Výstavy

Zveřejněno dne 1. 6. 2017
PŘEDSTAVUJEME: Maud Kotasová
Kdo si myslí, že vyšívat se dají pouze ubrusy a dečky, bude velmi překvapen, pokud se setká s díly této originální brněnské výtvarnice. Majitelka neotřelých nápadů a početné smečky koček již o sobě dala vědět na výstavách a uměleckých akcích u nás i v zahraničí. Seznamte se s Maud Kotasovou.Vaše umělecká tvorba je velmi originální, pracujete s karoseriemi aut nebo s popelnicemi, do kterých děláte výšivky... Kde se ten nápad zrodil?
Prapůvod je v hlubotisku a v principu výroby tiskové matrice. Začala jsem přetvářet konkrétní předměty na matrice. Mou první osobní volbou byl kamion, jehož karoserie by odrážela intimní cestu řidiče jako třeba airbrush. Chtěla jsem tu osobní zkušenost do ní vydrápat. Zpracovaný materiál totiž sám nese zkušenost a já jsem tu zkušenost do něj chtěla dostat co nejhlouběji, jít do materiálu, dovnitř, skrz, dál, hlouběji, na druhou stranu. Tak jsem začala vyšívat. Kontrast mezi jemnou technikou a tvrdým materiálem v tom začali hledat až jiní.

Vypadá to jako strašná dřina. Jak dlouho trvá vyšít takový objekt, například popelnici?
Je to různé, měsíc, rok, např. na popelnici jsou asi dva roky práce.

Neměla jste někdy v průběhu chuť s tím seknout?
Ne, nikdy. Ale samozřejmě se vyvíjím, nejde o to, frkat vyšívaná auta jako Baťa cvičky.

Je o vyšívané objekty zájem?

Vyšívání je teď v módě. Já už to ale dělám docela dlouho. V posledních letech se mi ale ozývají úplně cizí lidé, že by chtěli mé objekty vystavit, pořádají přednášky…

Zajímavé jsou také vaše vzkazy, které „píšete ječmenem“. Jak vypadá jejich realizace? Jak dlouho takový exponát vlastně vydrží?
Vzkaz pěstuju asi čtrnáct dní. Musí se rosit, zalévat, ale ne zas moc, sledovat světelné podmínky, je to docela věda. Pak ho můžu nechat přerůst do nečitelnosti, uschnout, zplesnivět, ostříhat… Všechny fáze mají svou výpovědní hodnotu.

Je důležitější obsah vysázených vzkazů, či právě jejich forma?

Obojí stejně, obojí je nositelem informace. I nečitelnost je informace.

Studovala jste mimo jiné v Chorvatsku, mnoho let jste žila na španělském venkově, projela jste kamionem Evropu. Jak moc jsou pro tvůrce určující a stimulující jeho životní zkušenosti? Platí „čím více, tím lépe“?

Nejlepší jsou náhody, na které nemáte vliv. Mám za sebou víc štací než Kerouac, což je mimochodem název mého současného projektu (jeho přesný název je On the Road / Víc štací než Kerouac). Jsem neskutečně vděčná za všechno, co bylo a jak mě to formovalo. Z místa na místo, od zaměstnání k zaměstnání přejímám sociální role, potkávám lidi, učím se novým věcem, jsem pozorovatel. Je to fyzická i duševní pouť, pak reflektuji přijaté vlivy, imprese, vytvořené vztahy, pohyb, zrání, stagnaci i cynismus. Změny citlivosti. A slova – životní nepořádek, co nejde vysypat z hlavy, v surové podobě. Motiv krajiny u mě představuje vizualizaci vzpomínek.

Co považujete za svůj největší dosavadní úspěch?

Účast na Bienále v Haus der Kunst v Mnichově. Díky tomu můžu dělat, co dělám.

Chystáte v dohledné době i něco v České republice?

V nejbližší době budu na Art Safari v Praze. Na poslední červencový víkend pak připravujeme workshop vyšívání soch Čestmíra Sušky na veřejném prostranství rovněž v Praze. Sochy Čestmíra Sušky mě fascinují už dlouho a mimo to, že už mají „dírky“ pro vyšívání připravené, přímo svádějí k dialogu, k organické intervenci. Zcela s respektem tak na svébytném díle jiného autora vznikne empatický parazit. Na podzim to pak bude účast na Malé noci módy v Brně a výstava v Ostravě s Nicole Taubinger.   

Jste spjata s Brnem, odkud i pocházíte. Neměla jste nikdy pocit, že o něco přicházíte, protože aby člověk prorazil, musí žít v Praze?

Ani jedinkrát. Naopak mě všude zvou jako toho exota z Brna!


Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 06/17
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Švankmajer
Hmyz - DVD
Cinemart
Poslední celovečerní film světově uznávaného režiséra Jana Švankmajera na téma divadelní hry Karla Čapka „Ze života hmyzu“. Vše se odehrává v jedné hospodě během zkoušky této hry. Vše je také po švankmajerovsku surrealistické - hmyz chová jako lidi a lidé jako hmyz.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+