Filmy

Zveřejněno dne 30. 1. 2020
Do kin přichází Modelář
Po pěti letech natočil scenárista a režisér Petr Zelenka nový celovečerní film. Předestírá v něm divákům současný příběh z atraktivního prostředí firmy na pronájem dronů v hlavních rolích s Kryštofem Hádkem a Jiřím Mádlem.


Modelář, příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech (Jiří Mádl), ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel (Kryštof Hádek), který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Drony jsou pro bývalé spolužáky ze střední školy propustkou do mnoha oblastí lidského konání, kam by se jinak nepodívali. Mezi jejich klienty patří prezidentský kandidát i výtvarníci pořádající happeningy. Drony ve filmu monitorují elektrárny, nosí luxusní kabelky na přehlídce místo modelek nebo sprejují ze vzduchu Petřínskou rozhlednu. Když se však jeden z hrdinů rozhodne využít dron k něčemu úplně jinému, situace ve firmě se začne komplikovat.

"Dnes už není ani tak zajímavé vidět záběr natočený z dronu, jako spíš dron, který takový záběr natáčí. To, co se děje za kamerou, je zajímavější. Jasně, je to technická hračka, ale je sexy. V Modeláři pracujeme s drony unikátním způsobem, a to nejen na české poměry," říká Petr Zelenka.

V Zelenkových textech a filmech se často objevuje motiv přátelství. V Modeláři jsou to opět dva přátelé – Jiří Mádl a Kryštof Hádek –, na kterých celý film stojí. Jednomu jde o peníze a druhému o spravedlnost, oba se však chtějí podílet na chodu světa. "Není to formálně komplikovaný příběh jako moje předchozí filmy Ztraceni v Mnichově nebo Karamazovi. Žánrově psychologický thriller, ale žánr je past. Je tu pár hlášek, hlavní hrdiny si určitě zamilujete, dobře to odsýpá a na pár scén si vzpomenete i druhý den nebo za týden," slibuje Zelenka.

Motiv hledání spravedlnosti je tématem, o které jde v případě leteckého navigátora Pavla. "Sám nevím, jestli to, co dělá hlavní hrdina filmu, je špatné, nebo ne. Přestože bych se takhle nezachoval, je fascinující, že se Pavel snaží dát věci do pohybu. Zachraňuje svět, protože si nemůže pomoct, a mě bavilo ho potkat," říká Kryštof Hádek o své postavě.

Přestože je snímek Modelář žánrově nejbližší psychologickému thrilleru, rozhodně v něm nechybí humor. "Modelář má na rozdíl od mých předchozích filmů jednoduchou stavbu, ale zůstávají významové vrstvy, takže lidi, kteří znají moje věci, nebudou zklamaní. Drony se tu objevují v nejrůznějších akcích, jen scénu špehování nevěrné ženy s manželem jsem na poslední chvíli škrtl ze scénáře," dodává Zelenka.

Jiří Mádl se musel kvůli své roli naučit rapovat a mluvit jako Adam Svatoš alias rapper Kato z Prago Union, který je předobrazem jeho postavy. O roli Plecha říká: "Hledal jsem způsob, jak tu postavu uchopit, jak ji udělat zajímavou. A nakonec mě to pořád v představách vracelo k Adamovi. Tak jsem odjel na chalupu, tam jsem si něco zkoušel, natočil jsem to, poslal Petrovi a jemu se to líbilo. S Adamem jsem se taky setkal, načetl mi všechny repliky a já si ho u toho natočil."

Scénickou hudbu pro film složil slovinský skladatel a hudebník Janez Dovč, nahrávala a míchala se ve studiu v Lublani. Kromě toho zazní ve filmu i originální původní nahrávky ruské zpěvačky a básnířky Janky Djagilevy a také dvě coververze jejích písní, které do současné podoby převedl a nahrál Jan Ponocný a nazpívala je skvělá herečka a zpěvačka Elizaveta Maximová.

Roli mladé právničky Evy, která zaujme hlavního hrdinu Pavla, režisér svěřil Veronice Khek Kubařové. Nebyla to jejich první spolupráce. Potkali se už na prknech Dejvického divadla ve hře Elegance Molekuly. "Petr je inteligentní, vše má propojené, pospojované, dokáže geniálně pracovat s humorem i s fakty a totálně zasáhnout a třeba i zmást diváka. Říkala jsem si, že já jsem spíš emocionální herečka a bojím se, že bych od takového režiséra nedostala důvěru," svěřuje se Veronika Khek Kubařová. Ale právě při spolupráci v divadle si dle slov herečky "sedli". "Petr ve mně dokázal otevřít nějaký nový rozměr mého herectví, a to zřejmě umožnilo i naší další spolupráci na Modeláři, za což jsem nesmírně ráda," dodává Kubařová.

Ve filmu dále hrají Zuzana Fialová, Richard Stanke, Helena Dvořáková, Miroslav Hanuš, Jiří Štrébl, Kristýna Frejová, Jiří Svoboda nebo Kamil Halbich. V českých kinech ho diváci mohou vidět od 6. února 2020.

Modelář
Petr Zelenka
Premiéra 6. února 2020
www.falcon.cz


Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Bogdan Trojak
Safíroví ledňáčci a Glutaman
Baobab
Partu Safírových ledňáčků tvoří Vojta Kolanda s jedním okem zeleným a druhým modrým, zavalitý vynálezce Denis Ovesný a neuvěřitelně mrštný Loan Bach. Všichni z Rohanska, přístavní čtvrti s velkou tržnicí plnou tajemných vůní a obchodníků, na něž začíná tlačit rozpínající se obchod, který vlastní neproniknutelný a zlověstný G. Ti tři se náhodou zmocní tajného deníku kapitána jedné zvláštní říční lodi. Spolu s malou Justýnkou a jejím bratrem Kajetánem se vydají po stopě podivných a ne zrovna etických objevů jistého šíleného vědce. Čeká je pátrání se spoustou překvapení, objev podivných stvoření, let rotundou, ale také souboje s trojkou drsných záškodníků a nakonec i střetnutí s tajemným… s kým vlastně?
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+