Výstavy

Zveřejněno dne 11. 7. 2020
RECENZE: Skála, bahno a obálky
V Brně se až do poslední červencové soboty usídlila výstava známého a oceňovaného českého umělce Františka Skály. Po letech prostorových objektů (i když i na ty dojde) se vrací s malovanými plátny, kterým to ve velkorysém prostoru Fait Gallery ve Vaňkovce obzvlášť sluší.

Autor podnikl výpravu do Austrálie a Kolumbie, výstavu děl inspirovaných těmito cestami proto nazval Dva roky prázdnin. Cyklus namalovaný železitým "bahnem", které na plátnech hraje všemi odstíny hnědé a vytváří tak velmi pestré mytologické a další výjevy, se příznačně jmenuje Rezavé krajiny. Dalším tematickým celkem jsou např. Obálky, které by se nevešly do žádné poštovní schránky ani brašny, možná o to větší radost by ale udělaly adresátovi. Pozorní návštěvníci mohou při své toulce výstavou potkat také Idola, Vzduchoplavce nebo třeba veselého Boha břicha.

Z obrazů čiší inspirace a fascinace domorodou kulturou. V malé místnosti s tlustým kobercem jsou vystaveny různorodé artefakty, které si autor ze svých cest přivezl: plody, schránky drobných živočichů nebo kamínky. Část nasbíraného přírodního materiálu použil přímo k tvorbě, mezi jinými dřevo, houby nebo již zmíněné "bahno". Některá díla se z toho důvodu patrně časem rozpadnou nebo přinejmenším změní kvalitu materiálu, což lze chápat jako filozofický přesah – ani prázdniny netrvají věčně.

Krajiny plné fantastických tvorů, suvenýry a zápisky z cest nebo fotografie ze vzdálených destinací, to vše smíchané s typickým lehkým a humorným rukopisem Františka Skály v návštěvníkovi nutně vyvolává touhu po prodloužení prázdnin na více než dva roky. Sny a vzpomínky na vlastní výpravy mohou volně plynout. Výstava je proto vhodná pro každého snílka a dobrodružnou duši.

František Skála / Dva roky prázdnin
Fait Gallery
26. února – 25. července 2020
www.faitgallery.com

Foto: Fait Gallery

Petra Horáková
Článek otištěn v Kult 07/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Novotný
Normálninec
Sursum
Kniha sci-fi povídek zabývajících se řešením závažných životních témat s nadhledem, humorem a plných neotřelých a neočekávaných point... „Probudil jsem se do nezvyklého stavu. Jako vždycky jsem chtěl překontrolovat všechny zámky na dveřích, abych měl jistotu, že někdo nepřišel a v noci mi potají neotrávil jídlo, ale najednou jsem vůbec necítil nutkání něco takového dělat. Náhle mi také přišla divná různá racionální opatření typu pancéřové okenice či počítačem řízený alarm. Zkrátka a dobře, moje ochranná paranoia byla ta tam. Vůbec bych se nad tím nepozastavil a vyšel bych bezstarostně ven, nebýt vzkazu, který jsem sám sobě nechal na dveřích (součástí paranoi byl i strach z toho, že o paranoiu přijdu): „PAMATUJ, ŽE JDOU PO TOBĚ, I KDYŽ NEJSI PARANOIDNÍ“ uvědomil jsem si, že je to pravda, a ihned jsem zavolal na pohotovost do normálnince.“
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+