Hudba

Zveřejněno dne 6. 5. 2018
ROZHOVOR: Dasha. Na vlnách popu i jazzu
Mezi naše nejlepší současné zpěvačky patří bezpochyby Dasha. Dosud jste se s ní mohli setkávat ponejvíce v muzikálech či jste mohli její nezaměnitelný hlas zaregistrovat při sledování populárního TV pořadu StarDance, kde spolu s Moondance Orchestra doprovázela taneční kreace soutěžících. Ke konci loňského roku však přišel v Dashině kariéře významný předěl, když vydala své debutové album s příznačným názvem Konečně, za které již stačila sklidit různá ocenění včetně Zlaté desky.


Máte za sebou bohaté zkušenosti coby vokalistka. Nepřipadala jste si v této roli někdy trochu upozaděná? Jaké by měl mít dobrý vokalista vlastně předpoklady?

Jsem týmový hráč a to právě je spolu s harmonickým cítěním jeden ze základních předpokladů. Mít před sebou kvalitního frontmana byla pro mě velká čest a v mých začátcích ta nejlepší škola.


Kdybyste si mohla vybrat jakoukoliv naši či světovou hvězdu (ať už žijící či nežijící), koho byste chtěla hlasově doprovázet a proč?

Stevieho Wondera nebo Stinga! Hrají vždy stoprocentně živě, baví mě jejich muzika a energie.


Loni jste vydala své první album. Jaké to je stát teď na pódiu sama za sebe a zpívat svůj vlastní na míru ušitý repertoár?

Se svou kapelou Pájky Pájk koncertuji sama za sebe už několik let a repertoár jsme ze začátku stavěli převážně z písní převzatých, které jsme pojali po našem. Bylo by vlastně velmi snadné je už třeba o několik let dříve vydat na desce, ale já jsem toužila po albu s novými původními písněmi. Ta cesta byla delší a obtížnější, ale o to spokojenější a naplněnější jsem interpret.

Jak vaše nové písně přijímají na koncertech vaši stálí fanoušci?

Tak na to jsem byla zvědavá nejvíce a reagují pozitivně, možná taky proto, že si tu desku  mnozí pořídili před koncerty a písně naposlouchali, tudíž je na koncertech pak neslyší úplně poprvé.


Existuje v české nebo světové hudbě píseň, kterou vnímáte jako evergreen všech evergreenů a nikdy se vám neoposlouchá?

Pro mě jsou to třeba hitovky Michaela Jacksona, v nichž je kromě hlavní melodické linky spousta úžasných aranžérských fórů, kterými se inspiruje i současná generace muzikantů.Jste často vidět v krásných šatech 
 vybíráte si je sama? Jste v soukromí spíše sukňový či kalhotový typ?

Ráda využívám talentu českých návrhářů a designerů a většinu kostýmů si nechávám navrhnout a šít na míru, a to i proto, že nemám zrovna konfekční typ postavy. V soukromí volím nejraději sportovnější styl a džíny u mě převládají.


V červnu Vás v rámci cyklu koncertů v Moravském krasu čeká 16. 6. vystoupení v Kateřinské jeskyni. Už jste někdy na takovém zvláštním místě zpívala? Na co se mohou posluchači těšit?

Bude to moje jeskynní“ poprvé, jsem zvědavá na zdejší klima a akustiku. Těšit se můžeme určitě na zimu :-) a jelikož na tomto koncertu zpívám s kapelou svého kolegy swingového zpěváka Jana Smigmatora, mohu zaručit, že půjde spíše o jazzovější repertoár.


Dasha (*1981) - vlastním jménem Dagmar Sobková. V 15 letech vyhrála pěveckou soutěž pro mladé a o dva roky později začala doprovázet coby vokalistka Karla Gotta. Jeden rok studovala též na prestižní bostonské Berklee College of Music. Za roli Máří Magdaleny v muzikále Jesus Christ Superstar uváděném v Divadle J. K. Tyla v Plzni získala prestižní cenu Thálie.

Foto: Supraphon: Michaela Džurná

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 05/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ken Kesey
Vyhoďme ho z kola ven - audiokniha
Tympanum
Audioknižní vydání unikátní rekonstruované nahrávky nejúspěšnějšího románu amerického autora, který se stal ikonou generace hippies. Nezrotný karbaník, rváč a milovníka života McMurphy se raději nechá prohlásit za duševně chorého, než aby nastoupil do nápravného pracovního tábora. Stává se jedním z pacientů sanatoria pro choromyslné, kde vládne sadistická Velká sestra Ratchedová. McMurphy se však začne tvrdému režimu vzpírat. Jeho odvážné nápady vzbuzují u ostatních pacientů obdiv, strach a posvátnou úctu. Přesto však ani jeho přítel, mlčící silák indián Bromden, ani nikdo jiný, není schopen zachránit rebela McMurphyho před železnou rukou ústavního řádu. Jeho nejvyšší oběť se tak nakonec stává demonstrací nezcizitelnosti lidské svobody.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+