Výstavy

Zveřejněno dne 23. 6. 2017
RECENZE: Venuše z Bruntálu
Fotograf Jindřich Štreit má zavedené renomé nejen v České republice, ale i v zahraničí, takže každá jeho výstava vzbuzuje nadprůměrný zájem veřejnosti. Vystavit Štreita tak bylo pro Moravské zemské muzeum v podstatě sázkou na jistotu. Zvlášť když má být jednotícím námětem žena, věčné a nevyčerpatelné téma.Jak už je však u tohoto umělce zvykem, je jasné, že nepůjde o žádné líbivé obrázky krasavic ze žurnálu. Jeho fotografie mají specifickou poetiku dánu právě tím, že zachycují všednost, banalitu a snad i jakousi skrytou, paradoxní krásu v nečekaných kontextech.

Výstava přináší několik desítek černobílých snímků v malém i velkém formátu pořízených v 80. letech 20. století převážně na severu Moravy. Jde o region, s nímž autor do značné míry sepjal svoji tvorbu i osobní život. Pohraniční kraj nechvalně proslulý vysokou nezaměstnaností a atmosférou vykořeněnosti, způsobenou vysídlením původního německého obyvatelstva, skutečně není klasickou kulisou umělecké tvorby. Člověk by si až řekl, že mu šlo o to, ukázat co největší drsnost a bezútěšnost zapomenutého kraje na konci světa. Fotografovi hrdinové a hrdinky jsou ve velké většině případů tak přímočaře prostí, až svérázní, že vyvolávají v lepším případě lítost, v horším posměch.

Za velmi dobrý doplněk považuji souběžné promítání snímku dokumentaristy Jana Špáty z roku 1990, jenž zachycuje Štreita přímo při jeho práci a dává možnost nahlédnout do pozoruhodného světa jeho figurantů. Ještě více než fotografie tak poodkrývá tento bizarní mikrokosmos. Sám režisér k snímku poznamenal, že se jedná o jeden z jeho nejdrsnějších filmů. Skoro se až nechce věřit, že jde o dobu tak nedávnou, zde jako by se čas dočista zastavil. Oprýskané budovy, neupravené dvorky s volně se pasoucím domácím zvířectvem a někdy ještě předválečné vybavení domácností: staré kredence, umělé ubrusy a madony s Ježíškem shlížející na to všechno ze stěny. Téma ženy je zde jen jakýmsi spíše uměle vytvořeným jednotícím prvkem: tím, co všechno spojuje, je ve skutečnosti spíše bizarnost. Ta je mnohdy tak velká, že se zdá až neuvěřitelné, že jde o skutečné, nezinscenované výjevy. Nechtěná komika prostupuje prakticky vším, od snímků stařičkých dělnic v šátku a teplákách po gratulace národního výboru místním jubilantům odehrávající se v kulisách dvorku se slepičinci.

Formálně se jedná o zcela tradiční výstavu, nesnaží se o žádné neotřelé, nové pojetí. V tomto případě je ovšem obsah sám o sobě natolik poutavý a vševypovídající, že nic dalšího není ani potřeba, jednoduchost instalace je naopak výhodou. Zajděte a uvidíte.
 
Venuše – fotografie Jindřicha Štreita
Moravské zemské muzeum, Palác šlechtičen
28. dubna – 1. října 2017
www.mzm.cz
Foto: Jindřich Štreit

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 06/17
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jenny Linford
Česnek
Omega
Česnek vzbuzuje již od pradávna v lidech silné emoce – jedni jej milují, druzí nenávidí. Navzdory tomuto rozporu si v průběhu věků vybudoval takřka kultovní status, a to nejenom jako kulinářská ingredience, ale i jako přírodní lék, posilovač imunity a ochrana proti upírům i jiným zlým silám. Jeho charakteristická chuť a aroma, jež zvládnou dodat tolik potřebný „šmrnc“ téměř jakémukoli pokrmu, z něj udělala neocenitelnou součást každé spíže. Díky 65 nápaditým receptům, které dala dohromady kulinářská publicistka Jenny Linford, se i vy naučíte vařit s mnoha druhy a odrůdami česneku, jež se liší velikostí, pronikavostí i barvou.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+