Umění

Zveřejněno dne 11. 7. 2020
RECENZE: Skála, bahno a obálky
V Brně se až do poslední červencové soboty usídlila výstava známého a oceňovaného českého umělce Františka Skály. Po letech prostorových objektů (i když i na ty dojde) se vrací s malovanými plátny, kterým to ve velkorysém prostoru Fait Gallery ve Vaňkovce obzvlášť sluší.

Autor podnikl výpravu do Austrálie a Kolumbie, výstavu děl inspirovaných těmito cestami proto nazval Dva roky prázdnin. Cyklus namalovaný železitým "bahnem", které na plátnech hraje všemi odstíny hnědé a vytváří tak velmi pestré mytologické a další výjevy, se příznačně jmenuje Rezavé krajiny. Dalším tematickým celkem jsou např. Obálky, které by se nevešly do žádné poštovní schránky ani brašny, možná o to větší radost by ale udělaly adresátovi. Pozorní návštěvníci mohou při své toulce výstavou potkat také Idola, Vzduchoplavce nebo třeba veselého Boha břicha.

Z obrazů čiší inspirace a fascinace domorodou kulturou. V malé místnosti s tlustým kobercem jsou vystaveny různorodé artefakty, které si autor ze svých cest přivezl: plody, schránky drobných živočichů nebo kamínky. Část nasbíraného přírodního materiálu použil přímo k tvorbě, mezi jinými dřevo, houby nebo již zmíněné "bahno". Některá díla se z toho důvodu patrně časem rozpadnou nebo přinejmenším změní kvalitu materiálu, což lze chápat jako filozofický přesah – ani prázdniny netrvají věčně.

Krajiny plné fantastických tvorů, suvenýry a zápisky z cest nebo fotografie ze vzdálených destinací, to vše smíchané s typickým lehkým a humorným rukopisem Františka Skály v návštěvníkovi nutně vyvolává touhu po prodloužení prázdnin na více než dva roky. Sny a vzpomínky na vlastní výpravy mohou volně plynout. Výstava je proto vhodná pro každého snílka a dobrodružnou duši.

František Skála / Dva roky prázdnin
Fait Gallery
26. února – 25. července 2020
www.faitgallery.com

Foto: Fait Gallery

Petra Horáková
Článek otištěn v Kult 07/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+