Knihy

Zveřejněno dne 10. 7. 2015
RECENZE: Když se život zvrtne
Hrůzy, které potkají Harolda Silvera během několika měsíců, by většině lidí vystačily na celý život. Jeho bratr, známý televizní producent, zabije při autonehodě dva lidi. Zatímco je sám v nemocnici, Harold má poměr s jeho manželkou. Takový je začátek románu Kéž je nám odpuštěno od A. M. Homesové, která za něj získala prestižní Womenʼs Prize for Fiction.

Bratr se nečekaně vrátí, přistihne je v posteli a svou ženu umlátí stolní lampou. Od té chvíle to jde s Haroldovým životem z kopce. Osamělý vysokoškolský učitel středního věku, který svůj život zasvětil psaní knihy o bývalém americkém prezidentu Richardu Nixonovi, se musí z ničeho nic postarat o jedenáctiletou neteř a dvanáctiletého synovce. Děti, které stále jen zírají na displeje mobilů, považuje za apatické a bez osobnosti.

Drobné i větší katastrofy následují rychle jedna za druhou. Hrdina se potýká s praktickými záležitostmi a jediné jeho štěstí je, že má přístup k bratrovým penězům. Zhruba v polovině obsáhlého svazku však kniha ztrácí spád. Harold se potácí na dně a příběh nenabírá nový směr. Autorka nevsadila na silnou zápletku, která by děj táhla vpřed, ale spíše popisuje drobné každodenní trampoty a malé úspěchy.

Příběh následně oživí akční příhoda s návštěvou bratra ve vězení a dál se už čtenář nenudí. Spolu s Haroldem prožije celý rok od Díkuvzdání do Díkuvzdání, a když se hrdina ohlédne zpět, vidí, že to nebyl ztracený čas. Celkově můžeme román chápat jako příběh o tom, že má smysl se snažit. Je pouze na nás, jakou rodinu si vytvoříme.

Kéž je nám odpuštěno
A. M. Homesová
Host, 2015 

Kateřina Foltánková
Článek otištěn v Kult 07/15
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Petr Erbes, Boris Jedinák a kol.
Setkání spiklenců
Divadlo Husa na provázku
Věříte, že existují náhody? Myslíte si, že máte věci ve svých rukou? Slouží podle vás 5G sítě k šíření mobilního signálu, nebo virů? Je Země kulatá? A můžete to dokázat? Věříte, že Hillary Clintonová pije dětskou krev? Věříte v pravdivost příběhu o tzv. sametové revoluci, v existenci Finska nebo třeba… v Boha?
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+