Divadla

Zveřejněno dne 12. 3. 2018
Site specific představení na Cejlu
Divadelní představení ...Tvůj Jan inspirované životem a dílem básníka Jana Zahradníčka se na konci března, konkrétně 28., 29. a 30. 3. od 19:30 odehraje v prostorách bývalé káznice na Cejlu v Brně, kde byl básník vězněn. Pod hlavičkou Divadla Odjinud účinkují brněnští herci Miroslav Černý, Alžběta Filipová a Michal Bumbálek pod režijním vedením autorů konceptu a scénáře Pavlem Strašákem a Markem Vráblíkem.
 


Představení využívá autenticitu i atmosféru místa, spojeného s vězeňskou zkušeností katolického básníka, který byl nespravedlivě vězněn komunistickým režimem od roku 1951 po dobu 9 let. 

Představení obsahuje téměř výhradně autentické básníkovy texty – deníkové záznamy, básně, ale především korespondenci, kterou adresoval z vězení své ženě Marii. Mimo to jsou využity i další autentické dokumenty, např. záznamy z vykonstruovaného procesu nebo dopisy, které jeho žena rozesílala na různá oficiální místa ve snaze o manželovo propuštění.

I přes tuto textovou i prostorovou autenticitu není záměrem inscenátorů zpodobnění konkrétních úseků básníkova života. Stěžejní není ani jinak po právu akcentovaná politická linie vypovídající o marasmu spojeného s nástupem režimu, jehož 70leté výročí si aktuálně připomínáme. Shodou okolností premiéra spadá také do období postního, které nám může upomenout Zahradníčka i v jiném kontextu. Jako člověka víry, schopného hluboké vnímavosti a koncentrace, který pokorně přijímal svůj Bohem přidělený osud. A tímto postojem dalece převyšoval své věznitele.

Zahradníček však neměl strnulý pohled upřený do věčnosti. Jeho vězeňská korespondence ženě Marii je nejen jedinečným dokumentem doby, ale i dokladem jeho živého milujícího srdce, je plna starostlivé péče, zvídavosti a zájmu. Zájmu o ni, o děti, o nejširší rodinu i blízké, zájmu o život jako takový, o všechna stvoření včetně rostlin i stromů.

Představení má na jednu stranu sklonit hold konkrétnímu člověku, ale při jeho přípravě si tvůrci stále zřetelněji uvědomovali, že pracují s jaksi obecnějším, archetypálním lidským příběhem, příběhem hrdiny, který roste skrz přijetí svého údělu.

Představení produkuje spolek Odjinud, který se zaměřuje při přípravě konkrétních projektů na propojování lidí „odjinud“, z různých divadel, z profesionální i zájmové sféry. Cíleně se také orientuje na prostory bývalé káznice, kde již uvedl mj. úspěšné site specific představení Kafkova Procesu. 

Informace a vstupenky jsou k rezervaci na tel.: 608 546 658 nebo emailu: info@odjinud.cz. Více info také na http://www.odjinud.cz.
Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Reklama:

Novinky:
Roar Uthaug
Tomb Raider - DVD
Forum Film
Laře Croft (Alicia Vikander) je 21 let a právě zdědila obrovské obchodní impérium. Její otec, bohatý šlechtic a známý dobrodruh, Lord Richard Croft (Dominic West), zmizel beze stopy před sedmi lety. Když si Lara přečte záhadný vzkaz, který jí otec zanechal, rozhodne se opustit Londýn a vyrazit do neznáma, aby přišla na to, co se mu doopravdy stalo. Vydá se po jeho stopách hledat legendární hrobku na mýtickém ostrově poblíž japonského pobřeží. Tato mise ale nebude jednoduchá. Loď, která ji měla dopravit na pevninu ztroskotá v silné bouři a Lara se ocitá sama uprostřed neznáma, vybavená jen ostrým nožem, pevnou vírou a vlastní tvrdohlavostí. Pokud se jí podaří překonat své vlastní limity a přežít toto nebezpečné dobrodružství, stane se z ní skutečný Tomb Raider.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+