Filmy

Zveřejněno dne 10. 10. 2017
My jsme rodina – Brněnská 16 začíná
Již od středy 11. října bude v Sále Břetislava Bakaly probíhat 58. ročník mezinárodního festivalu krátkých filmů Brněnská 16. Během čtyř dnů bude promítnuto přes 90 krátkých filmů, z toho 42 soutěžních.
 


Na festival dorazí hosté nejen ze sousedních zemí, ale například také třeba z Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Ukrajiny a Maďarska. Kromě filmů se návštěvníci mohou těšit i na rozehřívací koncert Muchy, diskuzi s významnými hosty o tom, jak přežít rodinu, či na neviditelnou výstavu ve foyer sálu. Festival bude slavnostně zahájen 10. října 19:30 hod. a slavnostní zakončení s udílením cen se koná 14. října ve 20:00 hod.
 
Soutěžní filmy jsou rozloženy do jedenácti hodinový bloků a utkají se o Hlavní cenu, Cenu studentské poroty, Cenu diváků a Cenu Petra Hviždě. Vítěz Hlavní ceny, kterého vybírá pětičlenná mezinárodní porota, získá také finanční odměnu 800 eur.
 
Doprovodným filmovým sekcím je v programu vyhrazeno téměř jednáct hodin, a tak bude formát krátkého filmu představen skutečně ve své různorodosti. Diváci uvidí nejen fikční kraťasy, ale i filmy animované, instruktážní, dokumentární a umělecké.
 
Letošní podtitul zní My jsme rodina. Vyloženě tématu rodiny se dotýká především pásmo retro filmů o rodině a jejím plánování z dob socialismu. Dotkne se témat, jako je antikoncepce, pěstounská péče, nebo toho, kolik času by měli rodiče trávit se svými dětmi.
 
Do Brna dorazí také experimentátor a rakouský umělec Josef Dabernig. Jeho filmy se často týkají rodinných vazeb či hledání kořenů a často spolupracuje se svými rodinnými příslušníky. Ve filmu Hotel Roccalba účinkuje hned šest jeho příbuzných včetně jeho osmdesátiletých rodičů. Tvorba Josefa Daberniga má pro Brno zajímavé souvislosti. Ve filmu Herna účinkuje Prokop Holoubek a Barbora Šedivá a film Rose Coeli se natáčel v Adamově a Blansku.
 
Z nefilmového doprovodného programu stojí za zmínku především diskuze na téma rodiny a toho, jak skloubit rodinu a práci. Diskuze se zúčastní například dokumentaristka Apolena Rychlíková nebo grafička Tereza Rullerová. Moderovat bude umělkyně a performerka Kateřina Olivová, která se tématu mateřství a umění dlouhodobě věnuje. „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo diskuzi zahrnout do festivalového programu, protože věříme, že naše letošní téma My jsme rodina je velmi aktuální a zabývat se jeho společenským přesahem se nám zdálo důležité,“ upřesňuje umělecká ředitelka festivalu Marika Kupková. Diskuze proběhne v příjemném prostředí kavárny a vstup je volný.
 
Festival vyvrcholí v sobotu 14. října slavnostním zakončením, během něhož budou předány ceny vítězným filmům. Večerem budou provázet Ester Geislerová a Johana Švarcová.
 
Akreditace je možné zakoupit online, v infocentru v Panenské ulici a samozřejmě i na místě u akreditačního stánku ve foyer Sálu Břetislava Bakaly.
 
Festival pořádá TIC BRNO, příspěvková organizace, jmenovitě Kino Art a Galerie TIC.
 
Další informace: http://www.brno16.cz, Facebook festivalu: http://www.facebook.com/16brno.


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Dražan, Marek Hilšer
Tango pod Hradem
Zeď
Marek Hilšer otevřeně vypráví o tom, proč se rozhodl vstoupit do politiky, zamýšlí se nad stavem české společnosti, mluví ale také velmi upřímně o sobě, o své rodině, o složitých vztazích s rodiči, o emigraci a o návratu po listopadu 1989 zpět do rodného Chomutova. Nabízí unikátní pohled do zákulisí prezidentských voleb z první ruky. Přibližuje první zkušenosti z parlamentu. Jeho život je ovšem vedle politiky také lékařský výzkum. Specializuje se na nádory mozku, učí studenty, jezdí na lékařské mise do Afriky. Když se nevěnuje politice nebo vědě, patří kromě ženy a dcery k jeho největším vášním lezení po skalách a tango, za kterým jezdí do vyhlášených klubů po Evropě. A aby toho nebylo málo, stal se ještě včelařem. O tom všem vypráví v knížce.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+