Divadla

Zveřejněno dne 1. 12. 2021
RECENZE: Anglická láska i hory předsudků přeskočí
Přísloví praví: „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.“ Co v případě, že jste malá dívka žijící v 30. letech 19. století v Anglii, které umřeli oba rodiče a vychovává vás zlá nevlastní teta? Muzikál Jane Eyrová vychází ze stejnojmenného románu Charlotte Brontëové, jež v něm popisuje i vlastní zážitky. V české premiéře jej na podzim 2021 uvádí Městské divadlo Brno.V režii Petra Gazdíka sledujeme osud malé Jane. Dostává se do dívčí školy, kde podmínky pro vyrůstání nejsou o mnoho růžovější než u paní Reedové. Naštěstí se tam seznámí s Helen. Dívky se sblíží, ale osud zasahuje a Helen umírá. Jane vyroste a dostane se jako učitelka do šlechtického sídla v Thornfieldu, kde se zakouká do pána domu. Jejich láska ovšem musí projít velkými zkouškami.

Hudba Caspara Richtera a Emy Mikešové zní pompézně a velkolepě, s čímž jde ostře do kontrastu minimalistická scéna Petra Hlouška, což působí dost rušivě. Inscenace by si zasloužila bohatší výpravu, která by lépe korespondovala s hereckými a pěveckými výkony. Ty totiž celé představení vyzdvihují z anglické mlhy až nad mraky.

Ještě před časem jste Dagmar Křížovou vídali, dá se říci, převážně ve štěcích, ale jako Jane dokáže zvládat i mnohem větší prostor. Lukáš Vlček coby Edward F. Rochester je Křížové sebejistým hereckým partnerem a zpívá více než famózně. Z dětských rolí dominuje Michaela Novotná v roli Adele, která vnáší do těžkého tématu nenucenou zábavu a vílí lehkost.

S jednáním Jane v rámci děje v mnoha věcech nesouhlasím. To je ale věcí předlohy, nikoliv divadelního zpracování. Od muzikálu očekávejte silný příběh. Těžké dětství nutně neznamená mít zkažený celý život. Je třeba přes překážky skákat, ne nad nimi plakat.

Jane Eyrová
Městské divadlo Brno
Psáno z představení 4. 11. 2021

Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 12/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Rob Ashman
Jedno malé prasátko
Kalibr
Kevin Palmer je obyčejný chlap – totiž byl, než přišel o ženu, peníze, svůj podnik i reputaci. Snaží se bojovat, ale skončí ve vězení. Tam si vyfantazíruje krutou pomstu, a když ho pošlou pracovat na jatka, poslední dílek skládačky zapadne na své místo. Jenže pak mu osud zasadí ještě jednu ránu, a ta všechno změní.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2022 Radek Holík
Google+