Hudba

Zveřejněno dne 11. 6. 2020
Návrat ke kořenům, nově v Brně
Legendární festival TrutnOFF, v minulosti pořádaný ve východočeském Trutnově, se letos uskuteční 21. až 23. srpna v areálu Střelnice v Brně-Pisárkách. Mnohé naznačuje i změna původního názvu festivalu, které se nově jmenuje TrutnOFF BrnoON.Proč jste se rozhodli přesunout festival TrutnOFF s dlouholetou historií právě do Brna?
Brno bylo vždycky trochu jiné, alternativní. Když byla v osmdesátých letech v Praze i jinde po vlastech českých spousta kapel zakázána, v Brně vesele vzkvétala alternativa a hrála zde celá řada hudebníků – od Petra Váši přes Dunaj, Odvážné bobříky až po Ještě jsme se nedohodli. Na Hrádečku u náčelníka jsme poslouchali brněnské kapely a nevěřícně kroutili hlavou. Nechápali jsme, že se svými texty mohou někde v dobách temna vůbec hrát. Ti všichni pak jezdili hrát pod hory na naše festivalové Pow-Wow. Ale těch souvislostí je více...

Například jaké?
Do Brna jsem jezdil „za školu“. Podnikal s kumpány první výpravy do zdejších tajemných uliček a lokálů. U Kata, Černohorská nebo U Formana se nedaly minout. A cesty na první oficiální open air festivaly na Moravě vedly opět přes Brno. Veselí, Moravský Písek to byly, vedle undergroundových setkání, jakými byl i náš festival, první pokusy o oficiální festivaly pod širým nebem u nás. Navíc jedna z našich hlavních náčelnic, Evi Lipová Navrátilová, ze zdejšího kraje pochází. Narodil se tady i jeden z mých potomků, který dnes mlátí do bubnů. Třeba budou s jedním z nejlepších bubeníků, které urodila naše teritoria, Pavlem Fajtem, otevírat celé naše setkání.

Našli jste v Brně vhodnou lokalitu, kde by se festival mohl konat?
Ano. Poté co Česká televize oznámila, že jsme se po třiceti letech rozhodli pod horama skončit, sešla se nám dvacítka nabídek ze všech koutů republiky. Rozhodovali jsme se mezi čtyřmi místy. Všechna byla na jihu Moravy. Všude byla vůle se domluvit. Když jsme objevili Střelnici, žasli jsme a rozhodli se pro Brno. Vládla zde vstřícnost. Byla chuť a zájem. Nadějné obrysy vše začalo mít za Petra Vokřála, ale tehdy jsme ve správnou chvíli nemohli najít vhodné místo. Pak přišly volby. Bylo jasné, že Střelnice je nejvhodnější místo pro nová loviště, kam naše wigwamy přemístit. S dubovou alejí i členitostí a řekou, kterou jsme si hned přejmenovali na Sun River. Dříve zde byla jedna z prvních letních divadelních scén pod širým nebem. Žil zde spolkový život. A nyní se vše začalo reálně rýsovat především díky Tomáši Koláčnému z Pirátů, primátorce a Robinu Kerndlovi, ale i mnoha dalším lidem, kteří se snaží pomoci. 

Jaké máte srovnání s Trutnovem?
Nesrovnatelné. Zatímco pod horama z potřebných pozemků pro náš festival udělal starosta průmyslovou a komerční zónu a radnice je připravila pro developery, zde se hledaly cesty. Podpora v Trutnově byla za třicet let prakticky nulová, zde vstřícná. Nebe a dudy.

V čem je toto místo zajímavé, výjimečné?
Jak říká kumpán a spoluzakladatel, známá postava undergroundu František "Čuňas" Stárek: "Ta půda již byla pokropena a vykoupena krví našich kamarádu z undergroundu." To místo jako by Panbůh předurčil. Střelnice má s naším festivalem propojení a mnoho společného i historicky. Scházeli se zde alternativní lidé z okruhu nejen brněnského undergroundu. Docházelo zde k neformálním setkáváním mladých lidí, kteří si chtěli žít po svém. Zatímco v roce 1984, když vznikal náš festival a StBáci pod horama rozháněli náš první pokus o nezávislý Český Woodstock, rok předtím, v roce 1983 na brněnské Střelnici, zmasakrovali setkání mladých lidí, kteří se sem sjeli po zakázaném oficiálním festivalu v nedalekých Žabčicích. Tekla krev, rozbíjely se tváře i hudební nástroje. Karlu Heřmanovi, brněnskému textaři a hudebníkovi z kapely Čankišou, komunističtí estébáci a policajti rozmlátili, co jim přišlo pod ruku, včetně kytary. Někteří šli poté dokonce i natvrdo sedět. A tak zatímco nám při druhém pokusu v roce 1987 StBáci postříkali pozemek močůvkou, pozatýkali nás a tři dny zběsile rozháněli náš undergroundový festival, na Střelnici tekla krev. Vracíme se tedy s oslavou radosti, míru a přátelství okruhem do míst, kde leccos začínalo – mezi lesy a dobré trávy, k břehům Sun River. Z Bojiště na Střelnici! Bude-li přáno a Nejvyšší Mocnost nám bude nakloněna, věříme, že duch a magická energie našeho Pow-Wow je přenositelná a v měsíci kukuřice budeme u Sun River zpívat staré i nové indiánské písně. Setkání by mělo tradičně zahajovat bubnování a otevírat Open Air Bohoslužba včetně přijímání.

Na co všechno se může návštěvník festivalu těšit a kdy to vlastně bude?
Na tradiční datum okolo 21. srpna, které připomíná Woodstock i okupaci jednadvacátého srpna 68. Bude-li to jen trochu možné, na třídenní setkání s hudebními ikonami našeho Pow-Wow na pódiu i pod nim. Na kmenovou rodinnou atmosférou s těmi nejstatečnějšími a silnými squaw i spolubojovníky. Ti, kteří to nezažili, se budou moci dotknout toho, jak to vše začínalo a jaké to bylo, když všude nevládl jen byznys, ale muzika se dělala především z lásky k hudbě, nikoliv kvůli kožkám. Řečí bílých tváří: Nevzdáváme se naděje, že bychom mohli něco menšího i letos v srpnu uskutečnit.

Opravdu? 
V žilách nám proudí undergroundová krev a na výjimečné stavy jsme připraveni. Velkých festivalů začalo být dost, tak se jeden zmenší. Vrátíme se ke kořenům, z nichž jsme vzešli, a připomeneme si počátky našeho setkání se silnou kmenovou rodinnou atmosférou pospolitosti, kterou měl rád i náš náčelník VH.

TrutnOFF BrnoON 2020
Střelnice v Brně-Pisárkách
21.–23. srpna 2020
www.trutnoffbrnoonfest.cz
Foto: archiv Geronimo

Redakce
Článek otištěn v Kult 06/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Karel Gott
Karel Gott – Má cesta za štěstím
Karel Gott Agency
Unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech. Publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebyly zveřejněny. Karel Gott se na sklonku hvězdné kariéry rozhodl zrekapitulovat svůj výjimečný životní příběh – napsat vlastní autobiografii.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+