Filmy

Zveřejněno dne 5. 6. 2020
RECENZE: Epizody z dějin pekla
Desatero obdržených Českých lvů definitivně potvrdilo, že zdaleka nejvýraznějším českým filmem loňského roku bylo Nabarvené ptáče Václava Marhoula. Jak by také ne, když se po mnoha letech podařilo dostat některý náš film do soutěže jednoho ze "svaté trojice" hlavních světových festivalů, konkrétně toho v Benátkách.Argumenty zahraničních kritiků i diváků předznamenaly rozpor, který se později zopakoval i u nás. Zatímco jedna skupina recipientů je Nabarveným ptáčetem v dobrém slova smyslu uhranuta, ta druhá mu vyčítá repetetivnost a sázku na zbytečně velké množství šokantních výjevů. 

Nabarvené ptáče sice krutostí, již musí hlavní náctiletý hrdina snášet, diváky skutečně nešetří, ve srovnání s kontroverzním románem Jerzyho Kosińského z šedesátých let minulého století se přesto Marhoul drží do určité míry při zdi. Argumenty snahou o údajnou "pornografizaci násilí" jsou tudíž velmi liché. I ty nejotřesnější scény, kdy si literát s polskými kořeny skoro liboval ve vršení popisů hnusu, pojímá český režisér relativně decentně.

Jestli se měl Marhoul naopak v něčem trochu krotit, pak v citacích klasických děl světové kinematografie, v čele s tvorbou Františka Vláčila, Andreje Tarkovského nebo snímkem Jdi a dívej se Elema Klimova. Jejich kvalitám se možná chvílemi blíží krásná kamera Vladimíra Smutného, film jako celek na to co do komplexity uměleckého díla nárok nemá.

Vyčítat to však českému tvůrci, pro nějž jde v jeho 60 letech o třetí celovečerní film a který mu obětoval přibližně dekádu života, je nespravedlivé, ba přímo hloupé. V mnoha směrech totiž zaslouží když ne obdiv, pak alespoň uznání. Přesvědčit se o tom můžete za pár desetikorun na Aerovodu i na DaFilms.cz.

Nabarvené ptáče
Václav Marhoul
www.aerovod.cz
www.dafilms.cz

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 06/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Böhm, Ondřej Buddeus
Hlava v hlavě
Labyrint
Druhé, větší a chytřejší vydání. Nevšední publikace, první česká hlavopedie, určená především pro dětského čtenáře, jemuž má originální a hravou vizuální formou pomoci pochopit základní skutečnosti týkající se hlavy, mozku a jeho fungování. Výsledkem je vizuálně nápaditá a poetická kniha, spojující humor, zábavu i poučení, v níž na všetečné dětské otázky odpovídají nejen neurolog, boxer či detektiv. Hlava v hlavě získala Magnesii Literu jako nejlepší kniha roku pro děti, Zlatou stuhu České sekce IBBY pro výtvarný počin roku a první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+