Divadla

Zveřejněno dne 2. 2. 2021
Hamlet podle Radosti
Poslední premiérou letošní sezóny bude v Divadle Radost Hamlet on the Road. Je zamýšlen jako kočovné divadlo, kterým se Radost přiblíží divákům mimo své interiérové působení a vyjede on the road vlastním divadelním vozem, jehož výtvarné pojetí je dílem scénografa Pavla Hubičky. Tento jarmareční Hamlet bude specifický snahou uvést nejslavnější Shakespearovu tragédii jako komedii.Hlavní podmínka existence divadla je společná přítomnost herců a diváků, kteří se navzájem ovlivňují (diváci působí na herce svou přítomností, smíchem, potleskem, herci na ně reagují, můžou je brát do hry atd.).

V době, kdy jsou divadla pro publikum zavřena, a přesto zůstávají v provozu, je taková činnost nemožná. Divadlo se tím ocitá v pasti: Jak hrát pro někoho, kdo tady není? Tato past vychází ze samotné podstaty divadla.

V Hamletovi se do podobné pasti chytí jedna z ústředních postav. Zloduch zavraždí svého bratra, ožení se s ovdovělou královnou a stane se dánským králem. Titulní hrdina se pokouší svého strýce lapit do psychologické pasti, když nechá kočovný soubor zahrát hru Past na myši pojednávající o zavraždění krále Gonzaga svým příbuzným, jenž mu ve spánku nalije do ucha jed. Hamletův strýc se do synovcovy pasti chytí: během představení vstane a citově rozrušený odejde. Představení se nedohraje, není pro koho, s králem odchází i publikum…

Divadlo Radost uvede Hamleta jako poslední premiéru letošní sezony postižené zavřením divadel, jak tomu ostatně několikrát bylo i za Shakespearova života v dobách morových ran. Covidová rána, která zasáhla naše divadla už ve druhé po sobě jdoucí sezoně, si vyžádala jejich specifický provoz. Smí se zkoušet „do šuplíku“, nesmí se však hrát pro přítomné publikum. A tak divadla aspoň „vysílají“ on-line, čímž se z představení vytrácí to, čím je divadlo jedinečné – interakce herců a přítomných diváků.

Divadlo Radost má za sebou dvě on-line odpremiérované novinky: Kráska a zvíře v režii Marka Zákosteleckého a Bratříčci svatého Františka, kterou nastudoval Jacek Poplawski.

Hamlet on the Road
Divadlo Radost
www.divadlo-radost.cz

PR
Článek otištěn v Kult 02/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Activity Knock Out
Piatnik
Kdo je jazykově obratný a má kombinační schopnosti? Hozené kostky určují písmena, ze kterých musí váš tým sestavit pojmy. Ty pak musí tým protihráčů slovy popsat a uhodnout! Výzva: čas, který potřebuje tým k vytvoření pojmů má protihráč k dispozici k hádání. Pokuste se společně, za pomoci kombinačních dovedností, soustředění a malé dávky štěstí, vysvětlit a uhodnout hledané pojmy.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+