Divadla

Zveřejněno dne 7. 12. 2017
RECENZE: Jaká je hodnota lidského života?
Pokud byste měli porovnat, co je víc: 164, nebo 70 000 korun, nezaváháte ani na vteřinu. Co když ale místo peněz budete poměřovat lidské životy? V brněnské Redutě si od října ve hře Národního divadla Teror můžete hrát na soudce i katy.Ferdinand von Schirach. Na jméně by nebylo nic tak zvláštního. Řeknete si – prostě jen další z řady německých dramatiků. Schirach ale pracuje i jako právník. Představení imitující skutečný soudní proces tedy z jeho pera vyplynulo nejautentičtěji, jak jen mohlo. V Redutě Teror pod režijním vedením Martina Glasera předběhl v české premiéře o necelý měsíc dokonce i pražské Divadlo ABC. 

A o čem že budete muset rozhodovat? Rozvedete rozhádaný manželský pár nebo snad udobříte při sousedů ohledně stromů na jejich pozemku? Osobní letadlo. V něm letí z Hamburku do Mnichova přesně 164 lidí. Muži, ženy, děti. Mezi nimi se ale ukrývá terorista, který záhy převezme kontrolu nad strojem. Míří si to s ním přesně proti Allianz Aréně. Touží narazit do 70 tisíc fotbalových fanoušků. „No, ale co já s tím?“ Před vámi stojí vojenský pilot major Lars Koch. Vrah 164 lidí, nebo spasitel hrající si na Boha a určující hodnoty samotného lidství?

Herecké výkony udržují brilantní iluzi soudní síně. V nich se ale také skrývá jisté nebezpečí. Správně by diváci měli rozhodnout na základě faktů. Emoce zkrátka nechat doma. Myslím, že se chtě nechtě člověk přikloní k rozhodnutí i na základě více či méně osobních sympatií k Martinu Siničákovi nebo Evě Novotné, ztvárňující obhájce a státní zástupkyni. Nemají to oba pranic jednoduché, neboť i výkon Jana Grundmana jako obžalovaného Larse Kocha nijak nezaostává. Jakmile se po Lauterbachově svědectví Dušana Hřebíčka rozhodnete o jednoznačné nevině obviněného, Klára Apolenářová vás coby svědkyně Maiserová, pozůstalá manželka jedné z obětí, strhne na opačnou stranu. Rázem uvažujete ve stylu „jen ať Koch sedí, až zčerná“.

Jistotu nepřidá ani přestávka, při které si můžete z televizorů ve foyer vyslechnout názory na hodnotu lidského života od odborníků, spisovatelů nebo jiných známých osobností. Co však vím jistě? No přece že se brněnskému Národnímu divadlu daří pojímat výsostně aktuální téma terorismu s děsivou soudní sugestivností současného světa, reflektující světla i stíny moderní doby. 
Zatímco pomalu dopisuji, hra žije vlastním životem. Teror už vidělo přes 380 tisíc samozvaných soudců z celého světa. Z nich 61,4 % hlasovalo pro vinen a 38,6 % pro nevinen. Do jaké škatulky hodíte svoji kuličku vy?
Klára Tesařová
Teror
Divadlo Reduta (Národní divadlo Brno)
Psáno z reprízy 16. října 2017

Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 12/17
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Anselm Grün
Rok plný štěstí. Pozitivní myšlenky pro každý den
Pragma
Najděte ve svém životě konečně klid, každý den se na chvilku usaďte a užívejte si života. Co je pro to nutné? Například přesně tato krásná kniha od Anselma Grüna. Autor pro vás připravil inspirativní myšlenky pro každý den v roce, u kterých se zastavíte a uvědomíte si krásu a smysl života. Tyto motivační texty vás budou provázet po celý rok a poslouží jako balzám v našem současném hektickém životě.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+