Filmy

Zveřejněno dne 22. 11. 2018
Nalaďte formu na Severský filmový podzim
Severský filmový klub již podeváté pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských zemí s příznačným názvem Severský filmový podzim. V Brně festival nabízí ve dnech 26. – 30. listopadu 2018 deset projekcí z Dánska, Norska, Švédska, Estonska a Litvy.


Slavnostní zahájení festivalu proběhne v pondělí 26. listopadu 2018 v 18.00 v brněnském Sálu Břetislava Bakaly. Bude spojeno s projekcí finského snímku Říše divů, který pozve na staromódní Vánoce na ekologickou biofarmu s alternativními zemědělci. Do světa hokeje zavítá další z finských snímků 95 a ukáže zákulisí finálového utkání Finska se Švédskem.

Nejvíce novinek přináší tradičně Dánsko. Film Ať vyhraje ten lepší líčí jedno z nejpozoruhodnějších vítězství v dějinách sportu. Současně nabízí příběh o muži, který s nezdolnou podporou své manželky a díky přátelství s africkým boxerem dokáže vystoupit ze svého stínu, najít odvahu, postavit se svým démonům a stát se živou legendou. Další sportovní senzaci nabízí Léto ´92. Toho roku se dánskému fotbalovému týmu nepodařilo kvalifikovat na Mistrovství Evropy. Hráči již byli na dovolené, když k nim dorazila šokující zpráva o vyřazení Jugoslávie. Dánsko tak dostalo druhou šanci bojovat o vítězství na šampionátu. Snímek Dokud jsme naživu je také inspirován skutečnou událostí. Sleduje osudy čtveřice lidí, které navždy spojí tragická nehoda.

Norský kandidát na Oscara Co tomu řeknou lidi je drama s autobiografickými prvky. Příběh o šestnáctileté Nishe, kterou vlastní rodina v zájmu zachování rodinné cti unáší a posílá k příbuzným do Pákistánu. Režisérka Iram Haq ve svých 13 letech sama zažila podobnou zkušenost. Někteří tvůrci nezapřou inspiraci za hranicemi jejich země. Švédský debut Jonase Selberga Augusténa Popelikoptéra, který láká diváky na černobílou road movie, je poctou Jimu Jarmuschovi. Akční komedie Litva, do toho! nezapírá vliv Guye Ritchieho. Litva ovšem na festivalu ukáže i vážnou tvář, uvedením filmu Senekův den.

Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým postižením. Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky, vhodnými pro neslyšící. Organizátoři nezapomínají ani na cizince, při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými.

Festival pořádá Severský filmový klub za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy, Magistrátu města Brna a ambasád severských států.

Severský filmový podzim 2018
Sál Břetislava Bakaly
26. – 30. listopadu 2018
www.sfklub.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+