Výstavy

Zveřejněno dne 7. 6. 2020
RECENZE: Krajka, volán, turnýra
Velkou kapitolou lidských dějin bylo a je odívání. Máloco představuje tak vděčné téma k zdokumentování, vždyť každý z vlastní zkušenosti víme, jak se módní styly dokážou za pár roků úplně proměnit. A co teprve když jde o téměř padesát let a navíc se ještě pohybujeme v převratných dobách přelomu 19. a 20. století.Řeč je samozřejmě v první řadě o módě dámské, neboť co si budeme nalhávat, ta pro pány za posledních dvě stě let příliš novinek nepřinesla. V Dietrichsteinském paláci tak v podstatě vsadili na jistotu, když se rozhodli připravit reprezentativní ukázku odívání let 1880–1925: vystavují tu šaty domácí i venkovní, obyčejné i sváteční a kromě toho také množství doplňků, protože teprve s nimi bylo možné vyrazit do společnosti.

Prchavost toho, co je "zrovna v módě", nejlépe ilustrují dobové módní časopisy, jejichž průřez z různých let si můžete prolistovat. Doporučuji se u nich zastavit a prohlédnout si je, mají svůj půvab. Výstižné jsou i vystavené dobové kreslené vtipy točící se právě kolem oblečení – asi nepřekvapí, že na mušku si tehdejší humoristé brali zvláště ženskou marnivost.

Nejde ale jen o odívání horních vrstev – své místo má i oblečení venkovanů, které se výrazně lišilo. Dnes už stěží dokážeme představit, jak rozdílný byl zevnějšek obyvatele středu Brna a toho, kdo pocházel z Líšně. Právě Líšeňáci svými tradičními kroji centrum oživovali zvláště na Zelném trhu, kde prodávali svou zemědělskou produkci. Jakýmsi pomyslným zlatým hřebem výstavy je pak spodní prádlo, jež se příznačně nachází v poslední, nejzazší místnosti. V jeho případě se jedná o kousky z šatníků dam, dětí i pánů, přičemž rozhodně není bez zajímavosti zjištění, že rovněž muži nosili podvazky...

Doprovodných textů je tak akorát, aby si návštěvník udělal jasno v módním vývoji a zároveň nebyl zahlcen přemírou informací. Po dvouměsíčním muzejně-galerijním půstu tedy k návštěvě vřele doporučuji.

Jako růže. Móda zrcadlem doby
Moravské zemské muzeum
24. ledna – 20. září 2020
www.mzm.cz
Foto: MZM

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 06/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Böhm, Ondřej Buddeus
Hlava v hlavě
Labyrint
Druhé, větší a chytřejší vydání. Nevšední publikace, první česká hlavopedie, určená především pro dětského čtenáře, jemuž má originální a hravou vizuální formou pomoci pochopit základní skutečnosti týkající se hlavy, mozku a jeho fungování. Výsledkem je vizuálně nápaditá a poetická kniha, spojující humor, zábavu i poučení, v níž na všetečné dětské otázky odpovídají nejen neurolog, boxer či detektiv. Hlava v hlavě získala Magnesii Literu jako nejlepší kniha roku pro děti, Zlatou stuhu České sekce IBBY pro výtvarný počin roku a první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+