Filmy

Zveřejněno dne 2. 9. 2021
RECENZE: Noví Soderberghovi parťáci
Psal se rok 2009, když jeden z nejvýraznějších amerických režisérů posledních dekád Steven Soderbergh zcela vážně hovořil o tom, že nevylučuje konec své pozoruhodné kariéry. Dnes už dobře víme, že k tomu naštěstí nedošlo. Od té doby totiž natočil desítku dalších, převážně velmi zdařilých snímků. Platí to i pro prozatím poslední z nich, ověnčený původním distribučním názvem No Sudden Move.Soderberghova nebývale bohatá filmografie zahrnuje prakticky všechny myslitelné žánry, přičemž slovíčka „krimi“ a „thriller“ mezi nimi hrají prim. Největší divácký úspěch slavil s trilogií Dannyho parťáci, který zapadá do subžánru takzvaných heist movies, v jejichž popředí stojí zpravidla kriminálníci snažící se přijít k bohatství prostřednictvím zdařilé loupeže.

Zatímco parta kolem Dannyho Oceana se pohybovala v nablýskaném prostředí plném luxusu, v roce 2017 natočil Soderbergh její přímou antitezi s výmluvným názvem Loganovi parťáci. Pozlátko v nich nahradila bezútěšná sociální realita a dokonale promyšlený plán sázka nepříliš bystrých jedinců na náhodu a štěstí. No Sudden Move stojí někde uprostřed, byť blíž má ke druhému jmenovanému dobrodružství.

Odehrává se v Detroitu 50. let minulého století a ústřední dvojice gaunerů se v něm pokouší ukrást dokument pro ně neznámého obsahu. Zrada střídá zradu, jeden dílčí úspěch několik drsných neúspěchů. Hvězdně obsazený snímek, uvedený nakonec kvůli pandemickým nesnázím rovnou na HBO Max, rozhodně nenabízí nenáročnou zábavu pro každého. Rozklíčovat jeho příběh a udržet krok s jednajícími postavami není snadné. Především v detailech se však jedná o mnohovrstevnaté dílo hodné pozornosti.

Hodnocení:
IMDb 65 %
ČSFD 60 %
Kult 70 %

No Sudden Move
Steven Soderbergh
Premiéra na VOD 1. července 2021
www.hbogo.cz

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 09/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Rob Ashman
Jedno malé prasátko
Kalibr
Kevin Palmer je obyčejný chlap – totiž byl, než přišel o ženu, peníze, svůj podnik i reputaci. Snaží se bojovat, ale skončí ve vězení. Tam si vyfantazíruje krutou pomstu, a když ho pošlou pracovat na jatka, poslední dílek skládačky zapadne na své místo. Jenže pak mu osud zasadí ještě jednu ránu, a ta všechno změní.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2022 Radek Holík
Google+