Hudba

Zveřejněno dne 25. 2. 2019
Pekař a Voxel přivezou na Flédu svobodu
Dva výrazní představitelé nejmladší generace domácích písničkářů, Pekař a Voxel, vystoupí 20. března 2019 společně na Flédě. Na brněnské zastávce Svoboda Tour 2019 Pekař zahraje prověřené skladby z desky Výpověď i novější písně v čele s hitem Republika. Voxel přiveze novou kapelu, singl Těhotná a aktuální materiál z chystaného alba.

Pekař i Voxel rádi a často spojují síly s dalšími muzikanty. Sólově si na Flédě zahráli oba, společně však nikdy. Pekař svou novou kapelu na Flédu přivezl už loni, Voxel tu svou v Brně představí poprvé. Nedávno vyměnil svůj legendární looper za tři živé muzikanty: Petera Juháse (kytara, ukulele), Dominika Kopečného (bicí) a Martina "Cágo" Cagaše (baskytara). Na koncertě zazní nové verze starších písniček včetně hitu V naší ulici (více než 9 miliónů zhlédnutí na Youtube), aktuální singl Těhotná, který Václav Lebeda alias Voxel napsal a zpívá jako poctu své ženě v ženském rodě, a ochutnávka z dlouho chystané třetí desky, kterou chce vydat už s kapelou.

Hudbě se Voxel věnuje od sedmi let, kdy se po zhlédnutí Formanova filmu Amadeus totálně zamiloval do klasické hudby. Jeho cesta k autorské tvorbě a vlastní skupině vedla přes neúspěšnou účast v Česko-Slovenské SuperStar a pokračovala řadou hudebních spoluprací s Xindlem X, Pokáčem, skupinou O5&Radeček nebo UDG. Z původně elektropopového zpěváka se postupně stal kytarový písničkář. Tuto proměnu částečně odráží debutová deska All Boom! (2014), kritikou vnímaná jako most mezi starým a novým Voxelem, zatímco druhé album Motýlí efekt (2015) odráží jeho tehdejší hudební polohu sólového písničkáře.

Podobným vývojem loni prošel kutnohorský písničkář Pekař. Na podzim přivezl na Flédu album Výpověď (2018), které je, na rozdíl od debutové desky #Pekař (2016), výsledkem společné práce celé kapely ve složení Petr Štolba alias Pekař (kytara), Ondřej Soukup (baskytara), Lukáš Netík (kytara, zpěv) a Miloš Filip (bicí). Jeho posun od sólové tvorby ke "kapelnějšímu" vyjádření demonstroval ve videoklipu k hitu Ještěžetě, v němž si poprvé zahráli všichni členové skupiny. Poslední den roku 2018 vydali singl Republika jako tečku za oslavami sto let české státnosti s překvapivě politickým textem, v němž jeho autor Petr Štolba kritizuje domácí politiky, vzrůstající rasismus a úpadek kultury: "Ptám se, odpoví Palacký / jak ještě dlouho, než to tu bude na facky? / Ptám se Voskovce a Wericha / proč se smíchy nedržíme za břicha? / Ptám se stavitele Gočára / proč novej barák nějaký prase počárá? / Ptám se, pane Masaryku / proč jste zakládal tuhletu republiku?"

Jejich hudební "péefko" teď bude moci zaznít i v Brně.

Pekař a Voxel Svoboda Tour 2019
Fléda
20. března 2019
www.fleda.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Julian Earl
Kráva na stromě
Alpress
Veterina, to je dřina. Ale i nekonečná zábava… Autor podává svědectví o náročné a občas i nevděčné práci venkovského zvěrolékaře, která se leckdy neobejde bez hořkých, či naopak humorných situací, ať už ze strany zvířat, anebo těch, kteří se o ně starají.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+