Filmy

Zveřejněno dne 9. 9. 2021
RECENZE: Aragornovo totální autorství
Newyorský rodák Viggo Mortensen už dávno není „pouze“ představitelem chrabrého Aragorna z trilogie Pán prstenů. Od té doby ušel pořádný kus cesty, lemované spoluprací s hvězdami uměleckého filmu typu Davida Cronenberga nebo Lisandra Alonsa. Prozatímní vrchol jeho snahy o výlučnost se jmenuje Ještě máme čas.Snímek je autorským dílem se vším všudy. Silně autobiografický příběh Mortensen nejen napsal, natočil a z velké části zaplatil, ale složil si k němu také vlastní hudbu. To všechno se bude vyjímat ve všech knihách a článcích mapujících jeho kariéru, samo o sobě to však zřejmě zaujme především početnou skupinu jeho fanoušků a fanynek. Zaslouží si jeho mnohonásobný debut pozornost i bez ohledu na osobní tvůrčí vklad?

Nejkratší možná odpověď zní ano. Nejspíš i zmíněné možnosti být u toho, když točí své filmy uznávané persony světové kinematografie, se odrazily ve formální vyspělosti, s níž si jako režisér Mortensen počíná. Portrét komplikovaného vztahu nesnášenlivého otce a jeho homosexuálně orientovaného syna je snímkem v dobrém slova smyslu pomalým. Obejde se bez momentů překvapení, vrcholů i pádů – byť toto je pochopitelně ryze subjektivní.

Mortensen to sice s odvahou odrážející se v příliš mnoha tématech, s nimiž pracuje, krapet přehnal. Neustálé skoky do minulosti se navíc postupně stávají trochu repetitivními. Na „správnou“ vlnu naladěné publikum si ovšem upřímností svého sdělení bezpochyby získá.

Premiéru v českých kinech si film odbyl už koncem května, ale v programu některých kin se Ještě máme čas objevuje dodnes. A díky Aerovodu si jej mohou všichni legálně pustit i v pohodlí svého domova.

Hodnocení:
IMDb 64 %
ČSFD 64 %
Kult 60 %

Ještě máme čas
Viggo Mortensen
Premiéra 27. května 2021
www.aerovod.cz

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 09/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Clint Eastwood
Cry Macho
Warner Bros. Pictures
Bývalá rodeo hvězda a chovatel koní bere práci, při které má dopravit malého chlapce z Mexika do Texasu, pryč od jeho alkoholické matky. Čeká je neobyčejně náročná cesta, během níž může světem unavený jezdec najít svůj vlastní pocit vykoupení tím, že chlapce učí, co to znamená být dobrým člověkem.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+