Divadla

Zveřejněno dne 18. 2. 2016
RECENZE: Pocta pořádným akčňákům

Sdružení Napříč.cz rozhodně nenabízí divákům žádnou klasiku. Ovšem ani v případě autorského divadla se od něj nedá očekávat experimentální představení určené intelektuálům. Naopak. Přeumělkovaným kýčům a samožerským hrám se vysmívá. Pokud se chystáte za kulturou a chcete se jednoduše pobavit, aniž byste museli přetrpět stupidní řachandu, vydejte se na divadelní novinku Kozy a kvéry 4 na domovskou scénu Buranteatru.Ve hře, která paroduje a zároveň si slastně užívá přímočarost béčkových thrillerů, je cítit absolutní nadšení z jednoduchosti. Dvojice scenáristů Tomáš Hůsek a Robert Král maximálně využila vyhrocených momentů akčních filmů a hyperbolizované i záměrně zfušované je převedla na prkna. V castingu nevynechali polonahé lepé děvy á la Lara Croft, ruské padouchy či floutkovsky charizmatické agenty. Postavy ve svých dialozích přestylizovaně trousí suché hlášky poté, co zastřelí několik nepřátel, či záměrnými oslími můstky vysvětlují svoji existenci vtipnou retrospektivou.

Na amatérské divadlo dokázali tvůrci i důmyslně využít audiovizuální projekci, která svými devadesátkovými elektrickými melodiemi a zábavným doprovodným videem, protínajícím se s divadelní „realitou“, podtrhuje absurditu a směšnost tohoto typu filmu.

Představení lze jistě vytknout řadu výhrad, jako například zjevně prvoplánové parodické prvky či některé překombinované fórky. Pokud však vezmeme v potaz žánrové zařazení a fakt, že se jedná o amatérské divadlo, rádi nad těmito nedokonalostmi přivřeme oko a necháme se unést téměř tarantinovským zápalem pro pokleslou zábavu.

Kozy a kvéry 4
Buranteatr, Brno
Psáno z premiéry 8. prosince 2015


Simona Barešová
Článek otištěn v Kult 02/16
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Joanne K. Rowlingová
Vánoční prasátko
Albatros Media
Kuba a jeho plyšové prasátko Pašík se od sebe nehnou ani na krok – to se ale změní jednoho Štědrého večera, kdy Kuba o Pašíka přijde. Je zoufalý a potřeboval by zázrak, aby svoji milovanou hračku našel. A protože jsou Vánoce, takový zázrak se skutečně stane. Vánoční prasátko, náhrada za nezvěstného Pašíka, zničehonic ožije a vymyslí odvážný plán: vydají se s chlapcem do kouzelné Země Ztracených a Pašíka najdou, ať se jim do cesty postaví cokoli.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+