Divadla

Zveřejněno dne 14. 3. 2019
RECENZE: Lov. Jinak budeš uloven
Vaše manželka spolu s dospívajícím synem si spokojeně užívají lyžování na horách, zatímco Vy, prošedivělý lev salónů, kterému už dávno není dvacet, vyrážíte ven. Na lov. V baru si hned na první dobrou všímáte, když se na vás usměje sympatická mladá slečna...

Námět hry, kterou v roce 2004 napsal francouzský dramatik Éric Assous, pro Divadlo Bolka Polívky režijně zpracoval Petr Halberstadt ze StageArt.cz. Názorně tedy vidíme symbiotické mezidivadelní táhnutí za jeden provaz. Při komorní konverzační komedii typu Horské dráhy je velmi důležitý také výběr hereckých představitelů – ten se vyvedl více než na jedničku s hvězdičkou.

Milan Kňažko pojímá postavu Pierra velmi sebevědomě. Jeho lev salonů působí životem protřele, místy dost nabubřele až egoisticky. Pro spád hry se ukazuje Pierrova sebestřednost jako klíčový prvek. Nutno podotknout, že ve skutečném životě by se protřelý svůdník choval empatičtěji a citlivěji. Jako Juliette se v dané repríze představila Eva Novotná, která se naopak stará o správné napětí. Její role je o to těžší, že právě ona má na starost zachování napětí a potřebné gradace téměř až do samotného závěru.

Horskou dráhu u Bolka vystavěli pěkně rychlou, klikatou, se spoustou stoupání a s prudkými sešupy až na dřeň. Mám jen jednu výhradu. Přestávka tempo hry trochu narušuje. Druhá část se pak jeví nepoměrně kratší. Předávané poselství hry však i tímto drobným nedostatkem zůstává nedotčeno. Jednou jsi nahoře, a jednou zase dole, život se ale stále točí jako na dobře namazaném kole. 

Horská dráha
Divadlo Bolka Polívky
Psáno z reprízy 6. února 2019
www.divadlobolkapolivky.cz


Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 03/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Robert Kvaček, Dušan Tomášek
Generál šel na smrt. Životní příběh Aloise Eliáše
Epocha
Příběh za 2. světové války ojedinělý: Poprava předsedy vlády země okupované Němci! Hitlerovci se jí dopustili v červnu 1942 na pražské střelnici v Kobylisích. Na rozdíl od stalinistů nacisté, jisti si svým vítězstvím, se podobnými vraždami veřejně chlubili. Alois Eliáš nebojoval běžnými zbraněmi jako Morávek, Mašín a Balabán. Jeho zbraní byla vojenská lest, předstírání a oddalování, získávání času a snaha o narušení záměrů protivníka. Za těžkých podmínek udržoval rádiové i kurýrní spojení s prezidentem Benešem v Londýně a využíval i dřívější známosti s protektorem Neurathem z mírových jednání v Ženevě. Svedl nejeden „ústupový“ boj s K. H. Frankem. Byl si vědom toho, že mu hrozí smrt. Jiným pomohl k emigraci, ale sám nabídku emigrovat odmítl. Teprve v den nástupu Heydricha v září 1941 byl zatčen a odsouzen k smrti. Zemřel jako hrdina.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+