Filmy

Zveřejněno dne 2. 9. 2021
RECENZE: Noví Soderberghovi parťáci
Psal se rok 2009, když jeden z nejvýraznějších amerických režisérů posledních dekád Steven Soderbergh zcela vážně hovořil o tom, že nevylučuje konec své pozoruhodné kariéry. Dnes už dobře víme, že k tomu naštěstí nedošlo. Od té doby totiž natočil desítku dalších, převážně velmi zdařilých snímků. Platí to i pro prozatím poslední z nich, ověnčený původním distribučním názvem No Sudden Move.Soderberghova nebývale bohatá filmografie zahrnuje prakticky všechny myslitelné žánry, přičemž slovíčka „krimi“ a „thriller“ mezi nimi hrají prim. Největší divácký úspěch slavil s trilogií Dannyho parťáci, který zapadá do subžánru takzvaných heist movies, v jejichž popředí stojí zpravidla kriminálníci snažící se přijít k bohatství prostřednictvím zdařilé loupeže.

Zatímco parta kolem Dannyho Oceana se pohybovala v nablýskaném prostředí plném luxusu, v roce 2017 natočil Soderbergh její přímou antitezi s výmluvným názvem Loganovi parťáci. Pozlátko v nich nahradila bezútěšná sociální realita a dokonale promyšlený plán sázka nepříliš bystrých jedinců na náhodu a štěstí. No Sudden Move stojí někde uprostřed, byť blíž má ke druhému jmenovanému dobrodružství.

Odehrává se v Detroitu 50. let minulého století a ústřední dvojice gaunerů se v něm pokouší ukrást dokument pro ně neznámého obsahu. Zrada střídá zradu, jeden dílčí úspěch několik drsných neúspěchů. Hvězdně obsazený snímek, uvedený nakonec kvůli pandemickým nesnázím rovnou na HBO Max, rozhodně nenabízí nenáročnou zábavu pro každého. Rozklíčovat jeho příběh a udržet krok s jednajícími postavami není snadné. Především v detailech se však jedná o mnohovrstevnaté dílo hodné pozornosti.

Hodnocení:
IMDb 65 %
ČSFD 60 %
Kult 70 %

No Sudden Move
Steven Soderbergh
Premiéra na VOD 1. července 2021
www.hbogo.cz

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 09/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Lowery
Zelený rytíř
A24
Chrabrý ale svéhlavý rytíř kulatého stolu Sir Gawain, synovec krále Artuše, se vydává na troufalou cestu, na jejímž konci ho čeká osudový vyzyvatel - obrovský a tajemný Zelený Rytíř. Sir Gawain na této pouti, během níž blíž poznává i sám sebe, musí čelit duchům, obrům i zlodějům, aby dokázal, že je hoden cti v očích jeho rodiny a celého království.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+