Filmy

Zveřejněno dne 14. 10. 2021
RECENZE: Masakr z roku 1995
Srebrenický masakr v Bosně a Hercegovině z července 1995 je dodnes považován za dost možná nejhorší na evropském území od konce 2. světové války. Zemřelo při něm přes osm tisíc lidí a právem bývá označován děsivým slůvkem „genocida“. Loni od něj uteklo čtvrt století a uznávaná režisérka Jasmila Žbanić o něm natočila celovečerní hraný film.Některé z dosavadních snímků rodačky ze Sarajeva se minulosti Jugoslávie i států vzniklých jejím rozpadem více či méně dotýkaly. Týká se to také její zřejmě nejznámější Grbavici oceněné Zlatým medvědem na MFF v Berlíně. V novince s poetickým titulem Quo vadis, Aida? se však poprvé rozhodla zaměřit na konkrétní válečný konflikt jako takový.

Situaci, jež vedla k popravě tisíců příslušníků jihoslovanského národa Bosňáků na přímý rozkaz srbského generála Ratka Mladiće, nahlíží Žbanić opětovně ženskou optikou. Učitelka a toho času tlumočnice pro OSN Aida se pod tlakem okolností musí hodně rychle zorientovat a napřít všechny síly k záchraně svých blízkých. Čas běží a její možnosti jsou čím dál omezenější.

Žbanić tragické události především rekapituluje. Činí tak ovšem strhujícím stylem s důrazem na zdánlivě nepatrné detaily, jež masakr dokážou zpřítomnit i lidem, kteří o bosenském městečku slyší vůbec poprvé. Oscarovou nominaci v kategorii Zahraniční film sice Quo vadis, Aida? koncem dubna neproměnil, a i proto o něm není slyšet tolik jako o zvítězivším Chlastu, ale jeho nasazení do českých kin je každopádně záslužným distribučním krokem. Moc srovnatelně naléhavých dramat letos na velkém plátně neuvidíte.

Hodnocení:
IMDb 79 %
ČSFD 86 %
Kult 80 %

Quo vadis, Aida?
Jasmila Žbanić
Premiéra 23. září 2021
www.aerofilms.cz

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 10/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jason Reitman
Krotitelé duchů: Odkaz
Falcon
Ve filmu Krotitelé duchů: Odkaz se přestěhuje svobodná matka se svými dvěma dětmi na maloměsto, kde společně objeví svoje spojení s původními krotiteli duchů a tajemný odkaz, který po sobě zanechal jejich dědeček.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2022 Radek Holík
Google+