Děti

Zveřejněno dne 6. 7. 2015
Fotbalový Coca-Cola Cup 2015 zná vítěze
Třináctý ročník fotbalového turnaje pro mládež je minulostí. O vítězství turnaje Coca-Cola Cup 2015 rozhodly zápasy druhého ročníku mezinárodního ČESKO-SLOVENSKÉHO SUPERFINÁLE. Skvělé výkony podaly dívky ze ZŠ a MŠ Pardubice-Ohrazenice a chlapci ZŠ Barvířská, Liberec.

Tyto týmy mladých fotbalistů se staly nejen českými mistry, ale získaly také absolutní prvenství a pohár pro mezinárodního vítěze turnaje. Dívčí tým z Pardubic přitom získal celkové vítězství již podruhé za sebou. Ve Vyškově jim k úspěchu gratuloval Jan Koller, nejlepší střelec v historii české fotbalové reprezentace.

V rámci souboje o nejlepší dívčí tým se v české části turnaje utkaly dívky ze ZŠ a MŠ Pardubice se ZŠ Týn nad Vltavou, Malá strana. Probojovat se až sem znamenalo ukázat, že jsou ve fotbale nejlepší ze 112 přihlášených českých týmů. Po napínavém souboji měly nakonec radost z výhry žákyně z Pardubic, které své soupeřky porazily 2:0 a obhájily tak titul mistra ČR z loňského roku. Chlapeckou část turnaje ovládli hráči ze ZŠ Barvířská, Liberec, kteří v napínavém souboji obrátili utkání se ZŠ Vyškov, Purkyňova 39 ve svůj prospěch 2:1. Stali se tak nejlepším chlapeckým týmem v ČR z celkových 784 přihlášených družstev.

Velkou bitvu nabídlo mezinárodní superfinále, ve kterém poměřili síly mistři ČR ze ZŠ Barvířská, Liberec a nejlepší slovenský tým ze ZŠ a MŠ Kornela Mahra 11 z Trnavy. Vyrovnaný zápas dokázali nakonec proměnit ve vítězství hráči z Liberce, a to na pokutové kopy, a mohli se tak radovat z výsledku 0:0, 4:3 na penalty. „Hráči z Trnavy byli silný soupeř. Máme proto obrovskou radost, že jsme je dokázali v penaltách porazit. Bylo to napínavé do posledního okamžiku,“ uvedl kapitán libereckého týmu Zdeněk Krpata.

Dívčí superfinále nabídlo také velmi napínavý souboj. Nastoupily v něm proti sobě dívky ze ZŠ a MŠ Pardubice a vítězky slovenské části turnaje ze Základné školy Vrbové. Klání nejlepšího českého a slovenského týmu nakonec skončilo těsným výsledkem 1:0 ve prospěch Česka. Hráčkám z Pardubic se tak podařilo obhájit loňské vítězství a stát se podruhé za sebou nejlepším dívčím týmem česko-slovenského klání.

„Do letošního ročníku se zapojilo 1 570 týmů z Česka a Slovenska, z toho 239 dívčích týmu. Celkově si tedy s námi zahrálo přes 25 000 chlapců a dívek a dnes jsme tu viděli nádherné souboje o vítězství 120 nejlepších z nich,“ komentuje Jana Nováková, zástupkyně společnosti Coca-Cola, která turnaj organizuje, a pokračuje: „Ráda bych poděkovala všem hráčům za jejich výkon, a to nejen těm, kteří se dokázali probojovat mezi ty nejlepší. Velké díky také patří všem učitelům a trenérům, kteří hráče celým turnajem provázeli. Vítězům přeji, ať si skvěle užijí výlet do Madridu a trénink v tamním sportovním centru Realu Madrid.“

Slavnostního SUPERFINÁLE se zúčastnili také český a slovenský ambasador turnaje Jan Koller a Szilárd Németh. „Ambasadorem Coca-Cola Cupu jsem již počtvrté a musím říct, že jsem se na letošní superfinále už velmi těšil. Chlapci i dívky podali na hřišti skvělý výkon a věřím, že mnozí z nich budou ve fotbale pokračovat i na profesionální úrovni. Úžasní byli také všichni fanoušci, kteří do Vyškova za fotbalem dorazili a vytvořili zde hráčům jedinečnou atmosféru,“ řekl Jan Koller.

