Filmy

Zveřejněno dne 2. 12. 2021
RECENZE: Dunou to teprve začíná
Letos zatím nevstoupil do kin diskutovanější hollywoodský blockbuster než Duna. A jen těžko se to změní. Nový snímek Kanaďana Denise Villeneuvea si získal dostatek příznivců (a vydělal deklarované množství peněz), aby už mohl být ohlášen druhý díl. Tato skutečnost má zpětně zásadní vliv i na recepci „jedničky“.Krátce po premiéře vysokorozpočtové adaptace kultovního románu Franka Herberta si nemálo fanoušků stěžovalo, že ačkoli film nemá ve svém oficiálním názvu řadovou číslovku, samostatně obstojí jen těžko. A je bezesporu pravda, že navzdory velkorysé stopáži neopisuje klasický dramaturgický oblouk vedoucí od začátku k dostatečně uzavřenému konci. Ovšem jelikož dnes už víme, že show bude pokračovat, nemusíme si s tím dělat starosti. O to víc se nabízí hledat v Duně zážitek založený primárně na audiovizuálních podnětech.

Od dob uvedení Avatara se snad neobjevil film, o kterém by se tak hlasitě jako u Duny hovořilo v tom smyslu, že je nutné jej vidět na velkém plátně a v patřičné zvukové kvalitě. A rozhodně nejde pouze o vypočítavou snahu distributorů nahnat davy do přítmí těžce zkoušených kinosálů. Villeneuvův desátý celovečerní snímek nabízí formální orgie, kdy jsou všechny složky výsledného tvaru dotaženy k dokonalosti. Případné sledování na některé z domácích obrazovek jí zákonitě musí ubrat velký kus kouzla.

Celá řada scén nemá daleko k patosu a vyprávění se nejednou rozpadne do sledu nepříliš provázaných sekvencí, přesto je první Duna díky svému důrazu na divákovy smysly emocemi nabitým spektáklem. Navíc s obrovským potenciálem do budoucna.

Hodnocení:
IMDb 82 %
ČSFD 84 %
Kult 85 %

Duna
Denis Villeneuve
Premiéra 21. října 2021
www.vertical-ent.cz

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 12/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Rob Ashman
Jedno malé prasátko
Kalibr
Kevin Palmer je obyčejný chlap – totiž byl, než přišel o ženu, peníze, svůj podnik i reputaci. Snaží se bojovat, ale skončí ve vězení. Tam si vyfantazíruje krutou pomstu, a když ho pošlou pracovat na jatka, poslední dílek skládačky zapadne na své místo. Jenže pak mu osud zasadí ještě jednu ránu, a ta všechno změní.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2022 Radek Holík
Google+