Výstavy

Zveřejněno dne 2. 5. 2019
Laterna magika: Dekonstrukce a aktualizace
Divadlo, film, výtvarné umění, tanec. Laterna magika je mnohovrstevnatý fenomén, multi/médium, komponovaná estráda i politikum. Nová výstava v Domě umění města Brna nechce jen rekonstruovat slavná představení, ale skutečně nahlédnout do útrob Laterny magiky, do jednotlivých vrstev, z nichž byla složena - a prostřednictvím dekonstrukce tento fenomén aktualizovat pro dnešní publikum.Projekt kurátorek Kateřiny Svatoňové a Lucie Česálkové, který vznikl ve spolupráci s Národním filmovým archivem, není jen statickou zprávou o historii jednoho českého divadelního "zázraku". Návštěvníci brněnského Domu umění budou moci do Laterny magiky skutečně vstoupit, zažít a pochopit podstatu multimediálního představení a seznámit se s principy multimediální koláže, filmových experimentů a triků, fungování polyekranů a splitscreenů, užívané například v reklamě, dokumentárním filmu či videoartu.

Vystavené "obrazy" budou však rámovány i ryze současnými uměleckými projekty, které využívají obdobné principy zobrazování. Tyto nové projekty jsou připraveny ve spolupráci s Institutem intermédií při ČVUT, pro výstavu vznikne virtuální realita a bude představena práce na programu na detekci pohybu.

Zapojí se i současní umělci a umělkyně (například Zbyněk Baladrán, Jiří Žák, Michal Kindernay, Markéta Kuttnerová, Jozef Mrva). Výstavě předcházel čtyřletý výzkum, díky němuž bude zveřejněn unikátní, dosud nepublikovaný vizuální materiál, využívaný pro specifická multimediální představení Laterny magiky.

V Domě umění můžete výstavu navštívit od 21. května do 28. července 2019, "pootevřena" bude však už v sobotu 18. května 2019 během brněnské Muzejní noci!

Laterna magika: Dekonstrukce a aktualizace
Dům umění města Brna
21. května – 28. července 2019
www.dum-umeni.cz

Redakce
Článek otištěn v Kult 05/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Pavel Sedláček
Exotické koření s recepty
Grada
Unikátní a bohatě ilustrovaná publikace má za cíl seznámit zájemce o koření, a celkově o vaření, s jednotlivými druhy exotických bylinek, koření a jejich směsí. Nedílnou součástí knihy jsou i recepty, které vždy obsahují nejméně jedno z uváděných koření. Kniha má v dnešní době své bohaté opodstatnění, neboť se setkáváme se širokou nabídkou exotického koření ať již prodávaného na našem trhu, nebo dovezeného ze zahraničí. S jeho správným rozlišením a použitím si však zatím poradí jen velmi málo kuchařů či kuchařek, a to i z řad profesionálů, přestože se ho snaží v hojné míře při přípravě jídel používat.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+