Konečné pořadí ČESKO-SLOVENSKÉHO SUPERFINÁLE turnaje Coca-Cola Cup 2015

Chlapci:
1. ZŠ Barvířská, Liberec (ČR)
2. ZŠ s MŠ Kornela Mahra 11, Trnava (SR)
3. ZŠ Vyškov, Purkyňova 39 (ČR)

Dívky:
1. ZŠ a MŠ Pardubice-Ohrazenice (ČR)
2. Základná škola Vrbové (SR)
3. ZŠ a MŠ Hurbanova (SR)

Doprovodný program ČESKO-SLOVENSKÉHO SUPEFINÁLE byl letos v režii malých hvězd sociálních sítí, Youtuberů z tzv. Fame Teamu (Teri Blitzen, Gabriela Heclová, Johny Machette a Zdeněk Piškula). Večer si potom všichni fanoušci užili koncert zpěváka z Fame Teamu Jonáše Čumrika alias Johnyho Machette.

Turnaj Coca-Cola Cup 2015 se konal pod záštitou Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy České republiky a Fotbalové asociace České republiky.

Více informací naleznete na facebooku http://www.facebook.com/#!/SkolskyPohar nebo na stránkách www.skolskypohar.cz.

O turnaji Coca-Cola Cup

Coca-Cola Cup je celorepublikový fotbalový turnaj určený pro žáky a žákyně druhého stupně základních škol a gymnázií s osmiletým vzdělávacím programem z tříd prima až kvarta. Týmy se utkávají nejprve v kvalifikačním místním předkole, odkud mohou postupovat do prvního obvodního, druhého krajského nebo až třetího regionálního kola. Semifinálový turnaj pak určuje účastníky ČESKO-SLOVENSKÉHO SUPERFINÁLE, kde se mezi sebou utkají dva nejlepší chlapecké a dívčí týmy z České republiky a dva nejlepší chlapecké a dívčí týmy ze Slovenska.

Všechny zápasy chlapeckého i dívčího turnaje se hrají podle oficiálních pravidel fotbalu FIFA, soutěžního řádu a ostatních platných předpisů FAČR, pokud nejsou upraveny s ohledem na zvláštnosti těchto školských sportovních soutěží. Od druhého kola řídí zápasy delegovaní profesionální rozhodčí. Cílem tohoto projektu, organizovaného společností Coca-Cola, je umožnit mládeži aktivně trávit volný čas a dbát na vyvážený životní styl, ke kterému patří i správný pitný režim.

Nejen s dětským zdravím a životním stylem souvisí mnoho otázek. Dvě z nich na závěr zodpoví osoba z nejpovolanějších – nutriční specialista Pavel Suchánek.

Jak by se měly sportující děti stravovat?
Základem je pravidelnost a dostatečná konzumace zdrojů bílkovin pro obnovení svalů, které se sportem vždy trochu „poškodí“ v tom smyslu, že se část bílkovin použije jako zdroj energie. Nejvhodnější jsou polotučné mléčné výrobky, protože se navíc jedná o nositele vápníku a mléčný tuk zabudovává vápník do kosti. Je dobré vědět, že vápník se využívá i při sportovní aktivitě, umožňuje svalovou kontrakci, a tak jej sportovci potřebují minimálně o třetinu až polovinu více než nesportovci. Pokud nedoplňujeme vápník dodatečně, může to vést k riziku osteoporózy i u sportovců.

Jak dodržovat pitný režim nejen v létě? A co si mohou děti dovolit a v jaké míře?
Základem pitného režimu je z 80 % voda a přidávat k ní zdroje energie, tedy nějaký cukr, případně při velké a dlouhé zátěži i minerální látky z minerálek. Při sportu můžeme tedy přidat i skleničku cukrem slazeného nápoje, limonády nebo sladkého čaje, případně slazené minerálky. Ale ty tvoří jen malou část celkového pitného režimu.

RNDr. Pavel Suchánek je autorem či spoluautorem více než 50 odborných sdělení, publikací a několika kapitol ve čtyřech odborných monografiích. Pravidelně přednáší na tuzemských i zahraničních konferencích. Spolupracuje na několika mezinárodních projektech. 

PR
Článek otištěn v Kult 07/15
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Maciej Szymanowicz
Skřítci
CPress
Že skřítci existují, o tom není pochyb. Občas nám pomáhají, občas nás trochu škádlí. Odkud ale pocházejí, kde žijí a jak je můžeme najít? Jejich život je pro nás stále opředen tajemstvím. Ale s tím je teď konec! Poznejte, jak se skřítci pohybují, čím se živí, kde nás nejraději zlobí, jaké jsou jejich koníčky, záliby nebo sporty, ve kterých jsou nejlepší… a mnohem, mnohem víc!
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+