Filmy

Zveřejněno dne 7. 10. 2021
RECENZE: Fantasy pro trpělivé
Viděli jste žánrově nezařaditelný Přízrak z roku 2017? Pak jste na nejnovější snímek stejného autora připravení o poznání lépe než diváci, kteří od Zeleného rytíře očekávají zážitek ve stylu Hobita nebo nedejbože Thora. A jestli se vám Přízrak dokonce líbil, budete pravděpodobně spokojení i tentokrát.Ačkoli v jeho filmech hrají celebrity typu Roberta Redforda, Caseyho Afflecka nebo Rooney Mara, v případě režiséra a scenáristy Davida Loweryho zatím o hvězdné kariéře nemůže být řeč. A nezdá se, že by ho to nějak moc trápilo. Jinak by totiž Zelený rytíř, oficiálně zařazený do kategorie dobrodružného fantasy, vypadal úplně jinak.

Snímek inspirovaný středověkou básní a vnějškově spadající do legend o králi Artušovi se barvotiskovému pojetí žánru vzpírá prakticky ve všech myslitelných ohledech. Nablýskanou zbroj pokrývá krev a bláto, frenetickou akci nahrazují pomalé, téměř bezdějové sekvence, odvěký souboj dobra se zlem ustupuje všeobjímající nejednoznačnosti. Zelený rytíř je přesně tím typem filmu, u něhož se modlíte, aby po vás nikdo nechtěl jeho převyprávění.

Lowery na prostě jde při vytváření dojmu epičnosti úplně jinak, než bývá v posledních letech běžné. Jeho doposud zřejmě nejambicióznější film ovšem není pouze odvážný. Jednotlivá zastavení rytíře s arabskými kořeny na cestě k titulnímu protivníkovi jsou podmanivá bez ohledu na to, že zdaleka ne každému divákovi budou dávat smysl jako celek. Vlastně je škoda, že zvolená stylizace není ještě trochu extrémnější. Třeba příště?

Hodnocení:
IMDb 66 %
ČSFD 61 %
Kult 75 %

Zelený rytíř
David Lowery
Premiéra 16. září 2021
www.forumfilm.cz

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 10/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Christian Schwochow
Je Suis Karl
Bontonfilm
Berlínem otřese teroristický útok. Pravicová teroristická buňka okolo chytrého studenta Karla, ho provedla ve stylu islamistických atentátů. Chtějí obrátit náladu obyvatelstva ve prospěch nacionalistického převratu. Všechno perfektně běží, dokud se Karl nedozví, že existuje osoba, která útok přežila.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2022 Radek Holík
Google+