Divadla

Zveřejněno dne 14. 2. 2020
Divadelní návrat
Po více než roční mateřské pauze se do HaDivadla vrací Eyolf. Současnou interpretaci nepříliš často inscenovaného textu Henrika Ibsena uvedlo HaDivadlo poprvé v listopadu 2017 v rámci Sezony 43: Věčný návrat – Krize budoucnosti. Obnovená premiéra proběhne v neděli 16. února 2020. V roli ústřední manželské dvojice v inscenaci Ivana Buraje zůstávají Lucie Andělová a Matěj Nechvátal.


Eyolf, Ibsenovo drama z roku 1894, nechává diváky nahlédnout na rodinnou tragédii zdánlivě šťastné a zaopatřené rodiny – malý Eyolf spadl z útesu do fjordu a utopil se. Před rodiči a pozůstalými tak rázem stojí mučivá otázka: Jak se s temnou událostí vyrovnat? Co teď, v depresi a krizi snu, dělat dál?

Inscenace využívá výrazné živé videoprojekce, již typický nástroj pro tvorbu Ivana Buraje. Z diváků, zdánlivě anonymního publika, tak tvůrci činí skrze sledování videopřenosu života skutečné pozorovatele a svědky krizové životní a rodinné situace. To vše s podporou realistického scénografického řešení Antonína Šilara. Obnovená premiéra dává rovněž tvůrcům možnost nahlédnout inscenaci s odstupem, avšak respektem k jejímu původnímu tvaru a sdělení. Kontinuita tvůrčího procesu je pro Burajovy inscenace – a celkově pro tvorbu HaDivadla – zásadní.

V titulní roli malého Eyolfa diváci nově uvidí Martina Sovu. Původní obsazení v čele s Lucií Andělovou a Matějem Nechvátalem zůstává beze změny. Role nevlastní tety Asty byla svěřena Agátě Kryštůvkové, podnikatele Borgheima ztvární Jiří Miroslav Valůšek a postavu Krysařky Marie Ludvíková.

Autor: Henrik Ibsen
Režie: Ivan Buraj
Překlad: František Fröhlich
Dramaturgie: Matěj Nytra
Výprava: Ivan Buraj a Antonín Šilar
Asistentka výpravy: Karolína Srpková
Kameramani: Matěj Nytra a David Matuška
Úprava hudby: Pavel V. Boika

Obsazení
Alfréd Allmers: Matěj Nechvátal
Rita Allmersová: Lucie Andělová
Asta: Agáta Kryštůfková
Borgheim: Jiří Miroslav Valůšek
Krysařka: Marie Ludvíková
Eyolf: Martin Sova j.h.

Eyolf
Hadivadlo, Alfapasáž, Poštovská 8d
Obnovená premiéra: 16. února 2020 od 19.30 (s dramaturgickým úvodem od 18.30 a besedou po představení)
Nejbližší reprízy: 3. března 2020 od 19.30 a 4. března 2020 od 17.30
www.hadivadlo.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Tim Waver
Nikdo není doma
Mystery Press
Všechny domy jsou prázdné. Všichni zmizeli... Zapadlá yorkshirská vesnička měla pouhých devět obyvatel. Nebyli to jen sousedé, ale také blízcí přátelé, kteří se často vídali a trávili spolu čas, včetně osudného Halloweenu, kdy se sešli naposledy. Povečeřeli, popili a vyrazili na setmělá blata, aby si užili předvečer svátku všech svatých. Nikdo se už nevrátil. Nezůstaly žádné stopy ani důkazy, jen několik fotografií, které toho večera pořídili. O dva roky později je už policie naprosto bezradná, a případ proto přebírá soukromý vyšetřovatel David Raker, kterého záhada úplně pohltí. Jaká tajemství obyvatelé před svými rodinami ukrývali? A co tajili jeden druhému? Bylo všechno takové, jak by se mohlo na první pohled zdát? A bude Raker pátrat po devíti lidech – nebo po devíti tělech?
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+