Výstavy

Zveřejněno dne 20. 6. 2019
Pohádkovou výstavu v Mistelbachu si užijí i Češi
"Bylo nebylo…" Tak začínají příběhy, vyprávějící o fantastických světech a statečných hrdinech. Teď je mohou prožít i čeští návštěvníci výstavy v rakouském Mistelbachu. Muzeum MAMUZ je vzdálené pouhých 30 kilometrů od hranic a pořadatelé tak výstavu připravili kompletně i v češtině. Interaktivní expozice ukazuje, jak důležité je pohádky číst a čím nás tak fascinují. Výstava je vhodná pro všechny generace."Návštěvníci se vydají po stopách symbolů. Dozvědí se, co je mnohým vyprávěním společné a co v nás tyto příběhy vyvolávají," říká vědecký vedoucí muzea MAMUZ Franz Pieler. Jeskynní malby a archeologické nálezy ukazují, nakolik bylo vyobrazení silného býka, který je dodnes používán v reklamě a umění, významné už pro naše předky. Také jablko má coby symbol za sebou mimořádně dlouhou historii. Najdeme je nejen v Bibli, ale také v pohádkách a legendách.

Mýty, které vyprávějí o Héraklovi a jeho hrdinských činech, fascinují čtenáře, posluchače a diváky po celém světě dodnes. "Hérakles musel zvládnout dvanáct nadlidských úkolů, než mohl vystoupit na Olymp. Také Luke Skywalker se vydal v sérii hvězdných válek George Lucase na cesty. Musel se postavit svému otci Darth Vaderovi, aby obnovil rovnováhu v galaxii. Tyto dva příběhy dělí tisíce let, a přesto je patrná řada podobností: motiv hrdinské cesty je pradávné schéma, které se objevuje už v příbězích starobylých kultur ve Středomoří," říká Pieler o jednom z bodů výstavy, která potrvá až do 24. listopadu 2019.

Pohádky, mýty a symboly
Muzeum MAMUZ, Mistelbach
23. března – 24. listopadu 2019
www.mamuz.at/cs 

Redakce
Článek otištěn v Kult 06/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Hocek
100 nejhezčích výletů po Čechách a Slovensku
Universum
100 nejhezčích výletů po Čechách a Slovensku, za všech ročních období, pěšky, na kole i dalšími způsoby. Načerpejte inspiraci z tras navržených zkušeným cestovatelem. Popisy trasy jsou doplněny o mapy, tipy na zajímavosti po cestě a v neposlední řadě o nádherné fotografie
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+