Divadla

Zveřejněno dne 7. 12. 2020
RECENZE: Osud? Odtud potud
Divadla se na podzim 2020 zavřela stejně rychle, jako se po jarních omezeních otevřela. Divadlo Radost se ovšem nedalo a inscenaci Kráska a zvíře pilně zkoušelo karanténním okolnostem navzdory. Přestože prozatím nemohli svůj výtvor předvést malým divákům napřímo, tak vzhledem k tomu, že se náš život přesouvá do online prostoru, využili k premiéře sociální síť YouTube.Tradiční francouzskou pohádku znáte nejspíše z kresleného podání Walta Disneyho. Režisér Marek Zákostelecký však pojal představení velmi netradičně. Krásku a zvíře zasadil do prostředí televizní reality show s názvem Souboj s osudem. O atraktivnosti tohoto televizního formátu není pochyb. Tak schválně… Kdo z vás viděl alespoň jeden díl Výměny manželek?

Moderátor Pavla Jana Riedla svým sebejistým výkonem vtáhne děti do děje od prvních minut. Představuje tajemnou rodinu: otce a jeho dvě dcery – starší Marii a tu mladší, které nikdo neřekne jinak než Krásko. Záhadnými dveřmi osudu projde nejprve Jiří Skovajsa coby otec, aby ze své výpravy přinesl svým potomkům přesně to, oč si žádají – Marii plnou náruč drahokamů a Krásce bílou růžičku. Má to však zádrhel. Kráska v podání Míši Rotterové rychle proklouzne dveřmi, aby se vydala vstříc svému vlastnímu osudu, který ji čeká na tajemném zámku. 

Propojení formátu reality show a klasické pohádky funguje kupodivu velmi hladce. Dovedu si představit, že udrží dětskou pozornost lépe než klasický lineární model vyprávění. Premiérování nikoliv před živým hledištěm, ale na kamery, sice přineslo drobné technické zádrhely jako třeba občasnou nízkou hlasitost mikrofonů, ale herci se s tímto nedostatkem vypořádali na jedničku a nenechali se zaskočit. Ocenění patří také důrazům na světla a stíny. To jistě naplno vynikne, až budou moci předvést Krásku a zvíře naživo. Předat tváří v tvář naší nejmladší generaci poselství, že každý žijeme příběh svého života a jsme plně zodpovědní, jak se svým osudem naložíme.

Kráska a zvíře
Divadlo Radost
Psáno z premiéry 6. listopadu 2020

Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 12/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Hlava medúzy (DVD)
Česká televize
Sehraný tým brněnské mordparty v čele s cílevědomou, precizní i intuitivní šéfkou Karin, její pravou rukou, pragmatickým kriminalistou Davidem, a dalšími zkušenými kolegy, vyšetřuje vraždy spáchané v jihomoravské metropoli a jejím okolí. Během pátrání kriminalisté rozplétají složité případy inspirované skutečnými zločiny, odhalují křivdy i tajemství minulosti.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+