Hudba

Zveřejněno dne 5. 12. 2017
ROZHOVOR: Pavel Šporcl. Vánoce na modrých houslích
S nadcházejícím vánočním obdobím velmi dobře ladí zvuk houslí. Tentokrát jsme proto oslovili známého českého houslového virtuosa Pavla Šporcla, kterému před několika týdny vyšlo album vánočních melodií Christmas on the Blue Violin. Kromě toho se chystá na velké turné, v jehož rámci vystoupí 11. prosince také v brněnském Bobycentru. V našem rozhovoru se dozvíte, na co se mohou jeho posluchači těšit a jak se slaví Vánoce u Šporclů.V říjnu jste vydal své první vánočně laděné album. Jaké to je nahrávat vánoční hudbu v úplně jiném ročním období?
Je to samozřejmě svým způsobem zvláštní pocit natáčet vánoční album v parném létě. Ale na druhé straně je to běžná praxe. Jsme profesionálové, a tak se musíme do vánoční atmosféry dostat v kteroukoliv dobu. I když sousedé se asi museli divit, když jsem se na nahrávání alba v červnu a červenci připravoval. :-)

Na albu vás doprovází prestižní Královská liverpoolská filharmonie. Jak se vám podařilo navázat spolupráci? Neměl jste před takovým ansámblem trému?
Ne, vůbec ne. Už jsem s nimi v minulosti hrál několikrát. Věděl jsem tedy, do čeho jdu, a proto jsem také orchestr oslovil. Je to skvělé těleso, jedno z nejlepších na světě, složené z báječných muzikantů. Nahrávání bylo super. Orchestr i pan dirigent Sebastian Lang-Lessing do aranží vnesli hodně emocí. Šlo to samo.

Čeká vás náročné prosincové turné, téměř každý den před Vánoci někde koncertujete. Máte nějaký osvědčený způsob, jak se fyzicky a psychicky udržet v kondici?

Ano, v prosinci mě čeká dvanáct krásných koncertů a mnoho  dalších vystoupení. Koncertní turné bude náročné na přesuny i organizaci. Na pódiu se mnou bude na sedm desítek účinkujících: symfonický orchestr, Český chlapecký sbor Boni pueri a další hosté. Táhnout jeden večer za druhým nebude snadné, ale věřím, že výsledek bude stát za to. Začínat budeme vždy v 19:00 hodin, aby mohli přijít i rodiče s dětmi. V nových aranžích pro sólové housle zahrajeme Tichou noc, Narodil se Kristus Pán, Rolničky a mnoho dalších vánočních koled a písní. Věřím, že atmosféra v sálech nám zase krásnou energii předá zpět.

Jak moc se při hře, když vystupujete, musíte soustředit? Stává se vám někdy, že jste myšlenkami úplně jinde?
Někdy se to určitě může stát. Ale mne opravdu baví to, co dělám, a tak se soustředěním problém nemám.

Vyžadují po vás vaši blízcí, abyste zahrál u vánočního stromku? Nebo si na svátky od houslí raději chcete odpočinout?

Hudba je součástí našeho domova, a to nejen o Vánocích. Během nich pak dodržujeme tradice a hrajeme u vánočního stromku. Dcerušky si vezmou violoncello a housle, já sednu ke klavíru a společně hrajeme a zpíváme koledy z notýsku, který mám schovaný ještě z dětství. Jsou to krásné chvíle. Se cvičením na housle to jinak přehánět nebudu a opravdu budu odpočívat.

Je nějaká skladba, píseň, která vám spolehlivě přivodí „husí kůži“ (nemusí to být jen klasická hudba)?

Takových skladeb je mnoho a většinou z klasické hudby. Dojem z akustických nástrojů, které ji instrumentují, je pro mě určitým způsobem absolutní.  A dokonalejší melodie, navozující husí kůži, asi v jiném žánru tak intenzivně nenacházím. Takže miluju Dvořákovu Novosvětskou symfonii nebo Rachmaninova. Ze skladeb, které hraju sám, to přichází u houslového koncertu P. I. Čajkovského nebo při provádění některých skladeb J. S. Bacha.

Rok 2017 se chýlí ke konci a zanedlouho si budeme přát k novému roku. Co byste sobě, ostatním přál vy?
Zdraví a pohodu. A v souvislosti s nadcházejícím jubilejním rokem stého výročí vzniku samostatného státu trochu více národní hrdosti.

Pavel Šporcl (* 1973), v současnosti nejpopulárnější houslový virtuos, který koncertuje po celém světě za doprovodu renomovaných orchestrů. Do povědomí veřejnosti se nejvíce zapsal svým neformálním oděvem, zejména šátkem na hlavě, a unikátními houslemi modré barvy. Je podporovatelem mnoha nadací a neziskových organizací pomáhajících zejména dětem.

Foto: Zdeněk Zajíček, Lenka Hatašová

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 12/17
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Xiao Hong
Dětská nevěsta
Verzone
Antologie šesti povídek od čínské spisovatelky Xiao Hong (1911–1942) zahrnuje šest delších i kratších próz, ve kterých autorka se šokující přímočarostí popisuje brutalitu venkovského života na čínském severovýchodě, šikanu v internátní škole nebo prospěchářství sobeckého intelektuála. Zahrnuté povídky patří k jejím nejznámějším a byly vybrány tak, aby postihly autorčin tvůrčí růst a zrání. Pro její „nevyhovující“ postoje dlouho nemohly texty Xiao Hong v Číně vycházet, avšak dnes je řazena k nejvýznamnějším autorům své doby a moderní čínské literatury vůbec. Její dílo bylo přeloženo do mnoha jazyků, česky vychází poprvé.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+