Divadla

Zveřejněno dne 12. 1. 2022
RECENZE: Na místě zůstat a talent svůj uspat
Jakuba Jana Rybu určitě znáte jako autora populární lidové písně Česká mše vánoční (tzv. „Rybovky“). Jaký byl osud známého českého hudebního skladatele, ale zejména maloměstského učitele v Rožmitále pod Třemšínem a otce hned několika dětí, popisuje činoherní inscenace Noc pastýřů v Městském divadle Brno.Autor dramatu Josef Bouček hru vystavěl tak dobře, že režii Petra Gazdíka stačilo pouze citlivé uchopení a výběr silných charakterů. Na inovace není místo, když je Rybův osud silný jako přes noc louhovaná turecká káva. Kromě profesní kariéry skladatele sleduje inscenace Rybu jako učitele. Muže, který chce předat dětem nejen znalosti, ale i hodnoty důležité pro život. Bojuje však s předsudky a nechápe, že starého psa těžko novým kouskům učit. Rodiče za děti neplatí = Rybovi si v zimě nezatopí.

Scéna Emila Konečného je divákům blízko – doslova na dotek. Zároveň je přítomný i dynamický prvek různě směřovaných ramp. Kaskádovitou podstatou umožňuje Konečného scéna rozhýbat jinak statické obrazy, odlišit jednotlivá prostředí a prostorově úsporně přinést rožmitálský ruch.

Milan Němec coby Jakub Ryba něžně hněte těsto hrdosti, zaneprázdněnosti a rozpolcenosti. Bojí se ustrnout na místě, ale slyší i volání morálky a rodiny. Alena Antalová v roli Rybovy ženy dokáže šikovně zacházet s většími emocemi. Jan Mazák jako rožmitálský farář s  tvrdohlavostí a záští vůči Rybovi nešetří do posledního dechu.

Rybovo 18. století se od toho našeho vůbec neliší. Ocenění od lidí přijde, děláte-li, co chtějí, nikoliv co opravdu potřebují. Toužíte být lepší? Trpělivě pozorujte své činy a následně je zkoumejte. Života netřeba se pouze bát, nemá pak totiž pražádný spád.

Noc pastýřů
Městské divadlo Brno
Psáno z představení 20. 11. 2021

Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 01/22
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Christian Schwochow
Je Suis Karl
Bontonfilm
Berlínem otřese teroristický útok. Pravicová teroristická buňka okolo chytrého studenta Karla, ho provedla ve stylu islamistických atentátů. Chtějí obrátit náladu obyvatelstva ve prospěch nacionalistického převratu. Všechno perfektně běží, dokud se Karl nedozví, že existuje osoba, která útok přežila.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2022 Radek Holík
Google+