Knihy

Zveřejněno dne 12. 10. 2021
RECENZE: Předlistopadový Václav Havel
Poprvé tato kniha vyšla ještě jako samizdat. Když pak vyšla oficiálně, bylo to krátce před Havlovým zvolením prezidentem, aby se občané seznámili s novou hlavou státu – vůdčím představitelem dosavadního protikomunistického odboje.Nové, v pořadí třinácté vydání jeho rozhovoru s Karlem Hvížďalou nazvaného Dálkový výslech vychází k desátému výročí Havlova skonu a třicet pět let od vydání prvního. S novou grafikou a úvodním slovem Petra Pitharta.

Paradoxně si dnes Václava Havla pamatujeme spíš jako hlavu státu. Jde tedy o jakési připomenutí, jaký byl Havel disident a divadelník. Rozvláčné monology (které bychom pro běžné čtení výrazně krátili) nejspíš potěší především Havlovy příznivce. Zvláštní je, že pomineme-li perzekuce za protirežimní názory, z textu příliš nevyplývá, že by pro svůj „buržoazní původ“ za socialismu významně strádal.

Většinou vypráví o kulturní frontě tehdejšího Československa. O divadle a lidech kolem něj. Netřeba ovšem úplně ztrácet hlavu, prostor je věnován i politice, se zvláštním přihlédnutím k srpnu 1968.

Nějaké strhující odhalení, co zformovalo Václava Havla jako prezidenta, zde nenajdeme. Přestože přiznává, že názor, jak by měly být společenské věci uspořádány, měl vždycky. Byť základní a dost mlhavý. Možná i proto je dnes éra jeho prezidentování vnímána tak lidsky.

Dálkový výslech
Karel Hvížďala
Universum, 2021 

Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 10/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Dominik Landsman
Karanténa s moderním fotrem
Ikar
Moderní fotr, Čeněk a Nataša v karanténě! To si takhle jednoho prosluněného odpoledne dá někdo v Číně na stojáka u stánku netopýra na loupačku a za pár měsíců, na opačné straně zeměkoule, jste vy zavření doma, protože venku číhá smrt, šijete roušky a krotíte vášně hyperaktivního školáka, jehož vzdělání částečně padlo na vás – školy jsou totiž zavřené.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+