Hudba

Zveřejněno dne 3. 8. 2019
Flédu zasáhne raketová střela z Východu
Ukrajinská rapperka Alyona Alyona přiveze 26. září 2019 do Brna zprávu o současném stavu ukrajinského rapu a originální výpověď o vlastní krkolomné cestě k úspěchu. Zvolila pro ni ukrajinštinu místo angličtiny, autentičnost místo marketingové vyumělkovanosti a příběhovost místo nekonečných frází o kouření trávy. Na Flédě představí debutové album Pushka, syrový obraz všedního života ve své zemi.


Uplynul necelý rok od chvíle, kdy učitelka z mateřské školy, rapperka a MC Alyona Alyona narušila stojaté vody východoevropského rapu svou divokou jízdou na vodním skútru v klipu Ribki. Od té doby se mu dostalo více než 2 milionů zhlédnutí na YouTube, písni nominace na prestižní domácí hudební cenu YUNA Award 2019 za nejlepší hip hopový hit a její autorce nečekaného zájmu evropských i světových médií. Časopis New York Times její tvorbu zařadil mezi 15 nejdůležitějších evropských zjevů současné kultury.

Svým autentickým přístupem k hudbě i životu Alyona Alyona paroduje a zpochybňuje stereotyp současného hip hopera se zlatým řetězem na krku a dokonale vysoustruženým potetovaným tělem, vykřikujícího temná hesla o nesmyslnosti života, zlém systému a spásném hulení trávy. Stačí zhlédnout jakékoli z jejích videí, a hned je jasné, že není třeba mít dokonalé tělo, aby člověk mohl rapovat, že není třeba zpívat v angličtině, aby dokázal oslovit lidi napříč planetou. Stačí jen dělat dobrou hudbu a být sám sebou.

Svou první báseň Alyona Savranenko napsala už ve 12 letech, pak ale poprvé slyšela rap (Gangsta's Paradise od Coolia) a o jejím budoucím vyjadřovacím prostředku bylo rozhodnuto. "Když skládáte normální popovou písničku, musí vám stačit pár veršů. Jeden verš má jen pár slov, a to je moc malý prostor pro nějakou informaci. Když ale rapujete, můžete říct víc a vyprávět mnohem zajímavější a delší příběh. Proto jsem začala rapovat, abych mohla vyprávět víc příběhů," vyjádřila se Alyona Alyona v rozhovoru pro časopis Vogue. V titulní skladbě debutového alba Pushka zkušeně rozehrává slovní hříčku mezi podobně znějícími slovy "pushka" (zbraň, slang. hovno, shit) a "pishka" (kulatá, sladká smažená kobliha, slang. žena nadměrné velikosti).

Na albu se objevila řada singlů, které jeho vydání předcházely a ohlašovaly velký příchod sebevědomé rapperky z malé vesnice u Kyjeva na světovou scénu. Nejsledovanější z nich je singl Opouštím svůj domov (přes 3 miliony zhlédnutí). Je to její osobní příběh o přesunu z rodné vesnice do velkoměsta, zatímco singl Hlavy poctou síle slova a hudby a silně znějící Otevřete představují hip hopový manifest nové generace ukrajinských rapperů.

27letá učitelka z mateřské školy vystudovala psychologii a v roli sociálního pracovníka poskytovala pomoc mladým matkám, ženám, kterým ublížili jejich partneři, vězňům, drogově závislým nebo alkoholikům. To jí nakonec pomohlo porazit vlastní plachost a nedostatek sebevědomí. V rozhovoru pro ruský nezávislý zpravodajský server Meduza se rozhovořila o současném stavu ukrajinského rapu: "Chci ukrajinské hudbě pomoct se rozvinout. Místní hip hopová scéna je poněkud úzkoprsá, ale myslím, že se to brzy změní. Taky bych chtěla pomoct lidem jako já, aby přijali sami sebe," a dodala: "Sice se nechystám zhubnout 40 kilo, ale pokud můžu někomu muzikou dopomoci k tomu, aby dostal šanci uvěřit v sebe sama, odhalit svůj talent a dát ho na odiv, tak to udělám."

Alyona Alyona
Hudební klub Fléda, Štefánikova 95/24
26. září 2019 od 20.00
www.fleda.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lionel Duroy
Zima mužů
Volvox Globator
V dokumentárním románu francouzský spisovatel Lionel Duroy vypráví příběh svého alter ega, spisovatele Marka a jeho cesty do Srbska a do Republiky srbské v Bosně a Hercegovině. Snaží se pochopit, proč se dcera generála Mladiće, velitele srbských sil při obléhání Sarajeva, obviněného z genocidy, střelila do hlavy oblíbeným otcovým revolverem. V horách nad Sarajevem se setkává s neméně chladným přijetím a podezřívavostí, kontrastujícími se srdečnou a otevřenou povahou Srbů, jak ji popisují turistické bedekry. Popisuje setkání a rozhovory s muži, kteří měli něco společného s armádou generála Mladiće. Dnes se s tím snaží nějak žít. Bývalí důstojníci nepopírají, že se dopustili nejstrašnějších zločinů proti svým bývalým muslimským a chorvatským sousedům, ale věří, že jednali v sebeobraně. Aby se ospravedlnili, vyprávějí Marcovi příběh o jejich válce. Marc je nesoudí - poslouchá.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+