Divadla

nové představení mdb, kritika, zhodnocení nové hry,

Zveřejněno dne 28. 3. 2015
RECENZE: Jak se to malé bude jmenovat?
Stačila nevinná otázka při společné večeři a život jedné francouzské rodiny se obrátil naruby. Pojmenování potomka se ve hře z roku 2010 s naprosto výstižným názvem Jméno propírá ze všech stran. Za nevhodným žertem se může skrývat mnohem více, než si jeho autor zpočátku dokáže představit.

Manželé Elisabeth a Pierre pořádají malou sešlost, kam dorazí kromě rodinného přítele a pozounisty Clauda i ženin bratr Vincent s těhotnou družkou. Při pojídání marockých specialit si přítomní krátí dlouhou chvíli mezi chody dumáním nad možnostmi, které má Vincent při vymýšlení jména svého syna. A když z legrace zazní Adolphe, roztočí kolotoč, který již nejde zastavit a který odhalí povahu každého ze zúčastněných daleko více, než by mu bylo příjemné.

Většina třeskutých komedií stojí a padá na příchodech či odchodech postav. Režisér Petr Gazdík ovšem vystavěl inscenaci ryze konverzačně. Čtveřici zkušených činoherních matadorů doplnil spíše muzikálovou Viktórií Matušovovou. Přes pomalejší rozjezd celou pětku svou energií táhne Vincent Martina Havelky. Ostatní herci v čele s Alenou Antalovou mu však sekundují více než zdatně. I díky účinnému rozvržení děje, který v různých sekvencích stojí na různých postavách. Žádný představitel proto není do počtu. Naopak, více než pár minut slávy čeká na každého.

Městské divadlo si může přidat na seznam další povedený činoherní kus. Nenechte se odradit špetkou sprostých slov a vytáhněte do divadla celou rodinu. Však to znáte, peprnější slovíčko ve vhodnou chvíli „pasuje jak prdel na hrnec“.


Jméno
Městské divadlo Brno
Psáno z představení 16. března 2015
www.mdb.cz


Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 04/15
 Přidejte k článku první komentář >> 
nové představení mdb, kritika, zhodnocení nové hry,
Reklama:

Novinky:
Robin Hawdon
Přežijí jen nejsilnější
XYZ
Existuje Bůh? Jsou věda a náboženství neslučitelné? Moderní detektivka, historický popis bojů jednoho z největších vědců světa a špionážní příběh druhé světové války, vše v jednom románu. Překvapivě samotný Charles Darwin, jehož evoluční teorie více než cokoli jiného vyvolávala tyto základní otázky, se zdržel jakýchkoli dalších debat na tato témata ze strachu před ještě větším rozruchem. Ale předpokládejme, že ve skutečnosti své závěry sepsal a uchoval je jako tajné dodatky ke svému zásadnímu dílu O původu druhů.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+