Knihy

Zveřejněno dne 10. 7. 2015
RECENZE: Když se život zvrtne
Hrůzy, které potkají Harolda Silvera během několika měsíců, by většině lidí vystačily na celý život. Jeho bratr, známý televizní producent, zabije při autonehodě dva lidi. Zatímco je sám v nemocnici, Harold má poměr s jeho manželkou. Takový je začátek románu Kéž je nám odpuštěno od A. M. Homesové, která za něj získala prestižní Womenʼs Prize for Fiction.

Bratr se nečekaně vrátí, přistihne je v posteli a svou ženu umlátí stolní lampou. Od té chvíle to jde s Haroldovým životem z kopce. Osamělý vysokoškolský učitel středního věku, který svůj život zasvětil psaní knihy o bývalém americkém prezidentu Richardu Nixonovi, se musí z ničeho nic postarat o jedenáctiletou neteř a dvanáctiletého synovce. Děti, které stále jen zírají na displeje mobilů, považuje za apatické a bez osobnosti.

Drobné i větší katastrofy následují rychle jedna za druhou. Hrdina se potýká s praktickými záležitostmi a jediné jeho štěstí je, že má přístup k bratrovým penězům. Zhruba v polovině obsáhlého svazku však kniha ztrácí spád. Harold se potácí na dně a příběh nenabírá nový směr. Autorka nevsadila na silnou zápletku, která by děj táhla vpřed, ale spíše popisuje drobné každodenní trampoty a malé úspěchy.

Příběh následně oživí akční příhoda s návštěvou bratra ve vězení a dál se už čtenář nenudí. Spolu s Haroldem prožije celý rok od Díkuvzdání do Díkuvzdání, a když se hrdina ohlédne zpět, vidí, že to nebyl ztracený čas. Celkově můžeme román chápat jako příběh o tom, že má smysl se snažit. Je pouze na nás, jakou rodinu si vytvoříme.

Kéž je nám odpuštěno
A. M. Homesová
Host, 2015 

Kateřina Foltánková
Článek otištěn v Kult 07/15
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lesley-Ann Jonesová
Freddie Mercury. Bohémská rapsodie jednoho života
BB art
Zdá se, že všichni víme, kdo to byl Freddie Mercury. Bohem nadaný zpěvák formace čtyř muzikantských individualit Queen. Muž, který skupině propůjčil její nejcharakterističtější ochrannou známku: svůj hlas. Interpret a autor nezapomenutelných skladeb – od Bohemian Rhapsody přes We Are The Champions až po Innuendo. Extravagantní jedinec, libující si v okázalosti hudební i módní. Původem ze Zanzibaru, kde se narodil rodičům perského původu. Homosexuál dlouho skrývající svou orientaci a první skutečně očividná oběť AIDS z uměleckých kruhů. Bude se nám zdát, že se o Freddiem sotva můžeme dozvědět něco nového a neznámého, ovšem jen do chvíle, než se začteme do jeho rozsáhlé biografie, kterou vydala Lesley-Ann Jonesová.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+