Zábava

Zveřejněno dne 15. 1. 2022
RECENZE: Zachraňte čarovné království
Polští vývojáři z Rebel Games svými počiny jako Na louce a Zóna dokázali, že navrhují vynikající deskové hry. Namísto středoevropské přírody a dystopie tentokrát přišli s dobrodružstvím ve fantastickém království a vytvořili hru Kroniky Avelu. Pro české hráče ji vydalo nakladatelství Blackfire a především rodiče s dětmi by měli zbystřit.Kroniky Avelu jsou rodinnou kooperativní hrou pro jednoho až čtyři hráče. Užijí si ji i dítka na prvním stupni základní školy. Dostanou možnost postavit se společně prastarému zlu, jež vyslalo na nebohé království hordu nestvůr.

Že je hra určena mladším hráčům, napovídají jak roztomilé barevné ilustrace lokací a nepřátel, tak bloček s hrdinkami a hrdiny, které si může každý po libosti pojmenovat a vybarvit jako omalovánku. Nejedná se o žádné hardcore RPG a rekové nemají vlastnosti či dovednosti. Vyvíjejí se pouze sběrem a vylepšováním vybavení, jež je omezeno na zbraň, štít, helmu a lektvary. Kromě nich získává ochránce Avelu i mince, jenže nesmí zapomínat, že místa v batohu je málo a syslení se nevyplácí.

Hra je rozdělena na dvě fáze. V té první dorůstá temný měsíc, postavy bojují s monstry, obstarávají si a vylepšují vybavení a chystají se na závěrečný střet. Navíc mohou zakoupit pasti, hradby a pečetě, jež jim ulehčí následující fázi. V té se zjeví Bestie reprezentovaná figurkou děsivého obrněnce se sekerou a s monstry se vydá vstříc avelskému hradu. Pokud jej kdokoliv z nepřátel dosáhne, hráči prohrávají.

Herní plán představují velké krásně malované šestiúhelníky, jež je možné seřadit do jedinečných map, ať již nabídnutých v pravidlech, či zcela vlastních. Většina z nich je na začátku hraní obrácena lícem dolů a hrdinové nevědí, co je čeká.

Kroniky Avelu mají svižné tempo a přibližně hodina, kterou s nimi strávíte, uplyne jako nic. Sotva porazíte nějaké příšery, přijdou další, a než se rozkoukáte, zjeví se Bestie a vy si uvědomíte, že nejste zdaleka tak připravení, jak byste si přáli.

K pocitu napětí přispívá fakt, že souboje jsou náhodné a jejich výsledek určují hody kostkami. Každá nestvůra jich má určitý počet a i vy můžete získávat vylepšováním vybavení a používáním lektvarů další. I malá potvůrka vás s trochou smůly potrápí a naopak. Kromě toho rozložením mapy, výběrem úrovně pro finální akt či změnou počtu životů závěrečného protivníka můžete měnit obtížnost hry a o to více nutit hráče ke spolupráci.

Kroniky Avelu neosloví deskoherní matadory, pro rodiny s mladšími dětmi jsou však vynikající, graficky krásnou a napínavou volbou, kterou si lze upravit dle nálady a schopností. Pro mladé hráče mohou být prvním schůdkem, po němž vystoupají až ke složitějším hrám na hrdiny, jako jsou Descent či oslavovaný Gloomhaven.

Radovan Kolbaba
Článek otištěn v Kult 01/22
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Mons Kallentoft
Křik k nebesům
Host
Dvanáctý případ inspektorky Malin Forsové Jednoho horkého letního dne je v autě nalezen mrtvý chlapec. Zdá se, že ho tam zapomněla jeho matka, která trpí psychickými problémy a výpadky paměti. Smrt vlastního dítěte je pro ni tou nejhorší myslitelnou tragédií, navíc však začne dostávat výhružné anonymní dopisy.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2022 Radek Holík
Google+