Umění

Zveřejněno dne 27. 12. 2020
Výstava Gustava Kruma prodloužena
Letošní vánoční výstava na hradě Špilberku je plná rytířů, dobrodruhů, indiánů i kovbojů. Těm všem vtiskl podobu výtvarník Gustav Krum, jehož působivé kresby návštěvníky doslova vtáhnou do dobrodružství. Krum se proslavil díky ilustracím známých mayovek a foglarovek, v 60. letech také stál u počátků českého komiksu. Kvůli podzimní uzavírce hradu prodlužuje Muzeum města Brna výstavu „Gustav Krum: Ilustrace“ až do 28. února 2021.

Už v 50. letech začal Krum ilustrovat knihy s válečnou tematikou, brzy se však přiklonil k dobrodružné literatuře pro děti a mládež. V 60. letech stál u počátků českého komiksu, když pro časopisy jako Zápisník, Pionýrská stezka nebo Ohníček vytvářel ilustrované seriály. „Ikonickou podobu komiksového Vinnetoua nebo Tarzana tehdy vytvořil právě Gustav Krum,“ říká kurátor Robert Janás.

Koncem 60. let se Krum zařadil mezi ilustrátory díla Jaroslava Foglara, jehož romány tehdy po nepsaném zákazu opět vycházely. Roku 1970 začala Krumova čtvrtstoletí trvající spolupráce s nakladatelstvím Olympia, která přinesla rozsáhlou galerii hrdinů z románů Karla Maye. Ve výstavě jsou k vidění ilustrace známých knih, ale i rarity – například ilustrace k románu Děti jeskyň, který knižně nikdy nevyšel.


Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Alain-Fabien Delon
Z rodu vyvolených
Garamond
Příběh dominantního otce a syna ve formě fiktivníh zpovědi, kde je vše pravda. Může se život přes noc obrátit naruby? Osmnáctiletý Alex Delval sní o tom, že se stane hercem jako jeho otec. Když je mu ale nabídnuta role, přepadnou ho silné pochybnosti. Jeho démoni ho doženou k alkoholu. Vypukne rvačka. Opona. Znovu při vědomí se Alex ocitá tváří v tvář neznámému muži. Šedesát let, příjemný vzhled. Psycholog. V hlubinách noci mezi nimi vznikne nečekané pouto. Alex se poprvé odváží poddat. Jak se stát sám sebou, když vyrůstal ve stínu mýtu? Jak překonat představu „syna někoho“, aby konečně převzal kontrolu nad svým osudem? Otec a syn. Láska a nenávist. A život před sebou.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+