Divadla

Zveřejněno dne 20. 7. 2017
ROZHOVOR: Veronika Khek Kubařová. Od princezen k Hamletovi
Brněnský Špilberk se vedle Pražského, Bratislavského a Slezskoostravského hradu stává tento rok již poosmnácté dějištěm Letních shakespearovských slavností, mimořádného projektu, který spojuje genia loci historických kulis s inscenováním pravé divadelní klasiky. Letošní ročník přináší novinku v podobě zbrusu nového nastudování hry Hamlet. Při této příležitosti jsme vyzpovídali herečku Veroniku Khek Kubařovou, jež vedle Hamleta září také v hlavní ženské roli v Othellovi. Naším stěžejním tématem bylo tentokrát hraní, divadlo a léto.


Je vlastně v dnešní době stále snem mladých divadelních hereček zahrát si v Shakespearovi? Nebo jsou dnes v kurzu spíše jiné mety?
Netroufám si říct, co je snem jiných mladých hereček. Ale pro mě to určitá pocta je. Taky výzva a taky na jednu stranu léto strávené v Praze, ale zase v dobré společnosti a za vznešeným účelem.

Vystupujete nyní jako Desdemona v Othellovi a Ofélie v Hamletovi, hrála jste i Julii. Ve které z těchto rolí se cítíte více „ve své kůži“? Dají se vůbec nějak srovnat?

Momentálně hraju i v Zimní pohádce v Dejvickém divadle Mamillia a Perditu, hrála jsem také Annu, Hermii (Sen noci svatojánské), Celii (Jak se vám líbí), Olivii (Večer tříkrálový). Mám krásnou sbírku. Těžko se soudí, která je víc „moje“. Mám pocit, že něčím zlomová pro mě byla Desdemona. Ale to bylo dáno i příznivou atmosférou, ve které inscenace vznikala, v úžasné režii Michala Vajdičky. No, a s Ofélií je to teď vlastně podobné. :-)

Dějištěm Letních shakespearovských slavností jsou hrady, v Brně se hraje na malebném nádvoří Špilberku. Jeho součástí jsou ale i kasematy, které v minulosti sloužily jako těžký žalář. Dalo by se tedy říct, že Špilberk je ideální místo pro inscenování tragédií. Byla jste se už podívat i v podhradí?

Nebyla. Loni jsme hráli v Brně právě Othella, ale protože jsem točila, přijela jsem vždy jen na otočku na představení. Třeba to doženu letos.

Máte prý ráda patos. Je to pro povolání herečky výhoda, nebo dnes režiséři požadují spíše civilní projev a musíte „ubrat“?

To nevím, odkud víte, že mám ráda patos. Možná jsem někde řekla, že mám sklony být patetická, ale to platí o mém osobním životě. Dojímám se nad pohádkami, nad koncerty dětí, nad šťastnou dvojicí důchodců. Na jevišti mám ráda přirozený, ale vnitřně naplněný projev.

Jste velmi usměvavá a živá. Stalo se vám někdy, že vás přepadl na jevišti nebo na place při filmování smích, který nešlo potlačit?

Největší záchvat smíchu jsme dostaly s Petrou Špalkovou při natáčení Mého vysvlečeného deníku. Stalo se to při vyslovení jednoho jména, které nám v té situaci přišlo tak směšné, že jsme se začaly smát, až nám stříkaly slzy. Nikdo to moc nechápal. Nechali nás chvilku a chtěli pokračovat, ale my dvě nemohly vůbec přestat. Ostatní už začínali být naštvaní a chtěli pokračovat v práci, a my se pořád smály. Přešlo nás to asi po dvaceti minutách, protože už to bylo opravdu trapné. :-)

Považujete se spíše za komediální, nebo dramatický typ?

Považuju se za oba typy. Mám pocit, že můj komediální typ zatím ještě nebyl zcela objeven, ale jeho čas přijde. :-)

V poslední době herci a mediálně známé osobnosti vlivem různých soutěží zpívají a tančí. Lákalo by vás si to také vyzkoušet?
Rozhodně. Byla jsem i na konkurzu na soutěž Tvoje tvář má známý hlas, ale nevybrali mě. Mě by to moc bavilo a lákalo.

Chystáte se také si v létě odpočinout? Jaké jsou vaše prázdninové plány?

Čechy, odpočinek, koupání, výlety, hrady, stan, Bratislava.  

Jak podle vás vypadá ideální dovolená? A jak dlouho by měla trvat?

Ideální letní dovolená trvá minimálně měsíc, ideálně dva. Někde, kde je člověku dobře a kde má co objevovat. Mě lákají asijské destinace. Jsou tam přátelští lidé a výborné jídlo. Co ale k dovolené potřebuji nejvíc, je můj muž, se kterým máme přes rok oba hodně práce, takže se těším, že na sebe budeme mít čas a klid a budeme spolu. A to je pak úplně jedno, kde jsme.

Veronika Khek Kubařová (* 1987 Rakovník)
je jednou z nejtalentovanějších současných hereček. Přes své mládí má na kontě již řadu filmových (Ženy v pokušení, Nejkrásnější hádanka, Lidice, Můj vysvlečenej deník) i divadelních rolí v Městských divadlech pražských, Semaforu či Městském divadle Mladá Boleslav. V současnosti má angažmá v Dejvickém divadle. Od roku 2015 je vdaná za divadelního režiséra Pavla Kheka.

Foto: Milan Malíček, Michaela Říhová, Viktor Kronbauer

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 07/17
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Sojka
Učitel je ve třídě sám
Artes Liberales
Próza Učitel je ve třídě sám nepřináší zážitky ze školních lavic, jak bychom se mohli domnívat, nahlíží naopak na středoškolský svět z opačné strany: čtenáři se dostane jedinečná příležitost vidět vše očima učitele, a to od žáků přes kolegy a nadřízené až k zakořeněné byrokracii a nesmyslnosti mnohých inovací. Tato ojedinělá kniha odvážně (mnohdy s jiskřivým humorem) pootevírá dvířka do zákulisí, kam se žák ani rodič běžně nedostanou.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+