Hudba

Zveřejněno dne 7. 8. 2018
Filharmonie a hosté na Špilberku
Hvězdná obloha, horká letní noc, velké nádvoří hradu Špilberk a Filharmonie Brno. Osvědčená kombinace, na kterou se posluchači mohou těšit už devatenáctým rokem. Mezinárodní hudební festival Špilberk jim letos od 14. do 24. srpna nabídne šest hudebních večerů. Při dvou z nich se představí pořádající orchestr, při dalších dvou hostující tělesa a zbylé dva večery vyplní kinokoncerty světových hvězd klasické hudby.
 


Festival zahájí 14. srpna lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova se svojí pětičlennou kapelou a za doprovodu Filharmonie Brno. Během večera zazní atraktivní úpravy hudby z Bizetovy opery Carmen, skladby mistra argentinského tanga Astora Piazzolly atd. "Je to mladá a mezinárodně uznávaná umělkyně, nedávno například koncertovala v Labské filharmonii v Hamburku. Věříme, že letní noc, vášnivé andaluské melodie a argentinské tango přinesou posluchačům nezapomenutelný zážitek," uvedl dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš a doplnil, že koncert řídí Marko Ivanovič.
O dva dny později, tedy 16. srpna rozezní hradní nádvoří hudba z filmových kasovních trháků. Star Wars, Jurský park, Harry Potter nebo třeba Forrest Gump či Avatar. To jsou filmy, jejichž melodie zazní v podání žesťového orchestru Moravia Brass Band se sólisty Annou Julií Slováčkovou a Milanem Peroutkou. "Tento koncert je již vyprodán, ale uvolnili jsme za sníženou cenu přístavky. Zájemci tedy ještě mají šanci," informovala ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.
Domácí orchestr se na pódiu objeví opět 22. srpna v programu s názvem Happy Birthady, Maestro! Vše nejlepší, republiko! Jak název napovídá, oslaví při něm dvojí sté výročí - narození Leonarda Bernsteina a vznik samostatného Československa. Pod taktovkou Leoše Svárovského nejprve zazní Bernsteinovy skladby Missa brevis a Chichesterské žalmy. Sólový part přednese kontratenorista Jan Mikušek v doprovodu Českého filharmonického sboru Brno. "Bernstein nebyl jen skladatelem nesmrtelných muzikálových melodií, ale i autorem působivých děl z oblasti vážné hudby, což dokazují i obě skladby, které na Špilberku uvedeme," řekl Mikeš. Vznik republiky připomenou tři symfonické básně ze Smetanovy Mé vlasti: Vltava, Šárka a Z českých luhů a hájů.
Festival zakončí spojení skupiny Olympic a Janáčkovy filharmonie Ostrava. Posluchači se mohou těšit na čtyřiadvacet skladeb v podání rockové legendy, v deseti z nich ji doprovodí orchestr. Jasná zpráva, Osmý den, Želva, Jako zamlada…, to vše zazní pod vedením Kryštofa Marka.
Čtyři večery doplní ještě dva kinokoncerty vybrané ve spolupráci s International Music Center, které pořádá obří letní filmový hudební festival před vídeňskou radnicí. První z nich přenese posluchače 17.srpna do Baden-Badenu na Opera Gala 2016, druhý pak 20. srpna na festival do Grafeneggu 2017 s hvězdnými pěvci Aidou Garifullinou a Dimitrijem Chvorostovským. "Oba kinokoncerty jsou plné nádherných skladeb a největších světových hvězd, shodou okolností se oba odehrávají pod širým nebem," informovala Kučerová.
Na všechny koncerty, s výjimkou filmové hudby, zbývají ještě volné vstupenky. "Nejrychleji mizí na Olympic Symphonic, proto bych doporučila, aby zájemci neváhali. Olympic vystoupí v Brně po dlouhé době a velmi se těší," doplnila manažerka festivalu Lucie Sýkorová. Koncerty začínají vždy ve 20 hodin, kinokoncerty o půl hodiny později. Ceny vstupenek začínají na 290 Kč, kinokoncerty jsou za jednotných 90 Kč. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji Filharmonie Brno, v Domě pánů z Lipé, on-line na www.filharmonie-brno a budou také na místě před koncerty.
Kvůli opravám hradu se návštěvníci na nádvoří dostanou pouze bránou od Gorazdovy ulice. Pokud nechtějí jít pěšky, mohou využít hromadnou dopravu, na hrad jezdí před 19. hodinou autobus ze zastávky Česká. Připravena je pro ně také kyvadlová doprava osobními vozy, ty budou přistaveny vždy hodinu a půl před začátkem koncertu či promítání na Husově ulici, při vchodu do parku.PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ondřej Kundra
Vendulka. Útěk za svobodou
Paseka
Když známý československý fotograf Jan Lukas zmáčkl spoušť svého aparátu, mělo Vendulce Voglové zbývat několik měsíců života. Fotografie, která později udělala z dvanáctiletého děvčete symbol holokaustu, přitom nemusela vůbec vzniknout. Vendulka byla Židovka a Lukas se bál konspiračně pořízené snímky vyvolat. Kdyby u něj nacisté fotografii našli, skončil by stejně jako Vendulka a její rodina v koncentráku. Po téměř osmdesáti letech se novináři Ondřeji Kundrovi podařilo Vendulku Voglovou najít v USA, kam po válce emigrovala, a přesvědčit ji, aby o svém pohnutém životě a přátelství s fotografem Janem Lukasem vyprávěla.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+