Hudba

Zveřejněno dne 24. 10. 2020
Druhý koncert 9. sezony oblíbeného cyklu Bacha na Mozarta! se posouvá na neurčito
Ve středu 21. října měl brněnský kostel sv. Janů rozeznít virtuózní žalm 110 „Pravil Hospodin“ teprve dvaadvacetiletého Georga Friedricha Händela z jeho „italského“ období. Když bylo zakázáno zpívat, reagoval Czech Ensemble Baroque změnou programu tohoto koncertu a naplánoval Concerti grossi s díly Corelliho, Bacha a Händela. Se zákazem shromažďování většího počtu osob, než je šest, si už koncert neporadil a musel být odložen na neurčito.Brněnský cyklus Bacha na Mozarta! byl zahájen 24. září v plném Besedním domě koktejlem hudby, divadla, slova, zpěvu, fantazie a choreografie ve „Snové“ pantomimě Michaela Haydna s vypravěčem Arnoštem Goldflamem. K radosti Czech Ensemble Baroque abonenty cyklu koronavirus nevylekal a zůstali mu věrni. O to smutnější je nyní to, že říjnový koncert se ruší. Tedy odkládá na neurčito. „Jak jsme radostně zahájili 9. sezónu našeho cyklu, tak zase rychle odplouváme do nejistých a značně stojatých vod vyčkávání. Děláme všechno proto, aby naši věrní posluchači, jejichž přízně si v této nejisté době vážíme ještě více než jindy, o žádný z koncertů nové sezóny nepřišli. V tuto chvíli však nemůžeme přinést spolehlivé informace o tom, jak a kdy se budou další koncerty realizovat,“ říká s lítostí zakladatel a dirigent ansámblu Roman Válek.

Czech Ensemble Baroque prosí touto cestou o trpělivost a toleranci, a jakmile bude mít přesnější a dosti trvanlivé informace, aby mohl dát vědět podrobnosti ke konání tohoto a dalších koncertů, učiní tak neprodleně. Velmi pravděpodobnou variantou se v tuto chvíli jeví stream koncertů, alespoň do doby, než budou moci zase posluchači naplnit koncertní sály. MKČR je této variantě rovněž nakloněno.

DIXIT DOMINUS
PROGRAM H. Purcell: Anthems, G. F. Händel: Dixit Dominus HWV 232 SOLI R. Kružíková, Z.Badárová, L. Karafiátová Netušilová aj.
Virtuózní žalm 110 „Pravil Hospodin“ teprve 22 letého Georga Friedricha Händela z jeho „italského“ období.

FUX KAISERREQUIEM
ST 18. 11. | 19.30 | kostel sv. Janů
PROGRAM J. J. Fux: Rekviem K.51, „Kaiserrequiem“, moteta
Vznešené rekviem vídeňského císařského skladatele Johanna Josepha Fuxe, které na věčnost doprovázelo členy císařského rodu.

HARMONIA PASTORALIS
Čt 17. 12. | 19.30 | Besední dům
PROGRAM Georgius Zrunek: Vánoční mše F dur
První slovenská Vánoční mše s lidovými motivy, kterou roku 1766 složil františkánský mnich Georgius Zrunek.

ALEXANDER’S FEAST
17. 2. | 19.30 | kostel sv. Janů
PROGRAM G. F. Händel: Alexander's Feast, HWV 75 SOLI K. Adam, M. Böhmová, J. M. Procházka
Händelovo první anglické oratorium s podtitulem „Síla hudby” s polským tenoristou Krystianem Adamem v hlavní roli.

SBOROVÝ KONCERT
10. 3. | 19.30 | kostel sv. Janů
PROGRAM H. v. Bingen, G. Allegri, O. Lasso, L. Victoria, H. Purcell, J. Desprez, A. Pärt, F. Poulenc, O. Gjeilo aj.
Sbor Czech Ensemble Baroque ve vokálním programu plném paralel i protikladů aneb co se mění a co zůstává?

TŮMA: REQUIEM
12. 5.| 19.30 | kostel sv. Janů
PROGRAM F. I. Tůma: Requiem, De profundis
První z řady plánovaných spartací děl Ignáce Tůmy zahajuje dlouhodobý projekt, který naváže na znovuobjevení díla F. X. Richtera. Novodobá světová premiéra jeho rekviem.

BROSMANN: O VOS OMNES
10. 6.| 19.30 | kostel sv. Janů
PROGRAM J. A. N. Brosmann: oratorium O vos omnes, Mše a moll
Novodobá světová premiéra oratoria pozdního moravského baroka.

PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Catana Chetwyndová
Tulení
COOBOO
Proč se vůbec obtěžovat vylézáním z postele, když tam člověk může zůstat zavrtaný pod peřinou se svou drahou polovičkou a roztomilým komiksem, který se postará o dobrou náladu? Tulení je sbírka stripů, které dokonale zachycují upřímné, hravé a reálné okamžiky z každodenního života jednoho páru. Buďte hrdí na své výstřelky a podivnosti, máme je všichni! To pravé kouzlo se stane až ve chvíli, kdy si k sobě najdete ten zapadající puzzlík na celý život.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+