Výstavy

Zveřejněno dne 26. 8. 2018
Rok 1968 v Brně očima cenzora
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy. Zároveň ji ukáže v netradičním světle: pohledem někdejší komunistické propagandy a také pohledem dnešních internetových trollů. Návštěvníci poznají uvolněnou atmosféru 60. let i její utnutí při normalizaci následující po vpádu okupačních vojsk. Výstava se na Špilberku otevírá přesně v den výroční okupace - 21. srpna 2018.Osudový rok 1968 přiblíží nejen prostřednictvím autentických fotografií a plakátů z muzejních sbírek i od veřejnosti, ale také pohledem manipulativním. Dnes tolik skloňované fenomény fake news a dezinformací totiž byly aktuální již před půl stoletím - a tématu okupace se týkají i v současnosti.

Okupaci přiblíží fotografie, plakáty s protiokupačními motivy či šanony s dobovými dokumenty. Lidé mohou dokonce usednout za stůl cenzora. "Přečtou si u něj autentické noviny s články o okupačních událostech. Jsou psané tehdejší optikou, dnes působí až úsměvně," říká kurátor výstavy Martin Samson. Návštěvníci se z novin například dozvědí, co "doopravdy" znamenalo véčko, ikonický pozdrav se zdviženým ukazováčkem a prostředníčkem do písmene V. "Mělo to být smluvené znamení kontrarevolucionářů - útok začne za dvě minuty," vysvětluje Samson.

Kde v Brně stály tanky a kde se střílelo? To lidé zjistí ve speciální aplikaci na velké obrazovce s mapou města. "Každý se může podívat na svoji ulici a díky fotografiím a popisům zjistit, co se v ní událo," upřesňuje Samson. Lidé si dále přečtou tzv. zvací dopis - v ruském originále i v českém překladu. Vyslechnou si také manipulativní vysílání z vysílačky Vltava. U velkoformátové koláže zase zjistí, co všechno tehdejší propaganda označovala za kontrarevoluční. U otevřeného trezoru pak objeví, co vše bylo později zakázáno - od Sokola po Kubišovou a Kryla.

Expozice sice zprvu navozuje uvolněnou atmosféru 60. let díky designovým předmětům a dobové módě, ale následně přibližuje normalizační ochlazení. "Chceme ukázat, jaké měla okupace příčiny, ale i jaké s sebou nesla následky. Kromě postihů konkrétních lidí měla negativní dopad na celou společnost," říká Samson. Výstava se věnuje i roku 1969, kdy v Brně došlo k jedněm z největších protestů proti okupaci, při nichž byla zastřelena Danuše Muzikářová a Stanislav Valehrach. Vedle nich expozice připomene i další oběti okupačních událostí: Viliama Debnára, Josefa Žemličku či Karla Chalupu.

Důležité místo má ve výstavě i tzv. druhý život události, který je dnes tématem internetového trollingu a manipulací. K přečtení je například řetězový e-mail plný dezinformací, z nějž nedávno citoval předseda KSČM Vojtěch Filip. Historické události jsou dnes na různých extremistických a konspiračních webech překrucovány a relativizovány, výstava chce proto na tento jev upozornit a srovnat jej s dobovou komunistickou propagandou.

Výstava Rok 1968 v Brně očima cenzora je na hradě Špilberku přístupná až do 28. října 2018.

Rok 1968 v Brně očima cenzora
Špilberk
21. srpna – 28. října 2018
www.spilberk.cz

PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Maciej Szymanowicz
Skřítci
CPress
Že skřítci existují, o tom není pochyb. Občas nám pomáhají, občas nás trochu škádlí. Odkud ale pocházejí, kde žijí a jak je můžeme najít? Jejich život je pro nás stále opředen tajemstvím. Ale s tím je teď konec! Poznejte, jak se skřítci pohybují, čím se živí, kde nás nejraději zlobí, jaké jsou jejich koníčky, záliby nebo sporty, ve kterých jsou nejlepší… a mnohem, mnohem víc!
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+