Divadla

Zveřejněno dne 12. 3. 2018
Site specific představení na Cejlu
Divadelní představení ...Tvůj Jan inspirované životem a dílem básníka Jana Zahradníčka se na konci března, konkrétně 28., 29. a 30. 3. od 19:30 odehraje v prostorách bývalé káznice na Cejlu v Brně, kde byl básník vězněn. Pod hlavičkou Divadla Odjinud účinkují brněnští herci Miroslav Černý, Alžběta Filipová a Michal Bumbálek pod režijním vedením autorů konceptu a scénáře Pavlem Strašákem a Markem Vráblíkem.
 


Představení využívá autenticitu i atmosféru místa, spojeného s vězeňskou zkušeností katolického básníka, který byl nespravedlivě vězněn komunistickým režimem od roku 1951 po dobu 9 let. 

Představení obsahuje téměř výhradně autentické básníkovy texty – deníkové záznamy, básně, ale především korespondenci, kterou adresoval z vězení své ženě Marii. Mimo to jsou využity i další autentické dokumenty, např. záznamy z vykonstruovaného procesu nebo dopisy, které jeho žena rozesílala na různá oficiální místa ve snaze o manželovo propuštění.

I přes tuto textovou i prostorovou autenticitu není záměrem inscenátorů zpodobnění konkrétních úseků básníkova života. Stěžejní není ani jinak po právu akcentovaná politická linie vypovídající o marasmu spojeného s nástupem režimu, jehož 70leté výročí si aktuálně připomínáme. Shodou okolností premiéra spadá také do období postního, které nám může upomenout Zahradníčka i v jiném kontextu. Jako člověka víry, schopného hluboké vnímavosti a koncentrace, který pokorně přijímal svůj Bohem přidělený osud. A tímto postojem dalece převyšoval své věznitele.

Zahradníček však neměl strnulý pohled upřený do věčnosti. Jeho vězeňská korespondence ženě Marii je nejen jedinečným dokumentem doby, ale i dokladem jeho živého milujícího srdce, je plna starostlivé péče, zvídavosti a zájmu. Zájmu o ni, o děti, o nejširší rodinu i blízké, zájmu o život jako takový, o všechna stvoření včetně rostlin i stromů.

Představení má na jednu stranu sklonit hold konkrétnímu člověku, ale při jeho přípravě si tvůrci stále zřetelněji uvědomovali, že pracují s jaksi obecnějším, archetypálním lidským příběhem, příběhem hrdiny, který roste skrz přijetí svého údělu.

Představení produkuje spolek Odjinud, který se zaměřuje při přípravě konkrétních projektů na propojování lidí „odjinud“, z různých divadel, z profesionální i zájmové sféry. Cíleně se také orientuje na prostory bývalé káznice, kde již uvedl mj. úspěšné site specific představení Kafkova Procesu. 

Informace a vstupenky jsou k rezervaci na tel.: 608 546 658 nebo emailu: info@odjinud.cz. Více info také na http://www.odjinud.cz.
Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Iveta Grófová
Pátá loď
Cinemart
I dětská hra se může stát něčím, co navždy změní život. Film Pátá loď vypráví příběh netradiční dětské rodiny inspirovaný skutečnou událostí. Malá Jarka má mámu, která nechce být mámou. Zoufale hledá lásku a nachází ji náhodou, když za zvláštních okolností vezme dvě batolata do opuštěné zahradní chatky. Její skutek je dojemným a dětsky upřímným pokusem napravit svět dospělých svojí hrou na rodinu, jakou by chtěla mít.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+