Výstavy

Nikola Tesla, Srbsko, fyzika, génius, elektřina, elektrotechnika, vynálezy, Technické muzeum Brno, Edison,

Zveřejněno dne 27. 3. 2019
RECENZE: Mimochodem Tesla
Tato výstava má podtitul: Muž, který rozzářil svět. Je to však spíš jen stručná připomínka skutečného génia elektřiny. V celé budově Technického muzea totiž zabírá jen úzké místo na ochozu u zábradlí. Jakoby navíc. Jako doplněk.Nikola Tesla je můj oblíbenec. Pravda, v dětské naivitě jsem obdivoval jako všichni spíše Edisona, jenž je všeobecně vnímán jako ztělesnění elektrického pokroku. Dnes vím, že to byl spíš velmi schopný organizátor, zatímco Tesla byl ryzí vynálezce. Se vším nepraktickým, co k tomu přináleží.

Výstavu sestavili v Teslově muzeu v Srbsku, odkud pocházel. Proto možná udiví její strohost, minimálně s ohledem na to, že jde o génia. Čítá jen deset informačních panelů. Sice oboustranných a s překladem do angličtiny, ale i tak. K tomu dva Teslovy vynálezy a dvě televize, na kterých jedou smyčky němé videosekvence.

Dozvíte se zde podrobnosti z Teslova života. O milnících jeho dráhy vynálezce, životních zvratech, úspěších nebo nezdarech. Včetně "legendárního" zklamání z Edisona. Toho původně, jako mnozí jiní, velmi obdivoval. Ovšem pak od něj po roztržce odešel a odborností jej ještě předstihl.

Chtělo by to asi více praktických ukázek jeho práce. Jenže, jak už bylo zmíněno, výstava není původně brněnská. Dočtete se o vynálezcových názorech na společnost (pokrok, války), ženy (třeba proč se nikdy neoženil) nebo o jeho výstřednostech. Zkrátka génius jako on uvažoval jinak než mnozí ostatní a pochopit jej není snadné.

Výstava vám zabere zhruba hodinku času. Vzhledem k výši vstupného, které platí pro celé muzeum, doporučuji rezervovat si na Teslu víc času. Spíše než sem jít jen tak mimochodem a pouze na něj, jako se to povedlo mně.

Nikola Tesla: Muž, který rozzářil svět
Technické muzeum Brno
19. prosince 2018 – 28. dubna 2019
www.technicalmuseum.cz


Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 03/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Nikola Tesla, Srbsko, fyzika, génius, elektřina, elektrotechnika, vynálezy, Technické muzeum Brno, Edison,
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Robert Kvaček, Dušan Tomášek
Generál šel na smrt. Životní příběh Aloise Eliáše
Epocha
Příběh za 2. světové války ojedinělý: Poprava předsedy vlády země okupované Němci! Hitlerovci se jí dopustili v červnu 1942 na pražské střelnici v Kobylisích. Na rozdíl od stalinistů nacisté, jisti si svým vítězstvím, se podobnými vraždami veřejně chlubili. Alois Eliáš nebojoval běžnými zbraněmi jako Morávek, Mašín a Balabán. Jeho zbraní byla vojenská lest, předstírání a oddalování, získávání času a snaha o narušení záměrů protivníka. Za těžkých podmínek udržoval rádiové i kurýrní spojení s prezidentem Benešem v Londýně a využíval i dřívější známosti s protektorem Neurathem z mírových jednání v Ženevě. Svedl nejeden „ústupový“ boj s K. H. Frankem. Byl si vědom toho, že mu hrozí smrt. Jiným pomohl k emigraci, ale sám nabídku emigrovat odmítl. Teprve v den nástupu Heydricha v září 1941 byl zatčen a odsouzen k smrti. Zemřel jako hrdina.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+