Divadla

Zveřejněno dne 6. 5. 2020
Brněnská divadelní scéna rozhodně nezahálí
Ze dne na den na ně koukalo prázdné hlediště. Nejprve brněnská divadla reagovala samozřejmě informacemi ohledně vstupenek. Městské divadlo briskně ujišťovalo své diváky, že daná představení pouze přesouvají, tedy neruší. Národní divadlo Brno jde cestou, že peníze za nakoupené vstupenky svým divákům vrátí, v náhradních termínech se odehrají pouze představení pro předplatitele. Ani ostatní menší divadla nenechala nás diváky úplně na holičkách a poskytují svoje kontakty, abychom se mohli informovat, co dělat v případě, že máme do jejich hlediště zakoupené lístky právě v době jejich uzavření.Po prvotním šoku, který zasáhl jak divadla, tak nás jako jejich návštěvníky, najely všechny divadelní instituce do klidnějšího, ale o to systematičtějšího režimu. Národní divadlo Brno sice odkládá premiéru Řeckých pašijí, ale jejich přípravy intenzivněji pokračují. Kromě toho se Národní divadlo vrhlo na šití roušek potřebným. Ostatně kdo si v dnešní době neušil ani jednu roušku, jako by nebyl. Masarykův onkologický ústav a Úrazová nemocnice dodávku ochranných prostředků, které jim tak moc chybí, uvítaly s radostí. 

Divadlo Bolka Polívky se do online světa vrhlo doslova po hlavě. Každý páteční večer mohou diváci sledovat živé vysílání "Bolek online". Ve středy u vás do obýváků ke kafíčku usedají zase něžnější části Bolkova souboru, a to při "Čtení ke kafi aneb sami doma s Kofidem". 

"Máme zavřeno, ale snažíme se s tím poprat!" Tak zní heslo Buranteatru v současné době. A perou se velmi statečně. Každý pondělní, středeční a páteční podvečer si v poklidu domova vychutnejte buranský večerníček, který zaujme děti i dospělé. Z HaDivadla se v šití roušek činí zejména členka souboru Táňa Malíková. Její roušky se dražily na facebookovém profilu divadla a výtěžek putoval na pomoc HaDivadlu. Divadlo Radost čte pro radost dětem. A nejen čte, ale i s nimi zpívá. A kde? Přeci opět online, a to na platformě Facebooku. Divadlo Polárka dokonce založilo vlastní televizní stanici Polar TV. Ke sledování je opět přístupné na oficiálních facebookových stránkách Divadla Polárka. 

Žijeme nyní v chaotické a nepředvídatelné době. Ani diváci, ani samotná divadla neví, kdy opět usedneme do hlediště a vychutnáme si zvedaní opony. Zdraví nás všech je samozřejmě na prvním místě. Ale nezoufejte, tyto časy zvládneme. Jen se to trochu obrátilo a divadlo přichází za vámi, ne vy do něj.

Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 05/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lucie Tučková
Sítem slov
Novela Bohemica
Poutavá kniha romanistky Lucie Tučkové je osobitým vhledem do moderní české literatury s přesahy do 19. století a také do francouzské a italské oblasti. Autorka se přibližuje ke spisovatelům, kteří ji hluboce oslovují, a vybírá si podstatná témata, která nebývají v jejich díle na první pohled zřejmá, anebo se s nimi literární kritika doposud mnoho nezabývala. Texty přitom originálně osvětlují ve většině případů tvorbu spisovatelů, které řadíme mezi velikány naší literatury, mezi nimiž jsou i Julius Zeyer, Jakub Deml, Zbyněk Hejda, Pavel Zajíček anebo Bohumil Hrabal, z francouzské literatury např. Henri Pourrat či Marie Noël. Svěží, čtenářsky přístupnou a formulačně přesnou knihu dokresluje řada neznámých či dosud vzácně publikovaných fotografií a několik překladů coby ukázek z díla.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+