Divadla

Zveřejněno dne 29. 6. 2017
RECENZE: Když je jídelna pěkně účelná

Ve spěchu v ní do sebe hodíte ráno šálek čaje a popadnete krajíc chleba. V poledne v ní usednete k obědu a večer se tam sejde celá rodina nad společnou krmí. Parta mladých a začínajících herců a hereček ze Základní umělecké školy PhDr. Zbyňka Mrkose se však v půlce června schází v Jídelně v Dělnickém domě v Brně-Židenicích za účelem ryze kulturním.Na Broadway si komedie amerického dramatika R. A. Gurneyho získala diváky okamžitě. Dosáhla dokonce neuvěřitelných 500 repríz. Mládež s režijním vedením Kamily Olšaníkové se rozhodla dát hře podtitul komedie mravů a zakončit jí zdárně na divadelních prknech školní rok.

Na scéně je právě místnost jídelny jediným pevným středobodem, okolo něhož se točí lidské osudy. Spolu se čtrnácti hrdiny proplouváte času navzdory spletitou paletou smutných i veselejších příběhů, které dokáže napsat jedině život. Když se dozvíte, že vlastně jdete na školní a studentské představení, jste připraveni přimhouřit oči. Tady však plně platí pravidlo, nač stahovat kalhoty, když se brod ani v dálce neukáže.

Bezmála dvě hodiny čistého času přeťaté krátkou přestávkou zvládají nadšené a klubající se talenty držet pevně pod kontrolou. Ostatně Tomáš Herajt nedávno zazářil v Bítls, muzikálu Městského divadla Brno, ve kterém zvládl nadchnout denně klidně i přes sedm set diváků. Ale Jídelna samozřejmě nestojí pouze na něm. Všichni zvládají uhrát prostor. Po prknech se pohybují sebejistě a není jim cizí hlasitá a srozumitelná jevištní řeč. Budoucí dámy zvládají podpatky, pánové se zase nebojí mít své herecké kolegyně tak říkajíc pod palcem. Například Jan Sobol s Anetou Frimmelovou podávají velmi vyspělé a profesionální výkony.

Celkově nutno podotknout, že v Jídelně podávají vybranější chody než v ledajakých profesionálních brněnských divadlech. Myslím však, že by souboru slušelo noblesnější a okázalejší prostředí než zapadlý sál v Dělnickém domě na okraji Brna. Ale prý mají s příští inscenací namířeno až do zázemí vysokoškolského Divadla na Orlí v centru. Nepochybuji, že se jim divadlo podaří zaplnit. Protože v nich leží docela velký potenciál. Na talent mám totiž, vážení, docela čuch.


Klára Tesařová
 Přidejte k článku první komentář >> 
Reklama:

Novinky:
Hany Abud-Assad
Hora mezi námi - DVD
Cinemart
Alex je fotoreportérka, která spěchá na vlastní svatbu. Zaskočí ji však nečekané potíže, pravidelné lety jsou kvůli blížící se bouři zastaveny. Na letišti se setká s Benem, lékařem spěchajícím na důležitou operaci. A tak tito dva náhodní spolucestující považují za velké štěstí, když najdou pilota malého letadla, který je ochoten s nimi odletět. Ale jejich radost vyprchá v okamžiku, kdy pilot za letu dostane mrtvici a letadlo se zřítí na zem. Tím se tito dva spolucestující, kteří se poprvé setkali až na letišti, ocitnou uprostřed zasněžených hor bez naděje na záchranu. Podlehnou zraněním těla a duše, nebo ve zdánlivě beznadějné situaci znovu uvěří v důvěru a lásku? A pokud přežijí, dokáží se vrátit do svých životů?
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+