Hudba

Zveřejněno dne 1. 9. 2020
Brněnský varhanní festival
Milovníci varhanního umění mohou v netradičním čase babího léta vyslechnout jedinečné tóny královského nástroje, který v Brně opět rozezní prostory jezuitského a Červeného kostela, loretánskou kapli a kostel sv. Augustina. Během slavnostního 40. ročníku festivalu se vedle domácích umělců představí varhaníci z Rakouska, Slovinska, Polska, Chorvatska, Německa a Slovenska.


Na sedmi koncertech ve čtyřech chrámech v centru Brna se opět rozezní královské nástroje z dílen různých mistrů varhanářů a jejich tóny obohatí večery pozdního léta. Jubilejní 40. ročník festivalu  připraví průřez varhanním dílem světových a českých skladatelů od baroka až po současnost za doprovodu pěveckých sborů i sólového zpěvu.

Zahajovací koncert ve středu 2. září v jezuitském kostele představí velkolepý zvuk koncertních varhan, dále je možné vyslechnout zrekonstruovaný barokní nástroj v loretánské kapli nebo se zaposlouchat do tónů královského nástroje a lidského hlasu v oblíbeném Červeném kostele či kostele sv. Augustina na Kraví Hoře. Na závěr 30. září usedne za varhany emeritní rektorka JAMU v Brně a patronka festivalu prof. Alena Veselá, která s hosty oslaví své obdivuhodné výročí 97. narozenin a 40. výročí festivalu.

Nezapomeňte si zaznamenat v diáři termíny koncertů a přijít se zaposlouchat do hudby, která přinese spoustu nevšedních zážitků.

Brněnský varhanní festival 2020
Brno
2.–30. září 2020
www.varhany.nomi.cz


Redakce
Článek otištěn v Kult 09/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lucie Tučková
Sítem slov
Novela Bohemica
Poutavá kniha romanistky Lucie Tučkové je osobitým vhledem do moderní české literatury s přesahy do 19. století a také do francouzské a italské oblasti. Autorka se přibližuje ke spisovatelům, kteří ji hluboce oslovují, a vybírá si podstatná témata, která nebývají v jejich díle na první pohled zřejmá, anebo se s nimi literární kritika doposud mnoho nezabývala. Texty přitom originálně osvětlují ve většině případů tvorbu spisovatelů, které řadíme mezi velikány naší literatury, mezi nimiž jsou i Julius Zeyer, Jakub Deml, Zbyněk Hejda, Pavel Zajíček anebo Bohumil Hrabal, z francouzské literatury např. Henri Pourrat či Marie Noël. Svěží, čtenářsky přístupnou a formulačně přesnou knihu dokresluje řada neznámých či dosud vzácně publikovaných fotografií a několik překladů coby ukázek z díla.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+