Výstavy

Zveřejněno dne 26. 10. 2018
RECENZE: Opojná epopej
Chcete poznat dva světy Alfonse Muchy? Až do konce letošního roku trvá jedinečná příležitost spatřit v Brně na vlastní oči jeho proslulé dílo, monumentální Slovanskou epopej, a to navíc ve spojení s oním "druhým světem", který zde představuje autorova plakátová tvorba.


Nejde jen o ty nejznámější se Sarah Bernhardt. Podstatná část plakátů pochází ze sbírky bývalého tenisového reprezentanta Ivana Lendla a jedná se o opravdu zevrubnou kolekci více než stovky děl. Naopak Slovanská epopej je na výstavišti přítomna pouze svou polovinou - devíti obrazy, zatímco druhá se právě souběžně vystavuje v pražském Obecním domě. I tak však jde o úctyhodnou sérii pláten o velikosti až 8x6 metrů, přičemž nikterak nepřekvapí, že autor na celém cyklu pracoval téměř patnáct let.

Dnes se nás už obyčejně nezmocňuje vlastenecký zápal, jenž rozechvíval Muchovy současníky, když si pohledem na mistrovo dílo připomněli velkolepou slovanskou minulost. Ani tak ale Epopej neztratila nic ze své působivosti. Velkorysé prostory pavilonu H se navíc jeví jako vhodné místo, které zážitek z gigantických obrazů dokáže ještě umocnit. Nejsou zde okna a každé plátno je efektně nasvíceno reflektory. Doprovodné texty zážitek neruší, protože jsou k dispozici v brožuře, kterou každý dostane při vstupu, anebo si je může poslechnout jako audio prostřednictvím aplikace ve svém telefonu.

Ti zvídavější mohou kromě samotných děl zhlédnout ještě dva doprovodné dokumentární filmy o vzniku Epopeje i sbírky plakátů. Možná je ale lepší nechat na sebe jen tak působit díla sama a nechat se tak přetáhnout do jejich světů.

Alfons Mucha: Dva světy
BVV
26. května - 31. prosince 2018
https://mucha.brno.cz

 


Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 10/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lesley-Ann Jonesová
Freddie Mercury. Bohémská rapsodie jednoho života
BB art
Zdá se, že všichni víme, kdo to byl Freddie Mercury. Bohem nadaný zpěvák formace čtyř muzikantských individualit Queen. Muž, který skupině propůjčil její nejcharakterističtější ochrannou známku: svůj hlas. Interpret a autor nezapomenutelných skladeb – od Bohemian Rhapsody přes We Are The Champions až po Innuendo. Extravagantní jedinec, libující si v okázalosti hudební i módní. Původem ze Zanzibaru, kde se narodil rodičům perského původu. Homosexuál dlouho skrývající svou orientaci a první skutečně očividná oběť AIDS z uměleckých kruhů. Bude se nám zdát, že se o Freddiem sotva můžeme dozvědět něco nového a neznámého, ovšem jen do chvíle, než se začteme do jeho rozsáhlé biografie, kterou vydala Lesley-Ann Jonesová.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+