Výstavy

Zveřejněno dne 15. 2. 2020
Čeští spisovatelé očima fotografa
Karol Sidon, Jáchym Topol, Bianca Bellová, Arnošt Goldflam, Jiří Hájíček, Jaroslav Rudiš, Ivan Binar a mnohé další významné osobnosti české literatury zachytil svým objektivem fotograf Karel Cudlín. Výstava fotoportrétů Tváře české literatury měla premiéru loni v Městské knihovně v Lipsku v rámci doprovodného programu tamního knižního veletrhu, na němž se Česká republika po dlouhých 24 letech představila jako hlavní hostující země.


Moravská zemská knihovna nyní vystavuje tuto kolekci v Brně – v galerii MZK v přízemí, kde bude k dispozici do 18. března 2020 – i v souvislosti s blížícím se životním jubileem Karla Cudlína.

Karel Cudlín se začal věnovat focení již na gymnáziu. V roce 1987 dokončil studium fotografie na FAMU. Pracoval na volné noze i jako fotoreportér v Mladém světě, Lidových novinách či v Respektu. Dlouhodobě také spolupracoval s Revolver Revue. Proslul zejména svým dokumentárními sériemi, například cyklem o životě Romů či uprchlíků nebo fotoreportážemi z Ukrajiny, Ruska a Izraele. Zachytil atmosféru plesů a tanečních v Lucerně, odchod sovětských vojsk z Československa či zázemí Národního divadla v Praze. Mezi lety 1996 a 2003 byl jedním z oficiálních fotografů prezidenta Václava Havla.

Své práce vystavuje na samostatných i kolektivních výstavách v ČR i po celém světě. Je zastoupen v řadě muzejních i soukromých sbírek. Celkem osmnáctkrát obdržel cenu Czech Press Photo, v roce 2007 se stal laureátem Ceny Revolver Revue. Moravská zemská knihovna vystavuje 27 Cudlínových portrétů. „Mnohé nich vznikly v rámci spolupráce s Revolver Revue, jiné jsem fotil na objednávku pro další média, některé jen pro sebe. Focení portrétů je vždy zajímavé, především proto, že nabízí příležitost setkání a rozhovoru s jedinečnou osobností, často ne tak mediálně známou,“ uvedl u příležitosti výstavy Karel Cudlín.

Kromě vlastních fotografií si návštěvníci výstavy prohlédnou také publikace, na nichž se Cudlín autorsky podílel. V úterý 25. února od 18.00 se u příležitosti výstavy uskuteční v MZK beseda nazvaná Fotograf by měl vidět tisíce fotek denně. Karel Cudlín zde prostřednictvím projekce představí průřez svou tvorbou a zájemce provede výstavou.

Karel Cudlín: Tváře české literatury
Moravská zemská knihovna, Kounicova 65a, sál v přízemí
10. února – 18. března 2020
www.mzk.cz


Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Petr Borkovec
Věci, které ztrácíme
Meandr
Ty jednou někde necháš vlastní hlavu! Minule klíče, včera šála – a teď sluchátka! Na co prosím tě myslíš?“ Leporelo o věcech, které často ztrácíme. Které zapomínáme ve vlaku, ve škole, na plotě, v obchodě nebo kdovíkde. O věcech, s nimiž se už neshledáme...
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+