Hudba

Zveřejněno dne 6. 5. 2018
ROZHOVOR: Dasha. Na vlnách popu i jazzu
Mezi naše nejlepší současné zpěvačky patří bezpochyby Dasha. Dosud jste se s ní mohli setkávat ponejvíce v muzikálech či jste mohli její nezaměnitelný hlas zaregistrovat při sledování populárního TV pořadu StarDance, kde spolu s Moondance Orchestra doprovázela taneční kreace soutěžících. Ke konci loňského roku však přišel v Dashině kariéře významný předěl, když vydala své debutové album s příznačným názvem Konečně, za které již stačila sklidit různá ocenění včetně Zlaté desky.


Máte za sebou bohaté zkušenosti coby vokalistka. Nepřipadala jste si v této roli někdy trochu upozaděná? Jaké by měl mít dobrý vokalista vlastně předpoklady?

Jsem týmový hráč a to právě je spolu s harmonickým cítěním jeden ze základních předpokladů. Mít před sebou kvalitního frontmana byla pro mě velká čest a v mých začátcích ta nejlepší škola.


Kdybyste si mohla vybrat jakoukoliv naši či světovou hvězdu (ať už žijící či nežijící), koho byste chtěla hlasově doprovázet a proč?

Stevieho Wondera nebo Stinga! Hrají vždy stoprocentně živě, baví mě jejich muzika a energie.


Loni jste vydala své první album. Jaké to je stát teď na pódiu sama za sebe a zpívat svůj vlastní na míru ušitý repertoár?

Se svou kapelou Pájky Pájk koncertuji sama za sebe už několik let a repertoár jsme ze začátku stavěli převážně z písní převzatých, které jsme pojali po našem. Bylo by vlastně velmi snadné je už třeba o několik let dříve vydat na desce, ale já jsem toužila po albu s novými původními písněmi. Ta cesta byla delší a obtížnější, ale o to spokojenější a naplněnější jsem interpret.

Jak vaše nové písně přijímají na koncertech vaši stálí fanoušci?

Tak na to jsem byla zvědavá nejvíce a reagují pozitivně, možná taky proto, že si tu desku  mnozí pořídili před koncerty a písně naposlouchali, tudíž je na koncertech pak neslyší úplně poprvé.


Existuje v české nebo světové hudbě píseň, kterou vnímáte jako evergreen všech evergreenů a nikdy se vám neoposlouchá?

Pro mě jsou to třeba hitovky Michaela Jacksona, v nichž je kromě hlavní melodické linky spousta úžasných aranžérských fórů, kterými se inspiruje i současná generace muzikantů.Jste často vidět v krásných šatech 
 vybíráte si je sama? Jste v soukromí spíše sukňový či kalhotový typ?

Ráda využívám talentu českých návrhářů a designerů a většinu kostýmů si nechávám navrhnout a šít na míru, a to i proto, že nemám zrovna konfekční typ postavy. V soukromí volím nejraději sportovnější styl a džíny u mě převládají.


V červnu Vás v rámci cyklu koncertů v Moravském krasu čeká 16. 6. vystoupení v Kateřinské jeskyni. Už jste někdy na takovém zvláštním místě zpívala? Na co se mohou posluchači těšit?

Bude to moje jeskynní“ poprvé, jsem zvědavá na zdejší klima a akustiku. Těšit se můžeme určitě na zimu :-) a jelikož na tomto koncertu zpívám s kapelou svého kolegy swingového zpěváka Jana Smigmatora, mohu zaručit, že půjde spíše o jazzovější repertoár.


Dasha (*1981) - vlastním jménem Dagmar Sobková. V 15 letech vyhrála pěveckou soutěž pro mladé a o dva roky později začala doprovázet coby vokalistka Karla Gotta. Jeden rok studovala též na prestižní bostonské Berklee College of Music. Za roli Máří Magdaleny v muzikále Jesus Christ Superstar uváděném v Divadle J. K. Tyla v Plzni získala prestižní cenu Thálie.

Foto: Supraphon: Michaela Džurná

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 05/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Rudolf Havlík
Po čem ženy touží - DVD
Cinemart
Charismatický cynik Karel Král (Jiří Langmajer), na kterého ženy letí, je šéfredaktorem časopisu Playboy. Jednoho dne jeho nezávazný způsob života utrží hned několik ran. Dostane výpověď kvůli průšvihům a poklesu prodejnosti časopisu, bývalá manželka a dcera ho opět naštvou, neznámá žena mu nabourá auto a na jeho místo je dosazena pohledná mladá šéfredaktorka Leona. Karel vyřeší problémy po chlapsku – společně s nejlepším kamarádem se opije a v dobrodružné noci si přeje, aby se stal ženou, protože „ženský to mají v životě mnohem jednodušší a on je na tom kvůli nim bídně.“ Ráno Karel zjistí, že následkem noční alkoholické „jízdy“ a zásahem vědmy Zoltany se stal ženou. Karel se musí vyrovnat nejen s novým vzhledem, ale hlavně se naučit fungovat v ženském těle a zjistit, zda to mají ženy opravdu snazší?
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+