Knihy

Zveřejněno dne 10. 7. 2015
RECENZE: Když se život zvrtne
Hrůzy, které potkají Harolda Silvera během několika měsíců, by většině lidí vystačily na celý život. Jeho bratr, známý televizní producent, zabije při autonehodě dva lidi. Zatímco je sám v nemocnici, Harold má poměr s jeho manželkou. Takový je začátek románu Kéž je nám odpuštěno od A. M. Homesové, která za něj získala prestižní Womenʼs Prize for Fiction.

Bratr se nečekaně vrátí, přistihne je v posteli a svou ženu umlátí stolní lampou. Od té chvíle to jde s Haroldovým životem z kopce. Osamělý vysokoškolský učitel středního věku, který svůj život zasvětil psaní knihy o bývalém americkém prezidentu Richardu Nixonovi, se musí z ničeho nic postarat o jedenáctiletou neteř a dvanáctiletého synovce. Děti, které stále jen zírají na displeje mobilů, považuje za apatické a bez osobnosti.

Drobné i větší katastrofy následují rychle jedna za druhou. Hrdina se potýká s praktickými záležitostmi a jediné jeho štěstí je, že má přístup k bratrovým penězům. Zhruba v polovině obsáhlého svazku však kniha ztrácí spád. Harold se potácí na dně a příběh nenabírá nový směr. Autorka nevsadila na silnou zápletku, která by děj táhla vpřed, ale spíše popisuje drobné každodenní trampoty a malé úspěchy.

Příběh následně oživí akční příhoda s návštěvou bratra ve vězení a dál se už čtenář nenudí. Spolu s Haroldem prožije celý rok od Díkuvzdání do Díkuvzdání, a když se hrdina ohlédne zpět, vidí, že to nebyl ztracený čas. Celkově můžeme román chápat jako příběh o tom, že má smysl se snažit. Je pouze na nás, jakou rodinu si vytvoříme.

Kéž je nám odpuštěno
A. M. Homesová
Host, 2015 

Kateřina Foltánková
Článek otištěn v Kult 07/15
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Robert Kvaček, Dušan Tomášek
Generál šel na smrt. Životní příběh Aloise Eliáše
Epocha
Příběh za 2. světové války ojedinělý: Poprava předsedy vlády země okupované Němci! Hitlerovci se jí dopustili v červnu 1942 na pražské střelnici v Kobylisích. Na rozdíl od stalinistů nacisté, jisti si svým vítězstvím, se podobnými vraždami veřejně chlubili. Alois Eliáš nebojoval běžnými zbraněmi jako Morávek, Mašín a Balabán. Jeho zbraní byla vojenská lest, předstírání a oddalování, získávání času a snaha o narušení záměrů protivníka. Za těžkých podmínek udržoval rádiové i kurýrní spojení s prezidentem Benešem v Londýně a využíval i dřívější známosti s protektorem Neurathem z mírových jednání v Ženevě. Svedl nejeden „ústupový“ boj s K. H. Frankem. Byl si vědom toho, že mu hrozí smrt. Jiným pomohl k emigraci, ale sám nabídku emigrovat odmítl. Teprve v den nástupu Heydricha v září 1941 byl zatčen a odsouzen k smrti. Zemřel jako hrdina.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+