Filmy

Zveřejněno dne 25. 11. 2021
Konec roku 2021 přinese návrat filmové legendy
V průběhu let vzniklo několik snímků, které navždy změnily svět kinematografie. Patří mezi ně i nezapomenutelná trilogie Matrix. A právě ta se po téměř dvou dekádách dočká pokračování.



Za Matrixem stojí duo sester Lana a Lilly Wachowské (původně bratři Laurence a Andrew Paul Wachowští, později sourozenci, nyní sestry), které svou trilogii natočily v letech 1999–2003. Nejikoničtějším snímkem je rozhodně ten první, který překopal základy akčních filmů jako takových, protože divákům nabídl zcela odlišné a nevšední prvky.

Sestry poté slavily úspěch i s dalšími filmy, byť nedosáhly na takovou popularitu a prestiž jako Matrix. V průběhu let pracovaly jako scenáristky, režisérky nebo producentky například na filmech V jako Vendeta (2005), Atlas mraků (2012) či Jupiter vychází (2015). Poslední zmíněné sci-fi v hlavních rolích s Channingem Tatumem a Milou Kunis se však setkalo s obrovským neúspěchem.

I sestry Wachowské byly časem zlákány k seriálové tvorbě. Roku 2015 totiž začaly pro Netflix pracovat na Sense8 (v Česku někdy uváděném jako Osmý smysl), který si sice diváci oblíbili, ale byl příliš nákladný na tvorbu, a tak ho Netflix po dvou řadách zrušil. Pak se však strhla obrovská vlna nevole, která Netflix přiměla k natočení dvouapůlhodinového filmu, jenž měl celý děj patřičně uzavřít.

Čtvrtého Matrixu, který má podtitul Resurrections (prozatím neoficiálně překládaný jako Zmrtvýchvstání), se diváci dočkají den před letošními Vánocemi. Mimo to bude od 23. prosince dostupný i na streamovací službě HBO, a to na celý jeden měsíc. Opakuje se tak podobný scénář jako v případě dřívějších velkých filmů od společnosti Warner Bros., aby snímky neskončily v kinech jako propadáky kvůli koronavirovým omezením.

O vzniku čtvrtého dílu se debatovalo delší dobu, ale oficiální oznámení jeho vzniku nakonec všechny překvapilo. Jakmile v roce 2003 sestry vydaly třetí díl, prozradily, že už nemají žádné plány pro pokračování. Zhruba od roku 2012 začaly kolovat zvěsti o tom, že se dočkáme nového Matrixu, ale ty byly sestrami brzy vyvráceny.

Změna přišla v roce 2017, kdy Warneři začali přemýšlet nad možnými prequely či pokračováními, dokonce se šuškalo o tom, že se hlavní role v novém projektu chopí herec Michael B. Jordan (Creed, Black Panther). Vše mělo navíc vzniknout bez účastí původních tvůrců. Oficiálně byl film oznámen až na konci léta roku 2019, a to s tím, že za jeho vznikem bude stát pouze Lana Wachowski, starší ze sester.

Účast herců byla v té době prakticky jasná. Keanu Reeves, v současné době snad nejoblíbenější a nejpopulárnější herec světa, už dříve říkal, že by si rád roli Nea zopakoval. Něco podobného tvrdila i herečka Carrie-Anne Moss, která měla zájem o roli Trinity. Oba herci si tedy ve čtvrtém díle opět zahrají své dřívější role.

K velké změně dojde v případě postavy Morphea. Toho si už nezahraje herec Laurence Fishburne, z nějakého důvodu totiž jeho postava omládne a ztvární ji v současné době čím dál častěji obsazovaný herec Yahya Abdul-Mateen II, známý například díky filmu Aquaman či seriálu Watchmen.

I dalších rolí se ujmou poměrně známé tváře, zmínit se sluší například tato: Neil Patrick Harris (Jak jsem poznal vaši matku, Řada nešťastných příhod), Jessica Henwick (Hra o trůny, Iron Fist) či Priyanka Chopra (Quantico, Pobřežní hlídka). Kromě toho se vrátí i herečka Jada Pinkett Smith (Madagaskar, Gotham), která si zopakuje postavu Niobe.

Děj snímku představuje poměrně velkou záhadu, ale nic jiného ani nešlo očekávat. V oficiálním popisu stojí, že Neo žil po dobu 20 let zdánlivě obyčejný život jako Thomas A. Anderson v San Franciscu, ve kterému mu jeho terapeut předepisoval modré pilulky. Po takto dlouhé době však opět narazí na Morphea, jenž mu nabídne pilulku červenou. Díky ní jeho mysl opět vstoupí do světa Matrixu.

I přesto, že jsou diváci ze vzniku dalšího Matrixu nadšení, existují i jisté pochyby. Opravdu bylo po tolika letech třeba natočit další díl? Nepůsobí to jako ždímání známé značky, když už v roce 2003 byly tvůrkyně spokojené s tím, jak celá trilogie dopadla? Na všechny otázky se dočkáme odpovědí až ve chvíli, kdy se snímek dočká premiéry.

Ondřej Šedý
Článek otištěn v Kult 11/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jason Reitman
Krotitelé duchů: Odkaz
Falcon
Ve filmu Krotitelé duchů: Odkaz se přestěhuje svobodná matka se svými dvěma dětmi na maloměsto, kde společně objeví svoje spojení s původními krotiteli duchů a tajemný odkaz, který po sobě zanechal jejich dědeček.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2022 Radek Holík
Google+