novinách? Co prožívali obyčejní lidé?V kontextu knihy mi pomalu ale jistě došlo, že je nepatřičné kohokoli dnes, v době míru, soudit. Za to, jak „nehrdinsky“ se tehdy zachoval, když „zrovna“ nebyl v odboji a okupantům nekladl odpor. Teď nemluvím o vyloženě přesvědčených kolaborantech. Myslím, že můžeme už jenom obdivovat ony neznámé hrdiny, kteří se opravdu vzepřeli, i když věděli, co je čeká a co je může potkat. A sami si pak můžeme položit otázku, jak bychom se tehdy asi zachovali my.

Stalo se vám někdy, že jste snili opravdu živý sen? Sen, který jako by byl odrazem skutečnosti, ale když jste se zaměřili na ten či onen obraz, zjistili jste, že ten nápis prostě nepřečtete? Tak tato kniha na mne působí podobným dojmem, tedy především, co se grafiky týká. Mnohé snímky, detaily předmětů nebo fragmenty plakátů vypadají právě tak, jako by se mi zdály.

Až to téměř dnes z hlubin věků vypadá, že se atentát nestal. Ale on se stal. A oč méně souvislého textu kniha obsahuje, tím výraznější a více vypovídající je. Reprodukce protokolů i strohých úředních služebních hlášení střídají útržky z denního tisku i anonymní zprávy bez data a uvedení zdroje hovořící o tom, co se tehdy u nás dělo.

Vedle sebe tu najdeme například recept na lívance ze syrových brambor, výsledky sportovních utkání nebo blahopřejný telegram Emila Háchy Hitlerovi, v němž líčí svou neochvějnou víru ve vítězství Říše. Ne, nesuďte ho! Byla to výjimečná doba.

Kniha Dotek Anthropoidu je řazena chronologicky, jako tomu bylo i v případě předchozí knihy stejného autora s názvem Anthropoid (edice Průvodce). Od začátku, tedy seskoku výsadku Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše na území tehdejšího protektorátu, přes represálie po atentátu a následné smrti říšského protektora až po jejich hrdinskou smrt.

Vedle uniformních hlášení a výstřižků z novin je do knihy vložen další dramatický prvek: fabulované příběhy o tom, jak se asi mohli cítit lidé, kteří byli do atentátu jakkoli zapleteni. Smyšlené situace pro dokreslení atmosféry. Atmosféry, kterou si dnes při sebelepší vůli nedokážeme představit. Nebo dokážeme? Z dálky.

Knihou si připomínáme 75 let od chvíle, kdy československý odboj provedl úspěšný atentát na jednoho z nejvýše postavených nacistů – jediný svého druhu za druhé světové války. Myslím, že dokonalým shrnutím této publikace s velmi závažným tématem je oznámení/upozornění k odběru marmelád na konci knihy. Strohé, dobové, výstižné.

Jiří Padevět: Dotek Anthropoidu
Academia, 2017

Robert Žďárský
 Přidejte k článku první komentář >> 
Reklama:

Novinky:
Hany Abud-Assad
Hora mezi námi - DVD
Cinemart
Alex je fotoreportérka, která spěchá na vlastní svatbu. Zaskočí ji však nečekané potíže, pravidelné lety jsou kvůli blížící se bouři zastaveny. Na letišti se setká s Benem, lékařem spěchajícím na důležitou operaci. A tak tito dva náhodní spolucestující považují za velké štěstí, když najdou pilota malého letadla, který je ochoten s nimi odletět. Ale jejich radost vyprchá v okamžiku, kdy pilot za letu dostane mrtvici a letadlo se zřítí na zem. Tím se tito dva spolucestující, kteří se poprvé setkali až na letišti, ocitnou uprostřed zasněžených hor bez naděje na záchranu. Podlehnou zraněním těla a duše, nebo ve zdánlivě beznadějné situaci znovu uvěří v důvěru a lásku? A pokud přežijí, dokáží se vrátit do svých životů?
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+